Днес пресичаме държавната граница и се отправяне на задгранично пътешествие в румънските общини Аджиджа и Бъняса. Обиколката е част от проекта "JoyRide" - който представя общи възможности, ресурси и инициативи, посветени на околната среда. Това е съвместен проект между Шабла и Берковица от тази страна на границата и Аджиджа и Бъняса от другата страна на границата.
Започваме с Аджиджа – оазисът на спокойствието сред румънското крайбрежие се намира само на 8 километра от Констанца и се състои от две населени места – Аджиджа и Лазу, които са разделени от канала Дунав – Черно море. Синята магистрала е и най-голямата забележителност в Аджиджа. Каналът свързва в продължение на над 60 километра Черно Море и река Дунав, като спестява 400 километра обход за плавателните съдове, ако преминават през делтата на Дунав. Открит е през 1984 година. Най –добрият изглед към канала и шлюзовете е от Стария мост в Аджиджа, който е с дължина от 270 метра е до преди време е бил най-дългият мост над Синята магистрала.
Не е за пропускане и плажът на Аджиджа, който е много близо до населеното място, но в същото време и е много изолиран – място за спокойствие.
В биологичната станция в Аджиджа има пясъчни дюни, които румънските учени се надяват да възстановят. Интересното е, че на това място се намира много добре запазено отбранително брегово съоръжение от Втората световна война. Това са няколко гнезда за оръдия, свързани с подземен тунел и втори подземен етаж, където са се съхранявали боеприпасите.
От Аджиджа заминаваме към Бънася и веднага се прехвърляме в музея в Адамклиси. В него се съхраняват оригинални фрагменти от трофейния паметник „Тропеум Траяни”, издигнат в района около 109 година от новата ера от император Траян, с който той увековечава победата на Римската империя над Даките. През 1977 година е направено копие на паметника в реални размери на мястото, където се е намирал оригиналът. Но автентичните части на монумента са изложени в музея в Адамклиси.
Интересен факт за Румъния е, че е много религиозна страна. През последните години тук са постриени десетки манастири и църкви. Един от тях е манастирът „Свети Апостол Андрей” – истински Витлеем за румънците. В манастира се съхраняват мощите на Свети Апостол Андрей, а само на няколко метра от манастирския комплекс има и лечебен извор.
На 20 километра от границата с България е разположен и Деревнтския манастир. Той е един от най-посещаваните в Румъния.
Повече за възможностите за туризъм чуйте в звуковия файл.
37-годишната Милена Миткова се нуждае от помощ. 350 хиляди евро са нужни за ефективно лечение в болница в Турция, където лекарите ѝ дават реални надежди за възстановяване, но сумата е непосилна за семейството ѝ. След месеци на търсене на диагноза, на 8 януари 2025 г. в България е потвърдено, че Милена е с рак на гърдата, който вече е метастазирал в..
До 15 февруари във Варна продължава зимната "Алея на книгата". Захари Карабашлиев ще посрещне своите читатели в рамките на изложението. Писателят ще раздава автографи от 15 до 17 часа в търговския център-домакин на Алеята, а от 18 часа ще бъде представена и книгата му "Рана", спечелила Националната награда за български роман на годината "13 века..
На 14 февруари Българската православна църква отбелязва Успението на Св. Кирил Славянобългарски. Свети Кирил заедно с брат си Методий създават славянската азбука и превеждат свещените книги на славянски език. Константин Кирил Философ е роден в Солун в знатно семейство. Завършва обучението си в Магнаурската школа в Цариград. Заедно с брат си Методий..
Денят на лозаря /Трифон Зарезан/ се отбелязва се съгласно Постановление 20 на Министерския съвет от 1962 г. като празник на лозарите в деня на Св. мъченик Трифон, който тогава се отбелязва от Българската православна църква на 14 февруари. С календарната реформа на Българската православна църква през 1968 г. денят на св. мъченик Трифон започва..
14 филма са включени в тазгодишното издание на фестивала "Master of Art", който започва от днес във Варна. Събитието продължава до 23 февруари, а първата лента, която ще гледат киноманите в морската столица, е " My Way". "Този избор е знак, че това е нашият начин да кажем, че искаме да направим живота по-красив - чрез фестивала и чрез споделянето на..
43-ма души, служители на Община Варна и граждани, се включиха в днешната кампания по кръводаряване „Капка любов“. Инициативата се провежда съвместно с Районния център по трансфузионна хематология в морския град. Четири екипа на кръвния център бяха на разположение на желаещите да се включат в кампанията в зала "Пленарна" на Община Варна. Процедурата..
Ритуално честване на деня, посветен на лозарите и винарите Трифон Зарезан, организира на 14 февруари Университетската ботаническа градин а в Балчик. Събитието ще се състои в Учебен участък - лозов масив с десертни сортове от 12.30 часа. Програмата включва водосвет, официално зарязване на лозите, дегустация на вина. По повод традиционното..