Православна църква чества паметта на Свети великомъченик Мина, считан за покровител на семейството и пазител на сираците и бездомните. На този ден вярващите почитат и светците Виктор и Викентий. Към Свети Мина вярващите отправят молитва за здраве и благоденствие на дома и децата си. Светецът помага на хората да си възвърнат загубеното или откраднатото.Пътуващите на дълъг път, както и войниците също очакват закрила, защото някога самият светец бил прочут и смел войн. Заради вярата си бил посечен от езичниците на император Диоклециан в края на 3 век, когато християните, които отказвали да приемат поклонничеството били подлагани на жестоки гонения.В народния календар празникът бележи средата на т. нар. Вълчи празници - времето от Архангелов ден до Коледни Заговезни. В миналото в този период хората спазвали различни забрани, за да не влизат вълците близо до селището и да не нападат стадата им.
В притвора на варненския храм "Св. Атанасий" се намира параклис в чест на свети великомъченик Мина. Тачи се като трети храмов празник. По този повод днес от 8:30 часа ще се отслужи св. Литургия, а след нея водосвет. След това в параклиса ще се отслужи молебен канон към свети великомъченик Мина и ще се отчете петохлебие. Свети Мина бил войник в Египет. За вярата след мъчения бил посечен с меч в 296 година при императорите Диоклетиан (284-305 г.) и Максимиан (286-305 г.). Изключително почитан от православните християни светия.
Община Варна има намерение да поеме нов дългосрочен дълг в размер до 26,3 млн. лв., с които да реализира общо 18 проекта на обща стойност 70,5 млн. лв., както и още един проект, който ще се финансира по вече сключен договор за кредит от 2023 г. в размер до 2,2 млн. лв. Средствата ще се изразходват за съфинансиране на 15 проекта по Националния план за..
Нова асфалтова настилка ще бъде положена на входа на Морската градина във Варна. Започва извършването на "малки ремонти" по пешеходната зона на централната градска част, съобщават от общинския пресцентър. Поетапното отстраняване на компрометираните участъци започва със седем приоритетни точки по бул. „Сливница“, бул. „Княз Борис I“и пл...
Увеличението на тол таксите и винетките да се отложи с една година. Това предлагат от Европейския център за транспортни политики /ЕЦТП/. Предложението е адресирано до министър-председателя, министъра на регионалното развитие и благоустройството, както и до редица неправителствени и браншови организации. Според Диана Русинова, председател на..
Повишена запрашеност през почивните дни е констатирана във Варна. Нормата на концентрация на фини прахови частици в атмосферния въздух е превишена. На 7 март количеството измерен прах от Автоматична измервателна станция до СУ "Ангел Кънчев" в кв. "Левски" е 59.07 µg/m3 при норма 50 µg/m3. В следващите дни стойностите са били 55 и 63 µg/m3, каза Ерджан..
Пристанище Варна е затворено заради гъстата мъгла, съобщиха от Рейдовата кула. Прогнозата обаче е благоприятна и вероятно до часове то ще бъде отворено.
Община Варна не е била ощетена от бившия кмет на Варна Иван Паортних заради бездействието му с връщането на акциите на Пловдивския панаир на държавата. Варненският апелативен съд потвърди разпореждане на Варненския окръжен съд, с което е била оставена без разглеждане жалба на Община Варна срещу постановление на Окръжната прокуратура за прекратяване на..
В сряда групата на "Възраждане" ще внесе в Европейския парламент за гласуване резолюция, която осъжда ареста на четиримата депутати от партията и "политическите репресии на правителството". Това съобщи във Варна лидерът на партията Костадин Костадинов. С този документ искаме ЕП да осъди политическите репресии у нас, допълни той. Тази резолюция е на..