Документалният филм за Атидже Муратова, последната жена, отглеждаща диви пчели в Европа, ще се бори за най-престижната филмова награда в категориите най-добър документален филм и най-добър чуждоезичен филм, предаде БТА. Филмът е на режисьорите Любомир Стефанов и Тамара Котевска. Радио Варна припомня, че лентата вече спечели три награди на най-големия американски фестивал за независимо кино Сънданс.
Филмът "Медена земя" / "Honeyland"/ е сниман в продължение на три години и авторите му са събрали над 400 часа материал. Според ревю във в. "Ню Йорк таймс", цитирано от "Дневник", той разказва "сюрреалистична, но трогателна история за човешката борба, постоянство, отношенията с другите хора и с Майката природа". Гай Лодж в ревю за "Варайъти" отбелязва: "Като се започне от меда, всичко в този филм е органично." Британският "Таймс" пише: "Макар да започва като медитация върху трудностите и ритъма на селския живот, филмът се превръща в нещо по-интимно." "Атлантик" го нарича "рядко срещан документален филм за природата, който е и дълбоко личен". "Чувствителността както към човешките грижи, така и към удивителната красота на природата превръща "Медена земя" в особено увлекателен документален филм."
"Медена земя" разказва историята на Хатидже, която живее с болната си майка в село без улици, електричество и течаща вода. Селото се казва Бекирлия /район Джумайлия, близо до Велес/. Хатидже е последната жена от род на пчелари. Оцелява "финансово" като събира мед от диви плели, който продава в най-близкия град, на четири часа пеша от родното й място. В историята и живота на жената от Бекирлия има "НО"... точно както се случва и в живота, и в киното.
"Медена земя" е първият македонски филм с две номинации за "Оскар". Досега най-близо до наградата беше филмът на Милчо Манчевски "Преди дъжда" през 1995 г.
Отличията на американската Академия за кинематографично изкуство и наука ще бъдат раздадени за 92-ри път в театър "Долби" в Лос Анджелис на 9 февруари.
Официалният трейлър на филма можете да гледате на:
През 2024 г. се изпълниха 80 години от трагичната гибел на Яни Калиакренски – писател, журналист и общественик, изцяло свързал живота си с Добруджанския край и радетел за свободна Добруджа. Във връзка с тази годишнина, с подкрепата на Община Каварна, Националния исторически музей и на родолюбиви българи, е преиздадена историческата повест „Легендата..
XXIV Регионален ученически конкурс за художествено слово „Моята България“ ще се проведе в Концертна зала на Младежки дом - Варна на 22 и 23 февруари т.г. Право на участие в конкурса имат ученици от I до XII клас. Те ще бъдат разделени в четири възрастови групи, а жури, съставено от изтъкнати професионалисти, ще излъчи призьорите. През т. г. ще бъдат..
Самостоятелна изложба на Деница Янева открива афиша на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” във Варна за 2025 г. Експозицията отбелязва юбилея на авторката, представяйки 55 творби рисунка, графика и живопис от последните 25 години. Тя е предпочела да покаже не толкова хронологията, колкото тенденциите, посоките, в които се е развивала..
Когато музиката се преплита с емоция и прецизност, се ражда магия. Италианският квартет 40 F INGERS е живото доказателство за силата на този съюз. Музикантите избраха Варна за второто си гостуване у нас. Остават броени дни до концерта им в морската столица – на 17 януари в Двореца на културата и спорта. В продажба са последните билети...
Младите кинематографисти от киношкола „Братя Люмиер“ при ЦПЛР – Общински детски комплекс канят варненци на открит урок в отдел „Изкуство“ на Регионалната библиотека „Пенчо Славейков“. Той ще се проведе от 17 часа на 13 януари. Поводът е рождената дата на българското кино. На 13 януари 1915 г. се е състояла премиерата на първия български филм..
Най-добрите и най-ярките холивудски актьори от киното и телевизията ще излязат на червения килим тази вечер за наградите „Златен глобус“. Това е първата голяма галавечер за годината в шоубизнеса. Златните глобуси предлагат отделни награди за драми и комедии/мюзикъли, като по този начин разширяват полето на филмовите звезди, които се..
Той е татуировчик и музикант. Познат е като барабанист от харкор пънк сцената. Изкарва си парите като „рисува“ по кожата на хората. Всъщност това е и най-голямото му платно. В същото време е и художник. И на 4 януари в галерия „Графит“ ще открие втората си самостоятелна изложба. Която се казва „50 години въображение". И е посветена на 50-годишния му..