Гост в предаването "Съботна трапеза" на 25 януари беше младият кавалджия Георги Добрев. Повод за разговор бяха най-новите му записи с Оркестъра за народна музика на Българското национално радио с диригент Димитър Христов. През 2019-а той записа две инструментални пиеси - "Гергьовска ръченица" и "Песни от Тракия", аранжирани от неговия баща, също кавалджия, Пламен Добрев. "Беше една страхотна емоция. Много се радвам, че осъществих тези записи. Всички от оркестъра са страхотни хора, предразположиха ме, и Недялко Недялков, и Кръстьо Димов, и Костадин Генчев, Димитър Христов... Прекрасно изживяване за мен! Много съм очарован от резултата, получиха се хубави записи, разказа в ефира на Радио Варна Георги Добрев.
Преди две години Георги завърши бакалавърска степен "Изпълнителско изкуство" в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство "Проф. Асен Диамандиев" - Пловдив, а днес работи в щатния оркестър там. Успоредно се обучава в магистърската специалност "Тонрежисура" и активно участва на музикалната сцена, както в България, така и в чужбина. Един от последните проекти, с които пътува извън нашата страна, е сътрудничеството му с известния саксофонист Фабрицио Касол. В центъра на тяхното професионално познанство стоят теми от музиката на Клаудио Монтеверди, по които след това различните музиканти в бенда импровизират. И въпреки че е „дете на съвремието“ с всичките „експерименти“, на които се отдава в търсене не себе си - впрочем той боязливо използва тази дума - Георги много високо цени музиката на т.н. „стари майстори“. Израснал е с изпълненията на кавалджиите Драган Карапчански, Никола Ганчев, Стоян Величков. „Хората казват „кавалджийски стил“. За да го изпълняваш, трябва да го носиш в душата си. Харесва ми, когато се връщам назад във времето, към корените. Има много стари записи, от които аз съм се вдъхновявал и учил. И винаги щом чуя някой запис, ми идва да взема кавала и да засвиря.“
Цялото интервю и новите записи на Георги Добрев чуйте в звуковия файл
XXVI издание на фолклорния фестивал-надпяване на хората от третата възраст ще се проведе на 2 август на сцената на НЧ "Васил Левски-1959" в Балчик. Желаещите да участват могат да се запишат до 15 юли на телефони 089 555 4085 - Ангел Събев, председател на Общинския съвет на пенсионерите - Балчик, 088 652 0886 - Гинка Иванова, секретар на ОбС на..
Легендарният първи албум на Атлас „Кукла” ще оживее отново за феновете на българския рок от началото на 90-те години. Някога издаден само на касетка, сега „Кукла” ще бъде преиздаден за първи път с ремастериран звук на винил и компакт диск . Над новото издание на „Кукла” работят двама дългогодишни фенове на Атлас, а плочата е произведена в “Rakamakafon”,..
И зложбата „Тракийският войн“ се открива на 30 юни в залата за временни експозиции на първия етаж в Археологическия музей на бул. „Мария Луиза“ 41 във Варна. Включени са ценни експонати от Националния археологически институт с музей при БАН (НАИМ) и от Регионалните исторически музеи в Пловдив, Русе, Шумен и Варна. Експозицията ще..
Регионалният клуб "46-и пехотен Добрички полк" към Национално дружество "Традиция" се завърна от успешното си участие на историческия фестивал "Времена и епохи" в Москва. Възстановчиците от Добрич за пети път имаха честта и отговорността да представят българската военноисторическа реконструкция на един от най-големите фестивали в света, събрал тази..
От днес в парк "Аспарухово" във Варна започва фестивалът "Аспарухово пее и танцува". Съборът е ежегоден и се провежда през месец юни. Мария Илиева, Звезди и Легионерите и Мария Илиева са част от програмата на събитието тази година. Днес на сцената ще излезе Нелина. Първото издание на "Аспарухово пее и танцува" е през 1966 г. В празничната програма..
Четвъртото издание на Международното триенале "Духът на акварела" ще разположи своята основна експозиция от 1 до 30 юли 2025 г. в залите на първия етаж на Градската художествена галерия “Борис Георгиев” - Варна. В основната експозиция участват над 350 художници от 51 страни. Тя включва селектирани творби, почетни участия, както и произведения..
С концерт на 30 юни срещу 1 юли Варна ще посрещне Джулая. Традицията, която Община Варна връща "у дома". Джулай Морнинг е уникален за България и света феномен. Всяка сутрин на 1 юли хиляди се събират на брега на морета, за да посрещнат първият юлски изгрев. Празникът на свободния дух се заражда точно във Варна преди повече от четиридесет години. „July..