Преподаването на български език ще бъде част от Катедрата по славянски езици и литератури към Факултета по литература на Истанбулския университет, който има дълга традиция. До момента на университетско ниво българският език и литература се изучаваха само в университета в Анкара, информира Мариан Карагьозов, кореспондент на БНР в Истанбул.
„Към края на 19 век, след Танзимата - това е периодът на европеизация в Османската империя, се въвежда по-съвременен вид на образование. Този облик нашият университет придобива след основаването на Република Турция“, разказва Емине Инанър, ръководител на програмата по русистика. За модернизирането на образованието в Истанбулския университет помагат много учени от Германия, които намират в Турция убежище от режима на Хитлер.
Във факултета по литература на Истанбулския университет сега са записани около 13 000 студенти. Те изучават история, философия, археология и 25 древни и съвременни езици, като българският ще заеме място сред тях и ще стане 26-ият.
От славянските езици се изучават още руски, полски, украински и т. нар. „македонски“ език, който под формата на курсове се предлага и в други университети.
От тази година българският език, литература и култура се въвежда като факултативен език в обучението. Предвижда се първоначално заниманията да се провеждат веднъж седмично като свободно избираем предмет. Студентите, които запишат този курс, ще получат съответните академични кредити. Група студенти вече са проявили желание да изучават нашия език, но очакванията са с времето техният брой да нараства. Програмата тази година ще обхване студентите от втори и трети курс.
„По програмата „Еразъм“ нашите студенти имат възможност да учат един семестър или два семестъра в България. Със Софийския университет има, с Пловдивския университет. Наши студенти са учили в тези два университета“, допълва Джанан Ерсой, която ще преподава български език. Водят се разговори за сключване на споразумения за обмен на студенти и с Шуменския университет „Епископ Константин Преславски“. Според Джанан Ерсой близостта на българския и руския език би ускорила напредъка на студентите, които изберат да изучават български.
Цялата кореспонденция четете и слушайте тук.35-годишна жена е заловена по обяд в Балчик да шофира с 3.25 промила алкохол. Лекият и автомобил „Опел“ е спрян от полицията на 29 април около 12:05 ч. и проверена с техническо средство, съобщават от пресцентъра на МВР. Задържана е за срок до 24 часа. Взета е кръвна проба. По случая е образувано досъдебно производство.
От началото на месеца до края на септември, във връзка с активния туристически сезон и създаване на условия за сигурност и безопасно движение в приморскатачаст на Балчик, се въвежда пропускателен режим на алея "Дамба" през пропускателни пунктове Бялата къща и Тихия кът, както и за алея „Двореца“. Изпълнението на режима се възлага на наемателите,..
Изплащането на пенсиите през месец май чрез пощенските станции ще започне на 7 май - сряда, и ще завърши на 20 май - вторник. Преводите на сумите за майските пенсии по сметките на пенсионерите, които получават парите си по банков път, ще бъдат извършени на самия 7 май. На 5 май на всички правоимащи лица ще бъдат изплатени паричните обезщетения за..
Полицията в Бургас разби незаконно казино при акция в центъра на града. Органите на реда проверили помещение, обособено като нерегламентирана игрална зала за хазартни игри и по-конкретно - покер. За срок до 24 часа, в момент на игра, са задържани са 10 души на възраст от 23 до 62 години, от различни населени места - Бургас, Поморие и София, предаде БНТ...
Българският патриарх Даниил възглави днес съборна света литургия в Катедралния храм "Успение Богородично" във Варна. Той, заедно с делегация от Светия синод, с още шестима митрополити, е във Варна за тържествата по случай 1160 години от покръстването на българския народ и 1170 години от създаването на българската азбука. Катедралният..
Храмов празник отбелязва на 2 май църквата "Св. Атанасий" във варненския квартал "Виница". Построена в средата на 19. век, през 1860 г., в светата обител има икони на повече от 150 години. Свещеник Марин Маринов отслужва светата литургия, след което за здраве ще бъде раздаден и празничният рибен курбан. Камбанарията на църквата е ремонтирана скоро, а..
Предложение за приемане на бюджета на община Добричка за 2025 година ще разгледат съветниците на извънредно заседание. Това е посочено в публикувания на сайта на общината проект на дневен ред, съобщава БТА. Тази година финансовата рамка на бюджета за 2025 г. на Община Добричка е 45 704 455 лв. или 3 800 000 лева повече от предходната година, като..