Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За Земята": Липсата на контрол и гаранции за състава на внасяните в България отпадъци ще са проблем и след планираните промени

Протест на екоактивисти от „Грийнпийс“ до ТЕЦ срещу използването на въглища в Германия.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Това се казва в становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“– България, изпратено по Проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри.

Промените в Наредбата за отпадъците е потушаване на скандалните разкрития, но не и решение на проблема. Това е посланието на становище на еколозите, изпратено до МОСВ и до медиите. Още по темата в интервю с икономиста Данита Заричинова, магистър по „Екология“, от екип Нулеви отпадъци на Сдружение „За Земята“:

Публикуваме пълния текст на позицията на екологичното сдружение до медиите:

"Липсата на контрол и гаранции за състава на внасяните в България отпадъци ще продължат да са проблем и след като бъдат приети планираните промени. Това се казва в становището на Екологично сдружение „За Земята“ и „Грийнпийс“– България, изпратено по Проект за Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за предоставяне на информация за дейностите по отпадъците, както и реда за водене на публични регистри.
Създаването на ефективна система за контрол върху вноса и превоза на отпадъци е добра, но недостатъчна стъпка за осигуряване на максимална защита на живота и здравето на населението.

“Очевидно е, че отново се предлагат законови промени прибързано, заради скандални разкрития и репортажи в медии. Институциите се задействаха, за да  отговорят на обществения натиск, без да се интересуват дали ще има резултат. Вносът и горенето на отпадъци не са проблем от вчера и би трябвало решенията да са по-адекватни”, коментира Данита Заричинова от “За Земята”. За привидното раздвижване на институциите говори и фактът, че въвеждането на задължителната Национална информационна система “Отпадъци” (НИСО) се отлага от години и се очаква чак през 2021 година.

Нито в проекта на Наредбата не се дава срок, в който министърът на околната среда и водите да утвърди методиката за вземане на проби и анализи за установяване на съдържанието. Смятаме този пропуск за съществен, проблемът с разминаването между съдържанието на отпадъците по документи с това, което в действителност се внася в България може да се окаже от особено голямо значение. Той може да прерасне и в проблем от значение за националната сигурност, ако бъдат внесени опасни отпадъци, етикетирани и декларирани като неопасни. Затова министърът на околната среда и водите трябва спешно да изготви и да публикува въпросната липсваща методика за вземане на проби. 

Изгарянето на отпадъци е порочна и опасна практика, вредна за хората и природата.  Насочването на вниманието единствено към вноса е голяма грешка, тъй като съдържанието на генерираните в България отпадъци е не по-малко неясно. С изгарянето те не изчезват, а създават опасни пепели, които също трябва да се съхраняват при определени условия. Отделно, отпадъците са ресурс и би трябвало да се работи повече в посока рециклиране и повторно оползотворяване. А тъкмо обратното — засилва се притеснителната практика въглищните централи да ги изгарят, вместо въглища, защото е по-изгодно. Докато съществува тази възможност, отпадъците ще продължат да са апетитна хапка за собствениците на топлоелектроцентрали. Така интересът на тяхното лоби ще продължи да получава подкрепа пред обществения."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ивайло Митковски: Допълнителните средства за здравеопазване във Варна са с фокус върху строителството, а не върху лекарите

„В допълнителните 50 милиона за здравеопазване във Варна не са предвидени никакви средства за кариерното развитие на работещите в общинските здравни заведения. Акцентът е върху закупуване на нова апаратура и най-вече върху строително-монтажни дейности“. Това коментира в предаването „Позиция“ на Радио Варна, варненският депутат от ПП/ДБ д-р..

публикувано на 01.02.25 в 13:56
Снимката е илюстративна

Село Долище протестира срещу лош път

Жители на аксаковското село Долище, Варненска област, излязоха на протестно събрани в центъра на населеното място заради опасната отсечка от 2,5 километра, която е половината от пътя към Варна и трябва да бъде ремонтирана от общината в морския град. Отсечката е толкова разбит, че вече е опасна и непроходима - казаха хората. Те поискаха спешен авариен..

публикувано на 01.02.25 в 13:46
Биляна Раева

Биляна Раева: Големият проблем в управлението на Варна е липсата на приемственост

Тази седмица Варненският общински съвет гласува в бюджета на общината да бъдат предвидени близо 50 милиона лева, които през следващите три години ще бъдат инвестирани в развитието на общинското здравеопазване. „С парите ще се закупи модерна апаратура и ще бъде извършен ремонт на сгради в четирите общински болници и ДКЦ-тата в града“. Това..

публикувано на 01.02.25 в 13:19

Протест срещу колите и строителството в Морската градина и крайбрежната алея

Пореден протест срещу застрояването на Морската градина и крайбрежната алея беше организиран днес във Варна. Потестиращите отново призоваха за спиране на автомобилие в Морската градина и превръщането на крайбрежната алея в пешеходна зона. "Всичко да е пешеходно, безопастно, красиво, както би следвало да се очаква във всеки парк. Но..

публикувано на 01.02.25 в 12:58

"Варна диша": Искаме да знаем какво точно ще се строи на Крайбрежната алея

Да бъдат представени бъдещите инвестиционни намерения за развитие на Крайбрежната алея настояват от сдружението "Варна диша". Това каза Милена Пехливанова, съосновател на сдружението, която припомни, че днес отново ще бъде проведен протест.  По думите й инвеститорът "Холдинг Варна" не показва цялата картина. В момента започна проект за изграждане на..

публикувано на 01.02.25 в 12:00

Спират разширяването на "Синята зона" в Добрич

Община Добрич спира разширяването на обхвата на платеното паркиране в областния център. Проектът беше подложен на обществено обсъждане в продължение на три месеца и предизвика масово недоволство сред жителите на Добрич. „Синята зона“ обхваща едва 665 места и е разположена единствено в идеалния център. Информация на кореспондента ни Мая Райнова...

публикувано на 01.02.25 в 11:29

Нова авиокатастрофа в САЩ, този път с въздушна линейка

Малък самолет с двама души на борда се е разбил в близост до търговски център във Филаделфия, в резултат на което има много жертви на земята, съобщават местни медии, предаде агенция Ройтерс. Най-малко една къща и няколко автомобила са били обхванати в пламъци. Малко по късно става ясно, че самолетът е въздушна линейка с дете и петима души на борда. В..

публикувано на 01.02.25 в 09:00