Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На всеки варненец - между 10 и 15 хиляди лева

Варна е сред областите с БВП на човек от населението между 10 и 15 хиляди лева. В тази група попадат Бургас, Пловдив, Русе, както и областите с по-силно изразен индустриален профил, отчитат в анализа си „Регионални профили“ от Института за пазарна икономика. Най-богатата област категорично остава София (столица) с БВП на човек от населението в размер на 30 295 лв. Половината от преките чуждестранни инвестиции са концентрирани в столицата. Областите Бургас, Варна и Пловдив са другите големи центрове с по 1,9 млрд. евро чужди инвестиции, следвани от Стара Загора с 900 млн. евро.

Отрицателният естествен прираст и механичният отлив на население водят до това, че почти всички области устойчиво губят население. И докато естественият прираст на населението е отрицателен във всички области, то механичният прираст на населението в някои области е положителен. В София (столица) и областите Пловдив, Бургас и Варна традиционно повече хора се заселват, отколкото се изселват.

Варна и София отчитат най-ниската разкриваемост престъпления срещу личността и собствеността – едва 1/3 от случаите са разкрити.

За осма поредна година Институтът за пазарна икономика представя единственото по мащаба си изследване на социалното и икономическото състояние на областите в България. „Регионалните профили” показва  реалната картина в 28-те области в страната. Целта е да се задълбочи разговорът за регионалното развитие и предизвикателствата пред местните власти. Изследването ще бъде представено в 10 часа днес в БТА.

Какви са предизвикателствата пред Варна, чуйте от Петър Ганев от Института за пазарна икономика:






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

113 години военна авиация отбелязаха и в Балчик

Всяка година по инициатива на Асоциацията на офицерите и сержантите на паметника на Летище Балчик се чества Празникът на авиацията и Военновъздушните сили – 16 октомври, когато се отбелязва годишнината от създаването на военната авиация, 113 години от първия боен полет.  На тази дата през 1912 г. двама български летци – поручиците Радул Милков и..

публикувано на 16.10.25 в 13:37

Предлагат да наградят полицаите, помогнали при пожара в дом за стари хора край Варна

От ръководството на ОДМВР – Варна, предлагат за награждаване двамата полицаи, които са се отзовали на сигнала за пожар в дом за стари хора край Варна в местността Св. Никола. На 13 октомври двама полицейски служители от Пето районно управление при ОДМВР – Варна първи са на мястото на инцидента. След получаване на сигнала младши инспектор Преслав..

публикувано на 16.10.25 в 13:35

Апелативният съд в София заседава по мярката за неотклонение на Благомир Коцев

С искане на два отвода започна съдебното заседание по молба на кмета на Варна Благомир Коцев да излезе на свобода. Адвокатът му - Ина Лулчева, се усъмни в непредубедеността на председателя на съдебния състав и на един от прокурорите по делото, предаде БНР.  Лулчева поиска отвода на съдия Красимира Костова - съдия докладчик по делото, и..

публикувано на 16.10.25 в 12:18

Омбудсманът предлага административни улеснения за родителите при подаване на документи са детски надбавки

Омбудсманът Велислава Делчева изпрати препоръка до министъра на труда и социалната политика Иван Гуцанов, с която предлага да бъде премахнато изискването гражданите всяка година да представят удостоверение за доходите си за продължаване на месечната помощ за дете. Данъчната администрация и Националния осигурителен институт разполагат с необходимата..

публикувано на 16.10.25 в 11:07

Работещи на варненското летище очакват споразумението за по-добри условия, в противен случай са в готовност за протест

Ако не се постигне споразумение за исканията ни, сме в готовност да предприемем стачни действия. Това заяви в ефира на Радио Варна и предаването "Новият ден" Георги Николов, председател на синдикалната организация на летищата във Варна и Бургас към Федерацията на транспортните работници в КТ "Подкрепа".  Припомняме, че вчера започнаха..

публикувано на 16.10.25 в 10:55

Втори ден без кворум в Народното събрание

Депутатите няма да работят в пленарна зала и днес.  Народните представители не събраха кворум, също както вчера, предаде БНР.  два 71 депутати се регистрираха. В залата не влязоха ГЕРБ-СДС, "Възраждане", "ДПС-Ново начало", ИТН и нечленуващите в парламентарна група депутати.  Председателят Наталия Киселова не направи втора проверка, а насрочи..

публикувано на 16.10.25 в 09:10

Нов протест срещу "зелената зона" в квартал "Чайка"

Живеещи във варненския квартал "Чайка" излизат отново на протест, за да се обявят против въвеждането на "зелена зона", подзона 7. Те не приемат планираните 2 800 места за достатъчни. Събират се от 18 часа днес в района на пазара. "В момента по непотвърдени данни в квартала има 12 хиляди жилища, а местата, които са разчертани за паркиране, са крайно..

публикувано на 16.10.25 в 09:05