Днес пресичаме държавната граница и се отправяне на задгранично пътешествие в румънските общини Аджиджа и Бъняса. Обиколката е част от проекта "JoyRide" - който представя общи възможности, ресурси и инициативи, посветени на околната среда. Това е съвместен проект между Шабла и Берковица от тази страна на границата и Аджиджа и Бъняса от другата страна на границата.
Започваме с Аджиджа – оазисът на спокойствието сред румънското крайбрежие се намира само на 8 километра от Констанца и се състои от две населени места – Аджиджа и Лазу, които са разделени от канала Дунав – Черно море. Синята магистрала е и най-голямата забележителност в Аджиджа. Каналът свързва в продължение на над 60 километра Черно Море и река Дунав, като спестява 400 километра обход за плавателните съдове, ако преминават през делтата на Дунав. Открит е през 1984 година. Най –добрият изглед към канала и шлюзовете е от Стария мост в Аджиджа, който е с дължина от 270 метра е до преди време е бил най-дългият мост над Синята магистрала.
Не е за пропускане и плажът на Аджиджа, който е много близо до населеното място, но в същото време и е много изолиран – място за спокойствие.
В биологичната станция в Аджиджа има пясъчни дюни, които румънските учени се надяват да възстановят. Интересното е, че на това място се намира много добре запазено отбранително брегово съоръжение от Втората световна война. Това са няколко гнезда за оръдия, свързани с подземен тунел и втори подземен етаж, където са се съхранявали боеприпасите.
От Аджиджа заминаваме към Бънася и веднага се прехвърляме в музея в Адамклиси. В него се съхраняват оригинални фрагменти от трофейния паметник „Тропеум Траяни”, издигнат в района около 109 година от новата ера от император Траян, с който той увековечава победата на Римската империя над Даките. През 1977 година е направено копие на паметника в реални размери на мястото, където се е намирал оригиналът. Но автентичните части на монумента са изложени в музея в Адамклиси.
Интересен факт за Румъния е, че е много религиозна страна. През последните години тук са постриени десетки манастири и църкви. Един от тях е манастирът „Свети Апостол Андрей” – истински Витлеем за румънците. В манастира се съхраняват мощите на Свети Апостол Андрей, а само на няколко метра от манастирския комплекс има и лечебен извор.
На 20 километра от границата с България е разположен и Деревнтския манастир. Той е един от най-посещаваните в Румъния.
Повече за възможностите за туризъм чуйте в звуковия файл.
Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? Какво да направим, ако намерим птица с пръстен? На този въпрос отговаря орнитологът Михаил Илиев от Българското дружество за защита на птиците. А поводът да му зададем този въпрос е намереният във вилна зона между Балчик и Албена папагал Жако, чиито собственици се издирват и очевидно..
Идея и бизнес план за поставянето на вендинг машини в някои от варненските училища бяха представени по време на първата за годината приемна на кмета Благомир Коцев. Проектът е ориентиран към продажбата на здравословни хранителни продукти, които да се наложат в дневното меню на учениците и така да заместят консумацията на вредни храни. Младият мъж,..
„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..
Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда. Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..
Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..
Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..
Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...