С допълнителни стипендии завършващите средно образование с най-високи резултати от държавните зрелостни изпити ще бъдат насърчавани да изберат и да се обучават по специалности от професионални направления с недостиг на кадри. Това стана ясно от думите на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев в отговор на въпрос на варненския народен представител от ГЕРБ Таня Петрова. В рамките на парламентарния контрол днес тя повдигна темата за издръжката на студентите във висшите училища, които подготвят необходимите на пазара на труда специалисти.
По повод промените в Закона за висшето образование, които предстои да се гласуват на второ четене, министърът изтъкна, че се предлага и друга мярка – държавата да заплаща таксите на студентите в 8 професионални направления, обучението по които се нуждае от допълнителни стимули като математика, физически и химически науки, машиностроене и др.
Красимир Вълчев припомни, че миналата седмица Министерският съвет прие промени в четири постановления, с които се прави още по-голяма диференциация между професионалните направления и висшите училища, получили по-висока комплексна оценка за качество и реализация в съответствие с потребностите на пазара на труда. Измененията засягат още преструктурирането на приема, както и реда за предоставяне на стипендии.
„Допълнителните стипендии ще бъдат за тези кандидат-студенти, които изберат да се обучават по професии с очакван бъдещ недостиг от кадри и са сред 10-те процента завършили гимназия с най-високи резултати от външното оценяване по български език и литература и сред 30-те процента с най-високи резултати по математика, физика и химия”, уточни министърът. По думите му оптимизацията на приема обаче трябва да се прави много предпазливо предвид демографското намаление на кандидат-студентите и прогнозите за повсеместен недостиг на кадри по всички сектори през следващото десетилетие.
„Адекватността и бързината са факторите за успеха на образователните промени”, коментира на свой ред Таня Петрова. От трибуната на парламентарната зала тя декларира подкрепа за предприетите от правителството и министерството стъпки по отношение на университетите и професиите, за да се преодолее в бъдеще недостигът на специалисти на пазара на труда.
В отговор на въпроса на варненския народен представител относно новоприетите студенти от българската диаспора в Албания, Косово, Молдова, Северна Македония, Украйна и Сърбия министърът обясни, че се предвижда освобождаването им от такси. „През последните няколко години увеличихме приема на студенти от историческите български диаспори от 400 на 2000, но са запълнени между 1000 и 1100 от местата. Паралелно с това стипендиите за тези студенти бяха увеличени 3 пъти”, уточни Красимир Вълчев. Той акцентира, че промените относно приема в българските висши училища позволяват да се кандидатства с оценката от държавен зрелостен изпит на съответния език в друга образователна система. „Например ако едно дете е учило в Германия и матурата му е по немски език, но има и сертификат по български език по Европейската езикова рамка, това може да замести матурата по български език, тъй като показва езикова и комуникационна компетентност. Това ще улесни влизането в българската образователна система на студенти от новите диаспори”, смята министърът. Той информира, че вече са планирани информационни кампании във всички страни, включително и чрез мрежата от близо 300 неделни български училища. От министерството са стартирали и разработването на система за електронно кандидатстване, стана ясно още по време на парламентарния контрол.
Конституционният съд (КС) допусна за разглеждане по същество и обедини в общо дело петте искания за частично или пълно касиране на изборите за 51-во Народно събрание. Между 2 седмици и месец и половина варират сроковете, които конституционните съдии са дали на експертите, за да преброят повторно бюлетините в 1777 секции и да проверят протоколите в..
Навръх Никулден - 6 декември (петък), Община Варна организира концерт за традиционното празнично запалване на светлините на коледната градска елха. Началото ще бъде в 18,00 часа на площад „Независимост“ в деня на един от най-светлите и обичани български празници. Събитието ще започне с концерт, в който ще вземат участие школите на Общинския..
Община Варна организира обществено обсъждане на проект на „План за действие за управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на територията на агломерация Варна“ към Стратегическата карта за шум. То ще се проведе на 02.12.2024 г. (понеделник) от 10:00 часа в зала „Пленарна“ на Община Варна. Това съобщи пресцентърът на..
От понеделник, 2 декември, се въвежда ново разписание на автобусна линия № 60 за времето на ремонтните дейности, съобщават от общинското дружество "Градски транспорт" във Варна. Автобусна линия № 60 в делничен ден ще обслужва курсове от спирка „Обръщач Черноморец“ в следните часове : 06:20, 07:10, 07:55, 09:05, 10:50, 11:50, 13:35, 14:50,..
Проектът „Грижа в дома“, изпълняван от Община Балчик в подкрепа на хора с трайни увреждания и възрастни с ограничения или невъзможност за самообслужване, стартирал през май миналата година, е към своя край. По него са обхванати 74 потребители от общината, основно Балчик и селата Ляхово, Гурково, Соколово, Сенокос. Те получават почасови..
Отново се провали процедурата по избор на председател на 51-вото Народно събрание. Депутатите не избраха и на този балотаж, който беше между Силви Кирилов и Наталия Киселова. Кандидатурата на доц. Наталия Киселова от БСП за председател на 51-вото Народно събрание получи подкрепата на 87 депутати от общо 236 гласували народни представители. Против се..
Доц. Силви Кирилов от "Има такъв народ" и доц. Наталия Киселова от БСП са на балотаж за председател на 51-ото Народно събрание. Депутатите излязоха в едночасова почивка след първия кръг гласуване и веднага след това поискаха още час, който председателстващият намали на половин час. По-рано ГЕРБ оттегли кандидатурата на Рая Назарян и даде заявка, че..