50 младежи в неравностойно социално положение от Варненска област и северното крайбрежие ще имат възможност да преминат безплатно обучение по две морски специалности – „водолаз” и „водач на плавателен съд до 40 бруто регистър тона /БТ/. Шансът предоставя за поредна година варненският Морски клуб „Приятели на морето” чрез проект „Морска академия”. Проектът е подкрепен по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство – фонд „Активни граждани” и е на стойност 45 530 евро. Записването ще започне през януари 2020 година, каза за радио Варна ръководителят Дарина Иванова. Обучението ще продължи година и половина, като основно заниманията ще са през лятото.
В проекта могат да се включат младежи на възраст от 18 до 29 години от уязвими групи – безработни, с много ниски доходи, от етнически малцинства, със зависимости и др., уточни Иванова.
Над 300 младежи в неравностойно социално пожоление са преминали през годините безплатното обучение по двете морски специалности. От тях около 25% от тях са се реализирали по новата си специалност. И двата сертификата са международно признати, има интерес към професиите, особено към „водач на плавателен съд до 40 БТ, която е и добре платена, каза още Иванова и допълни:
„Не са само знанията и сертификатите, които младежите получават по време на обучението. Обучаваме ги основно на екипна работа, на взаимопомощ, на уважение към морето, на опазване на морето и плажовете. Твърде комплексно е обучението и по двете специалности, но в крайна сметка не по-малко важно е, че те създават нови приятелства и стават част от морската общност.”
Около 50 декара сухи треви и горска растителност са изгорели в землището на село в община Тервел. Причината за възникналия огън е умишлен палеж. Извършителят е задържан. Малко преди 11.00 часа днес в ОД на МВР Добрич е получен сигнал на спешния телефон за горяща суха трева в местността „Саламана“ в покрайнините на село Безмер. На място са..
Граждани се събраха пред офиса на строителната фирма, с която е бил свързан Христо Димитров, председател на Общинския съвет във Варна с плакати "Оставка","Свобода за Варна ","Свобода за Благо" и "Мутри вън". Те не пожелаха да говорят пред медиите и скандираха написаното на плакатите. Поводът, заявен в социалните мрежи, е обжалването от страна на..
Откриха мъртъв делфин на брега в курорта Златни пясъци. От РИОСВ-Варна съобщиха, че на 1 август чрез телефон 112 е постъпил сигнал за изхвърлен труп на делфин близо до буната на плажа пред хотел в курорта. На същата дата е извършена проверка на място от служители на екоиспекцията , при която е установен мъртъв екземпляр от вида муткур с..
Община Варна постави пилотно първия контейнер за събиране на растителен (зелен) отпадък. Той се намира на ул. „Веселина Цанкова“, в близост до хотел „Геолог“. Контейнерът е предназначен за клони, листа, трева и други биоразградими отпадъци от поддръжка на зелени дворове и градини. Целта е насърчаване на разделното събиране на растителен отпадък и..
Двама мъже извършиха граждански арест, за да спрат пиян шофьор на автобус. Това съобщава БНТ. Случката се е разиграла вчера около 18:30 часа, след като превозното средство е било забелязано да се криволичи на пътя Поморие - Слънчев бряг, като създавало предпоставки за произшествие. В района до складова база 47-годишен мъж от Шумен и друг, на 42..
Жена, седнала зад волана с 1,81 промила алкохол в кръвта, е самокатастрофирала днес край Варна, съобщиха от полицията. Сигналът за инцидента е подаден в 07,55 часа тази сутрин. Жената е на 44 години от Варна. Тя не е пострадала сериозно при инцидента. От полицията допълниха, че преди две години тя пак е залавяна да шофира с голямо количество алкохол в..
До месец се очаква доброволците от Доброволно формирование - Варна да получат целия набор от лични предпазни средства. На финален етап е процедурата по изпълнение на договора по обществената поръчка. Това каза ръководителят на формированието Стойчо Стоев. Пакетът с оборудване съдържа каска, ботуши, предпазен колан, ръкавици, горна куртка, обясни той. 40..