Изследвателската миниподводница, с която преди години Институтът по океанология при БАН е извършвал подводни проучвания, бе изложена на вниманието на всеки, дошъл в Деня на отворени врати, по случай Международния ден на Черно море и 150-тата годишнина от основаването на БАН. За съжаление жълтото бижу, с което специалистите в Института разполагат, стои заключено в контейнер и от две години не е влизало във вода. Това разказа за Радио Варна инж. д-р Илия Щирков, последният подводничар, работил с тази миниподводница. Той ни разказа още, че е прекарал повече от 32 години в работа с нея и с тъга признава, че желаещи за тази професия с минимална работна заплата, вече няма.
На каква дълбочина сте влизали с тази подводница?
Пределната дълбочина на тази подводница е 250м или 800 фута, както е записано в сертификата, а "PC" означава "perica marin", е американска фирма, разположена в Маями, Флорида. Тя е производител на тази подводница през 1971г.
Колко време сте прекарали в нея?
Като време не съм смятал. В часове, въпреки, че сме водили точен дневник, но съм я управялвал повече от 32 години. В зависимост от годината и поставените задачи сме правили по 10-15-20 спускания годишно. Преминахме един тежък период, когато икономиката се срина и нямаше пари за наука - 2-3 години нямахме почти никакви спускания. Тогава работихме само за флота, когато те имаха по-сепциални задачи.
Какво още не знаем за тази миниподводница? Скоро тя бе изложена на входа на Морската градина във Варна. Хората имаха възможност да я снимат, да разберат повече за работата с нея.
Тази подводница и към днешна дата се счита за една от най-забележителните, построени в света. Даже когато я закупихме американското списание "C-technology" й посвети прощална статия. През годините американските ни колеги са се интересували дали я експлоатираме правилно и как се държи. Бях поканен преди години във Флорида, САЩ, за да изнеса доклад как сме я използвали през последните 25 години. Така че, тя е един шедьовър. Имахме голям късмет, че можехме да я купим почти на безценица, когато всички подводници, използвани в Северно море, използвани на нефтените сондажи бяха заменени с телеуправляеми апарати и на практика останаха без работа. Така тези подводници бяха на разпродажба. Тогава просто уцелихме момента и я купихме след основен ремонт, практически нова.
А сега тя е тук, заключена в един контейнер. От кога не е влизала във водата?
Последният проект беше преди две години. Втора година вече не сме влизали в морето. Имахме много интересни проекти, особено в сферата на техническото обезпечаване, на дълбоководната археология, която се започна в нашия институт ( Институтът по океанология при БАН ) и понастоящем с чужда помощ продължава в южното крайбрежие. Там се включиха учени от Англия. Оказва се, че Черно море е един склад за добре съхранени старинни, антични съдове.
Студент на Варненския свободен университет /ВСУ/ представя оригинален шрифт на Международното триенале на типографията в Полша. Шрифтът е наречен VFU (Visionary Font Ultra) и е изработен от студента от трети курс в специалност "Графичен дизайн" Володимир Федотов . Той е един от тримата представители на България, избрани за участие в..
Прототип на сензорна витрина за плодове и зеленчуци, която се управлява с помощта на изкуствен интелект, е единият от двамата победители в пилотното издание на иновативната образователна програма GEN I: Иновация Генерация на Schwarz IT България. Тя е разработена от екип от четирима студенти от Икономическия университет и Висшето военноморско..
С нови камбани ще посрещне Великден храмът „Възнесение Господне“ в Суворово. За около месец местните жители са събрали близо 19 хиляди лева, които ще стигнат за изработването на три камбани. В края на миналата година става ясно, че камбаната на храма е спукана. Църковното настоятелство търси съдействие от кмета Данаил Йорданов и..
Пазаруването в магазини на големи хранителни вериги е всекидневие за много хора у нас. Във всички варненски квартали вече има такива супермаркети, които много хора ползват като квартален магазин – не за да пазаруват на едро, а за да си купят продукти, с които да приготвят вечерята след работа. След работа са и най-натоварените часове в..
Увеличаване на всички пенсии, приемане на закон за възрастните хора, който ще даде възможност за социална защита и предпоставка за европейско самочувствие и достоен живот на пенсионерите, безплатни здравни грижи и обслужване в съответствие със стареенето, понижаване цените на лекарствата за пенсионери и инвалиди. Това са част от исканията на..
Разкриването на участъци на полицията и на пожарните служби на територията на курортните комплекси ще даде по-голяма сигурност за безопасността на туристите, които почиват в тях. Това каза в предаването „Новият ден“ Красимира Стоянова от Сдружение „Българска хотелска асоциация“. В курортите край Варна такива участъци има само в к.к. „Албена“,..
Най-доброто от нас днес – как да изчистим съзнанието си, да се чувстваме по-добре и успяваме в повече неща. Да забавим не само естествения процес на стареене, но и да се подмладим, не само физически. Това ни споделя „перфектната неперфектна“, както се шегува, йога ентусиастът Антония Криван от Балчик. Запалва се по йога преди повече от..