5 000 комплекта с всичко необходимо за засаждане на дърво е заявила Община Варна от сайта Гората.бг, екипът на който организира кампанията „Да помогнем на 90 000 деца да отгледат собствени дървета”. Семена на червен дъб и явор са заявени от общинската дирекция „Образование, младежки дейности и спорт” и са предназначени за училища и детски градини, каза за радио Варна Никола Рахнев, организатор на инициативата.
Има заявки и от община Аксаково, както и от област Добрич, като общото количество за областите Варна и Добрич надвишава 10 000 броя пакети, допълни Никола Рахнев.
Кампанията е насочена към 90 000 деца от цяла България, които да отгледат свои собствени дървета от вида дъб и явор. За целта организаторите са се свързали с всички общини в страната. Близо 180 от тях са заявили комплекти за учебни заведения на тяхната територия.
Децата ще получат безплатно саксия, подходяща торопочвена смес, семена, подробни инструкции как да засеят и отгледат първото си дърво, както и как и къде да го засадят, след една година, в тяхното населено място или близо до него.
Тази събота пакетите ще бъдат подготвени за изпращане до всички общини, които са подали заявки.
Засаждането на дърво е приятен и забавен начин децата да научат каква е ролята на дърветата в природата и в живота на хората, обясни Никола Рахнев. Знанието, добито по този нагледен и „изследователски“ начин, се запечатва ярко и трайно в съзнанието на децата. И за учителите е по-лесно да предадат важни знания на децата, онагледявайки ги със засаждането – знания за въздуха и кислорода, за животинския свят, за почвите, за сезоните, за градовете и градската среда, за енергията и др., допълни той.

Окръжният съд във Варна ще гледа делото срещу кмета на Варна Благомир Коцев и останалите четирима обвиняеми. Това реши Върховният касационен съд в закрито заседание - съдебния акт вижте тук. "В случая, всички обвиняеми и голямата част от свидетелите живеят в района на Варненски окръжен съд. Ето защо, с оглед процесуална икономия и осигуряване бързина..
Сагата с голямата авария, която остави хиляди абонати на "Енерго про" без ток заради изключване на подстанция "Север", продължава. От дружеството уточниха, че остават седем трафопоста за възстановяване, след като към 4 часа тази сутрин токът спря в район "Младост" и "Владислав Варненчик". Оттам уточниха, че става дума за подстанция високо напрежение..
Софийският градски съд прекрати съдебното производство срещу Благомир Коцев и другите подсъдими по него, и изпрати делото на Върховния касационен съд за разглеждане за наличието на основания за изпращане на делото на друг, еднакъв по степен съд. Разпореждането не подлежи на обжалване и протест, съобщиха от съда. Цялото решение вижте тук. Още вчера..
През нощта валежите навсякъде ще спрат. На места, главно в Лудогорието и по поречието на Дунав, ще бъде мъгливо. Утре облачността ще намалее, следобед на места до предимно слънчево. Тогава и видимостта в районите с мъгла временно ще се подобри. Вятърът ще се обърне от изток-югоизток, утре от южна четвърт, ще е слаб до умерен. Температурите ще са в..
Правителството ще обяви 31 декември тази година и 2 януари за неработни, каза министърът на финансите Теменужка Петкова, цитирана от БНР. Това се налага заради въвеждането на еврото в България от 1 януари.
Върховният касационен съд ще решава в София или във Варна да се гледа делото срещу варненския кмет Благомир Коцев и още четирима души, подсъдими за участие в престъпен сговор за корупционни и длъжностни престъпления, предаде БНР. Вчера в късния следобед съдията от Софийския градски съд Снежина Колева е поискала от върховните съдии да кажат кой е..
Със заповед на кмета на Община Варна Благомир Коцев е разпоредено от днес - 19 ноември до 5 декември включително функциите кмет на Община Варна да се изпълняват от заместник-кмета Снежана Апостолова с всички произтичащи от това права и задължения, съгласно действащото законодателство, съобщават от общинската пресслужба. Копие от заповедта е изпратена..