Европейският съвет по телекомуникации се срещна в Брюксел и прие заключения за значението на 5G мрежите за европейската икономика и необходимостта от намаляване на рисковете за сигурността, свързана с високоскоростните мрежи от пето поколение.
Министрите на страните членки заявяват, че 5G мрежите ще формират част от ключовата инфраструктура за поддържането на жизнено важни обществени и икономически функции. Същевременно те подчертават, че подходът към тях трябва да бъде всеобхватен и базиран на риска.
По повод сигурността на оборудването, еврокомисарят по вътрешен пазар Тиери Брьотон заяви, че то остава отговорност на страните членки. Има обаче сериозни разногласия по въпроса за електронната поверителност, подчерта Брьотон:
“Някои страни-членки показаха нетърпение. Други ни казаха: "Работим по нея три години". Трети пък заявиха, че работят по директива, която се прилага от 2002 година, а това е от почти едно поколение. Очевидно трябва да се работи в тази област, която е изключително важна за нашите 500 милиона граждани, които живеят в тази среда. Така че усетих при част от страните разочарование, при други нетърпение да се намери решение“.
Имало е обаче пълен консенсус от създаването на център, който да се грижи за киберсигурността, уточни Брьотон.
Според постоянният заместник представител на Финландия Мина Кивимяки "5G мрежите ще бъдат икономически гръбнак на нашето бъдещо цифрово общество".
В заключенията на Европейският съвет по телекомуникации се подчертава, че 5G мрежите ще бъдат от решаващо значение за поддържането на социални и икономически функции.
Изводите също така подкрепят и Европейската оценка за риска от 5G мрежите, публикувана през октомври, в която се посочва, че една от най-големите опасности на мрежите от пето поколение е по-големият брой на пътищата за атака, които могат да бъдат използвани, най-вероятно от държави извън ЕС.
В продължение на месеца на Франкофонията, от днес до 26 април във Варна ще се проведе 28-мият Фестивал на франкофонския училищен театър „Франкофонските сцени на България“ . Под патронажа на Илияна Йотова, вицепрезидент на Република България, този фестивал се организира съвместно от Алианс Франсез Варна, Асоциацията на преподавателите по..
Нови терапевтични кабинети – по кинезитерапия и по релационна психомоторика, бяха открити в Центъра за специална образователна подкрепа - Варна. В тях деца и ученици на възраст от 5 до 18 години ще работят за подобряване на мускулна сила и тонус, за координация и баланс, за развитие на моторни умения, повишена гъвкавост и мобилност, улеснено развитие..
Четвърти „Малък фестивал на куклите“ предстои да се проведе във Варна. Датите са 26 и 27 април. Театралните спектакли са в зала „Европа“ на Фестивалния и конгресен център. Работилниците са в арт салоните на Радио Варна. "Надграждаме и се развиваме, а вдъхновението ни е като за първи път. Работилничките например от три станаха седем. Виждаме, че..
На 24 април е Светли четвъртък. На този ден вярващите продължават да прославят Възкресението на Христос. В църквите продължават празнични служби, а Царските двери са широко отворени. Вярващите присъстват на богослуженията, благодарят и поздравяват близките си за празника. В народните вярвания Светли четвъртък се нарича още Великден на..
Образователни лекции за трима военни пилоти от Добрич – Димитър Списаревски, Георги Атанасов и Йордан Славов, организира Регионалният исторически музей в добруджанския град. Инициативата носи заглавието „Те браниха небето на България – пилоти от Добрич, участвали във Втората световна война“ и е по повод 80-годишнината от нейния край. Поредицата от..
Превърнал се в любимец на Варна и талисман на града - розовият пеликан Стойчо, който заживя на Морска гара, вече е социализиран и не изпитва безпокойство от човешко присъствие, съобщават от Регионалната инспекция по околната среда и водите във Варна. Експерти от екоинспекцията наблюдават птицата. Според тях пеликанът е в добро общо състояние, не се..
На 23 април отбелязваме Международния ден на детската книга и на авторското право. Ден, посветен на вълшебството на историите, които променят света на малките читатели. И кой по-подходящ събеседник за този ден от един истински съвременен разказвач – Екатерина Монева, автор на детската книжка „Лоли“. Радостната новина е, че историята няма..