Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Васил Тенекеджиев: Нося името на дядо - капитан Васил Мачев, който ме научи да обичам земята и народа си

4
Васил Тенекеджиев (в центъра) по време на историческа възстановка
Снимка: Радио Варна

Честитим си Новата година Васил Тенекеджиев,археолог в РИМ-Варна. От години проучва живота на предците ни не само в района на Варна. От няколко години той е част и от екипа на историческо сдружение "Чигот”. Как празнува имения си ден, за желания късмет от баницата, плановете за 2020-та и за предизвикателствата пред един археолозите във Варна - Васил Тенекеджиев, гост в предаването ”Новият ден” на 1 януари:

Честита Нова година! Днес на 1 януари, Васильов ден, традиционно се върти баница с късмети, вие какъв късмет си пожелавате?

Честита Нова година! Знаете в България първият късмет, който се пожелава е здравето, така че пожелавам си здраве, а оттам нататък просто една добра късметлийска година!

Във вашето семейство имате ли някаква специална традиция, която е част от този първи ден на годината?

Празникът на Васильовците е доста сложен, тъй като е на 1 януари и целокупното българско население днес не е съвсем на себе си. Но все пак още от дете съм свидетел, че се събираме вечерта на 1-ви и въртим баница с късмети. Преди това се правеше в къщата на баба ми и дядо ми. Аз съм кръстен на един от моите дядовци – капитан Васил Мачев, съответно там се правеше баницата. Сега вече я правим при мен, вкъщи. Става много весело.

Кажете ни за вашия дядо, чието име сте наследил.

Той е много интересна личност, родом от Сопот, Вазовския Сопот. Капитан Васил Мачев първо е бил летец, а след това се преориентира към флота, още като млад и достига до капитан първи ранг. Премества се със семейството във Варна. Аз се появявам в този период, когато вече семейството е тук. Той е бил известно време началник тил на флота. Един човек много родолюбив, опитваше се всячески да възпита всички в семейството и многото внуци в любов към България, нали рода е и от Сопот. Много сме ходили там, летни и зимни ваканции, съответно да се отиде в Сопот е като едно потапяне в „Под игото”. В романа, имам предвид, защото той се развива именно там – Бяла черква от романа е всъщност Сопот. Така че, заради този мой дядо в мен, а и в другите внуци се разпали интереса към историята, към миналото, към България.

Какъв е най-важният урок, който имате от него?

Най-важното послание е „Обичай Родината си”. Не в този краен патриотичен смисъл, който в момента даже има лош привкус в България. А в съвсем нормалния, топъл, хубав, български смисъл – да обичаш земята си, да обичаш страната си, да обичаш народа си.

Какво виждате във вашата 2020-та година, какво сте заложили вече?

Планът е доста ясен, дали ще се реализира е отделен въпрос. Ние работим по проекти, които трябва да се планират доста по-рано. Заложено е и в 2020-та да имаме разкопки е месността Джанавара, а също очакват ни доста спасителни разкопки в старата част на Варна.

Имате предвид градинката до ДЗИ?

О, не само. Т.нар.”гръцка махала”, но и прилежащите й части влизат в археологически и архитектурен резерват „Одесос” и всички строителни дейности там задължително минават под наблюдението на археолози. Напоследък строителния бизнес в града очевидно излезе от всякакви кризи, защото много се строи и буквално екипът на РИМ-Варна трудно успява да покрие всички строежи. Градинката до ДЗИ е само един от тях. Има подготовка за строеж на ул.”Софроний”, където колегите разкопават една късноантична баня. Екипът, в който аз участвам работи на ул.”Сан Стефано”, недалеч от църквата „Св.Атанасий” и в момента проучваме една от римските улици на Одесос.

Какво се случва с тези находки?

Има ясен регламент. Когато се разкопаят структури Комисия към Института за опазване паметниците на културата решава каква ще бъде съдбата на развалините. Това не е наше решение, защото се предполага, че археологът винаги иска всичко да се запази.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Започва заключителният етап на поп-рок конкурса "Сарандев" в Добрич

Заключителният етап от 34-тото издание на Европейския младежки поп-рок конкурс „Сарандев“ започва днес в Добрич. Музикалното събитие дава сцена за изява на млади изпълнители от 11 до 30 годишна възраст, които са разпределени в три групи. Организатори на конкурса са Младежкия център и Община Добрич. Над 50 са участниците и тази година в Европейския..

публикувано на 14.05.25 в 11:05

Червеният килим в Кан е в очакване на филмовите звезди

78-ият филмов фестивал се открива днес, когато по червения килим ще преминат представители на световното кино - от Жулиет Бинош като председател на журито до холивудските звезди Том Круз и Робърт де Ниро . Организаторите на фестивала са посветили деня на откриването, вторник, на Украйна във война, като ще бъдат прожектирани три..

публикувано на 13.05.25 в 06:41
Актьорът Димитър Маринов също беше пред националната библиотека.

Варна се среща с Димитър Маринов, първият български актьор, качил се на сцената на „Оскар”- ите

Варна ще посрещне големия български актьор Димитър Маринов – първия наш сънародник, който през 2019 г. по време на 91-вата церемония на наградите „Оскар“ излезе на сцената като част от екипа на отличения с най-престижната награда филм „Зелената книга“. Първата среща с публика ще се проведе на 10 май (събота) от 11:00 часа в зала „Николай Петров“ на..

публикувано на 09.05.25 в 18:51

Българин с "Оскар" за технически постижения

Българинът Явор Калоянов и Кимбъл Търстън получиха наградата "Оскар" на Академията за кинематографично изкуство и наука в категорията за технически постижения. Призът им е връчен за създаването на ML Denoiser – иновация, която премахва визуален шум от компютърно генерирани изображения, като същевременно запазва важните детайли, съобщават от Факултета по..

публикувано на 08.05.25 в 19:00

Изложба 85 години от възвръщането на Южна Добруджа към България откриват в Балчик

На 9 май в Балчик се открива изложба 85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ На 9 май се открива съвместна изложба между Исторически музей - Балчик и Университетска ботаническа градина - Балчик. Темата е "85 ГОДИНИ ОТ ВЪЗВРЪЩАНЕТО НА ЮЖНА ДОБРУДЖА КЪМ БЪЛГАРИЯ", а откриването от 11.30 часа пред Дирекция на Университетска ботаническа..

публикувано на 07.05.25 в 16:45

Европейска нощ на музеите и галериите на 17 май във Варна

За поредна година Варна става част от инициативата „Европейска нощ на музеите и галериите“ с разнообразна и вдъхновяваща програма. Събитието се е утвърдило като неразделна част от културния живот на града, превръщайки се в очаквана традиция и любим повод за варненци да се насладят на една незабравима културна разходка.  Тази година "Нощ на Музеите и..

публикувано на 06.05.25 в 14:44

С вернисаж и изложба школа "Дедал" отбеляза рождения ден на Дарин Сотиров

Дарин Сотиров от школа "Дедал" във Варна отбеляза рождения си ден с изложба в галерията на школата. В нея той представя творби, вдъхновени от връзката между  аморфната форма,  фюжън, етно джаз, огромната връзка на Дарин Сотиров с морето  и труднодостъпните райони на крайбрежието. " Нищо от материалния свят не ми е необходимо...", посочва..

обновено на 06.05.25 в 14:33