Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

50 хиляди българи ще получат донорски карти

| обновено на 05.11.19 в 16:30
Снимка: БГНЕС

Започна Националната информационна кампания, с която ще бъдат насърчавани донорството и трансплантацията.

Чрез Българския червен кръст и чрез регионалните здравни инспекции на 50 хиляди души ще бъдат раздадени донорски карти, в които могат да отбележат дали са съгласни след смъртта им техни органи да бъдат трансплантирани.

Картите не са задължителни и нямат юридическа стойност, но волята, изразена в тях, може да бъде ориентир за близките на притежателя на картата. При мозъчна смърт съгласието от страна на близките остава задължително независимо от изразената в картата воля. 

Целта на кампанията е да се ускорят донорските процеси като се даде повече информация на хората, заяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев:

"За съжаление, броят на отказите, които получават нашите координатори по донорство на органи, се увенчава все повече от близките на хора, изпаднали в мозъчна смърт. Затова насочваме нашето внимание, в рамките на тази кампания, да обясним, какво представлява донорството, колко е важна трансплантацията за хората, които я очакват".

Проучване на „Алфа рисърч“ по поръчка на МЗ сред 800 интервюирани сочи, че 74 на сто от българите, в случай на нужда, биха потърсили трансплантация за себе си или близките си, но едва 31% биха дали органи. Боряна Димитрова обясни:

"Основните страхове при деклариране на съгласие за донорство са от евентуални злоупотреби и неоказване на достатъчна медицинска помощ. Затова, повече информация за процеса, за медицинските стандарти, за гаранциите в България за спазване на добрите медицински практики са ключови за преодоляване на тези бариери".

Координаторите по донорство ще получат парични възнаграждения за работата си. Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев при откриването на кампанията в подкрепа на донорството.

Министърът каза още, че ще бъдат увеличени сумите за апаратура, а български лекари ще бъдат обучавани на трансплантация във Виена:

"От началото на следващата година ще изпратим във виенската болница 16 лекари и медицински персонал, които ще продължат да се обучават в продължение на шест месеца".

За трансплантация на различни органи чакат над 1151 български граждани, като повечето от тях имат нужда от бъбречна трансплантация. 

Министър Ананиев съобщи още, че пациентът, на който беше извършена белодробна трансплантация в болница "Лозенец", се чувства добре.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

На 24 май затварят за движение централни булеварди и улици във Варна

Във връзка с тържественото честване на 24 май – Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската  азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, главни булеварди и улици в центъра на Варна ще бъдат затворени за движение. Във връзка с техническото обезпечаване на празничната програма в интервала от 07:50 часа  до приключване на..

публикувано на 22.05.25 в 17:38

Близо 290 млн. лева са предвидени за образование в бюджета на Община Варна за 2025 г.

Близо 290 млн. лева са предвидени за образование в бюджета на Община Варна за 2025 г., което го прави най-голямото перо с относителен дял от 41,7% от общата финансова рамка. Образованието остава водещ приоритет за общината, като средствата по това направление бележат значителен ръст – с 26,4 млн. лева повече спрямо предходната година. Това..

публикувано на 22.05.25 в 16:27

ВиК: Варна няма да има недостиг на вода за сезон 2025

Варна няма да има недостиг на вода за този туристически сезон. Това уверение даде управителят на "Водоснабдяване и канализация - Варна" инж. Веселин Русев, к ойто се срещна с представители на туристическия бранш в присъствието и на проф. Андрияна Андреева, областен управител на Варненска област.  Той допълни, че  язовир "Камчия" е на ръба на своите..

публикувано на 22.05.25 в 15:20

Балчиклии сигнализират за телефонни измамници

Алоизмамниците атакуват и Балчик. Няколко сигнала, че от румънски и скрити номера се звъни на домашни телефони на възрастни хора, за да бъдат изнудват и сплашват. Това заяви балчиклийката Христина Шопова след разговори с нейни близки и клиенти. „Предупредете вашите родители да внимават и да не се  хващат“ – апелира тя.  От пресцентъра на..

публикувано на 22.05.25 в 14:57

Над 48 хиляди гимназисти ще се явят на втория зрелостен изпит

На 23 май, петък, изпити по профилиращ предмет се провеждат едновременно по 30 учебни предмета.  Над 24 000 гимназисти се очаква да се явят на държавния изпит по професионална квалификация и приблизително още толкова - на матура по профилиращ предмет. Началото е в 8.30 часа, като вторият ДЗИ ще се проведе в 411 училища, а изпитът по професия - в 313...

публикувано на 22.05.25 в 14:24

125 блока ще се включват в шествието за 24 май във Варна

125 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както културни и научни институти ще се включат в тържественото общоградско шествие по случай 24 май - Ден на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност...

публикувано на 22.05.25 в 14:14

Детски фестивал - За слънчевите деца от MC "Диви деца"

От една страна 25 години са малко. От друга – много. На фона на вечността, са прашинка. В сравнение с човешкия живот 25 години са четвърт век. Което вече звучи мащабно. За рокерите от варненския мото клуб „Диви деца“ те са един миг. На 1 юни мотоциклетистите ще отбележат рождения ден на клуба. С мащабно тържество на бившата циркова площадка. Като подарят..

публикувано на 22.05.25 в 13:50