Проект, чиято цел е хората да знаят какво е качеството на въздуха в София, Пловдив, Варна и Бургас донесе награда на д-р Евгения Сарафова. Това ще става с помощта на датчик, закачен на дрон, и данни от Европейската космическа агенция. Резултатите ще бъде видими в интернет в рамките на една година.
Мария Джумалиева-Стоева и д-р Юлия Романова са другите двама отличени стипендианти по програмата „За жените в науката“, предаде БГНЕС.
Трите дами бяха наградени с по 5000 евро за техните постижения в природните науки. Това се случи в рамките на 9-тата церемония по награждаване на жените в науката, организирана от Националната комисия на Република България за ЮНЕСКО и L’Оreal.
Мария Джумалиева-Стоева е автор на проект, чиято цел е да се разработят нелинейни кодове, които да гарантират сигурността на информационните системи и невъзможността недобронамерени лица да могат да достигнат до тях.
Д-р Юлия Романова прави молекулно моделиране на материали, на базата на въглерода и бора за високопроизводителни соларни клетки.
„От началото на инициативата са минали 21 години. За тези години жените в науката са се увеличи с около 12% само. В световен мащаб дори не може да стигнем 30% участие на жените в науката. Само 4% от Нобелистите са жени. А пак в световен мащаб в академиите на науките присъствието на жените е едва 5%“, посочи вицепрезидентът Илияна Йотова на церемонията.
Тя добави още, че светът и световната икономика, днес, имат голяма нужда от наука и от познания, за да се родят иновации.
„Все повече са необходими, знаещи работещи, които могат да работят с високите технологии, а и да ги създават. Така ще се борим с бедността и новите предизвикателства на нашето съвремие, включително и с темата за климатичните промени“, посочи Йотова и подчерта, че когато жените липсват от някои от профилите на науката този профил закъсва.
Вицепрезидентът призова държавата и бизнесът да подадат ръка на младите жени.
„Ако тръгнем още от момичето от средното училище и възпитаваме в тях вкус към търсене и откривателство, ако създадем специализирани научни програми, ако направим достъпа до финансиране по-лесен, ако има специално внимание отстрана на институциите, ако дадем повече възможности за кариерно израстване и след това намиране на достойна работа, ще бъдем полезни за цялото общество. И така трябва да направим във всички области“, каза в заключение Йотова.
29% от изследователите в света са жени. Затова от 2008 г. е създадена програмата, която има за цел да стимулира и насърчава млади жени да изберат нелекия път на науката. 21 години по-късно каузата за жените в науката към днешна дата е подкрепила 3000 жени от 117 държави, а 3 от тях са носители на нобелови награди.
Посланикът на Франция в България Флоранс Робин каза, че преди да тръгне по пътя на дипломацията е била учен.
„Относно промотирането на идеята за жените в науката искам да подчертая важността от тази програма. Тя е важна не само заради равенството на жените, но и защото участието им в науката е от основополагащо значение за науката. От различието в екипността и в мисълта се ражда творчеството, иновацията. С това може да създадем по-етичен и социален принос в науката“, заяви тя.
Варненският окръжен съд определи най-тежката мярка за неотклонение „задържане под стража“ за двама мъже – на 29 и 30 години, до разглеждане по същество на делата за тяхната екстрадиция в Люксембург, съобщиха от съда. Двамата са разследвани за участие в престъпна група за фалшифициране и използване на фалшификати, измами и пране на пари, извършила..
Кулминацията на честванията за 90-годишнината на Българското национално радио е днес - 25 януари. По-късно следобед ще бъде връчена голямата награда на името на първия директор на БНР Сирак Скитник - за принос в развитието на Радиото, както и наградите за радиожурналистика и радиопроект. Радио Варна е с номинация за голямата награда "Сирак Скитник"..
Перспективите за влизането на страната в еврозоната и днес разделиха парламентарно представените формации. Част от тях се усъмниха в готовността на страната ни за членство. От ГЕРБ увериха, че не са се отказали да поискат конвергентен доклад, в същото време от ПП-ДБ ги обвиниха в саботаж, а от "Възраждане" заплашиха с протести, предаде БНР. Спорът се..
Кметът Благомир Коцев и заместник-кметът Павел Попов се срещнаха с Х. Мартин Макдауъл - заместник-посланик на Съединените американски щати в България и аташето по културните и образователните въпроси в мисията Ерик Брасил. По време на срещата в Община Варна бяха обсъдени теми от взаимен интерес в областта на икономиката, културата и образованието, някои..
С девет нови електробуса разполага вече градският транспорт в Добрич. Превозните средства са закупени със средства от дългогодишен проект, изпълняван от Община Добрич и са всеки на стойност от малко над 659 хиляди лв. без ДДС. За нуждите на електробусите са изградени и осем зарядни станции. Деветте нови електробуса ще допълнят автопарка на..
Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов официално представи кандидатурата си за председател на БСП и приоритетите за развитие на партията, предаде БНР. Гуцанов получи подкрепата на Георги Първанов - президент на България от 2002 до 2012 г. Крайно време е да се сложи край на вътрешните противоречия в БСП, време е за обединение,..
Умна количка за пазаруване, която съкращава чакането пред касата от шест минути на 30 секунди, пазаруване с нулеви отпадъци и умалена версия на супермаркет на колела, който достига до най-отдалечените географски дестинации и може да обслужва клиенти в рамките на минути от паркирането му. Това са част от проектите, разработени от студенти от..