На церемония снощи побратименият на Балчик чешки град Валашске Мезиржичи отличи с почетно гражданство директорa на Държавния културен институт „Двореца“ в Балчик Жени Михайлова. Кметът домакин Роберт Стржинек й връчи кристалния ключ на града за заслугите й в културния и образователен обмен между двете населени места.
На сайта на чешката община са поместени подробности за всеки от отличените, общо четирима души.
„Жени Михайлова, директор на Държавния културен институт „Двореца“ в Балчик, България, посети Валашске Мезиржичи за първи път през 2013 г. и веднага организира голяма пътуваща изложба на произведенията на Средното училище за приложни изкуства „Валашске Мезиржичи“ в България. Сътрудничеството между ДКИ „Двореца“ и Средното училище за приложни изкуства за изработване на стъкла е много активно и в други съвместни проекти. От 2015 г. Жени Михайлова също редовно подкрепя летни стажове и сесии на открито за студенти в неравностойно положение в Балчик …Често посещава Валашския клуб на приятелите на България. Като опитен мениджър, тя значително помага за популяризирането на нашия град в България и също така спомогна за установяване на партньорство между Валашске Мезиржичи и Балчик, подчертават от общината.
"Освен голяма чест, това е голяма отговорност за по-нататъшното взаимно сътрудничество“, оцени от своя страна наградата Жени Михайлова.
Решението за удостояване с престижното звание е взето още през септември м.г. на заседание на съветниците на Валашске Мезиржичи.
Тази седмица кметът прие българска делегация от държавния културен институт Двореца в Балчик, която пристигна в Чехия по проект на програмата "Еразъм +" на ЕС.
Съвместният проект ще бъде представен в Двореца през април и май, а през октомври ще приключи в Чехия. И през 2020 година доброволци от побратимения на Балчик град ще работят в културен институт „Двореца“.
Антикорупционната комисия спаси кмета на Варна Благомир Коцев от позора, който щеше да изживее. Това, което се случи в София - че арестуваха зам.-кметове за корупция и всички други избягаха, щеше да се случи във Варна само след няколко месеца. Всички заместник-кметове и партньори напуснаха кмета Васил Терзиев, останаха само знамето и той. Това..
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че няма да се кандидатира за президент, но смята, че има кандидати, които биха събрали подкрепа от три-четири партии и да спечелят президентските избори. Този въпрос ми се задава откакто съм се родил, и винаги отговорът ми е такъв и действията са ми го доказали, каза още той. Борисов даде добра..
През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море". Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този път е връзка между Европа и Азия. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика,..
Изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред ще бъдат внесени на заседанието на Общинския съвет в Балчик на 1 август, след като по-рано бе създадена временна комисия за изготвяне на проект. Целта е да се въведат ясни правила и забрани относно движението, паркирането и безопасната експлоатация на индивидуални електрически превозни средства..
Административен съд – Варна образува дело по жалба на Община Варна срещу налагането на запори на сметките й поради предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Сметката на общината не запорирана от частен съдебен изпълнител единствено до размера на иска по изпълнително дело — 2 698 156,87 лв. С останалата наличност..
Общинските съветници от ПП-ДБ във Варна призоваха председателя на местния парламент Христо Димитров да подаде оставка заради частната му жалба в Административен съд - Варна срещу избора на изпълняващ функциите кмет след задържането на Благомир Коцев. Това се случи в началото на днешното заседание на варненския Общински съвет. Те посочиха, че Димитров не..
От 35 заведения във Варна, а отскоро и от хипермаркети, можем да спасяваме храна, останала в излишък, благодарение на мобилно приложение, което се бори с разхищението на продуктите. Това каза в предаването на Радио Варна "Новият ден" създателят на платформата foodObox Джейн Димитрова. Около 400 ресторанта и сладкарници от страната вече използват..