„In vino veritas, in aqua sanitas" – във виното е истината, във водата е разумът.
В свободен превод: „Истината може и да е във виното, но здравето е във водата.”
На 14 февруари ще наблегнем на истината, за да сме здрави българи. :)
Ние без вода можем, но без вино: няма да издържим.
Напук на всякакви вируси и игнорирайки Свети Валентин, даваме предимство на сърцата от вино, отлежало в дъбови бъчви: пивко, плътно и ароматно.
По традиция кметство Тополи, край Варна, съвместно с читалище „Св. Св. Кирил и Методий“, заедно с групата за автентичен фолклор отбелязват празника на лозаря Трифон Зарезан.
Програмата започна пред храма „Св. Успение Богородично“ в селото с водосвет, отслужен тържествено от отец Михаил от Варненска и Великопреславска митрополия. Той на човешки език обясни значението на празника, поговори за греха и светостта и щедро благослови всички миряни, пръскайки ни със светена вода.
Последва ритуално зарязване на лозя, празнична трапеза и конкурс за най-добро вино.
Чуйте още за честването на винения празник в репортажа на Ваня Славова:
А днес приоритет бе даден на вълшебния дух на виното, с любов към лозето и спазването на българските традиции.
Сега поглед към гроздето от стари времена до настоящето.
Древните гърци са считали ферментиралия сок от грозде за твърде силно питие – и затова са го разреждали с вода.
У нас – още от времето на турското робство – отделни кръчмари също са възприемали тези византийски номера, но мотивите им са били по-скоро икономически, отколкото здравословни. С присъщото си чувство за хумор, българският народ нарича процедурата по тайното разреждане на виното с вода – „кръщаване“.
В годините на народната власт се възприема и друга мода – възкиселото домашно винце да се разрежда с лимонада. Тази гледка би могла да докара някой ортодоксален французин до инфаркт…, но от друга страна, именно франсетата са на едно от последните места по сърдечни заболявания в света. И една от главните причини за това е редовната консумация на червено вино.
Римският историк Тацит ни е оставил ред любопитни свидетелства за ролята на виното в различни народи от онова време. Германските племена, например, са го използвали като серум на истината (няколко века преди Гестапо). Нито един племенен съвет не е ставал без предварително членовете му да са се наквасили достатъчно с божествената напитка. Понеже са смятали, че никой не може да бъде неискрен в полупияно състояние, така те са си гарантирали откровеност и прозрачност по време на племенните дебати. (Сигурно са ставали и сакатлъци, но виното превръща във варвари и много по-цивилизовани народи…).
Българите, например, винаги сме били народ на крайностите. Държавен глава (като нашия хан Крум) е изкоренявал лозята в цялото си царство-господарство. Но пък за самия него се знае също, че е пил вино от черепа на византийския император Никифор – което (освен, че е върха на мачовското перчене) е и сериозна проява на двуличие – след като си лишил всички останали от удоволствието да сръбнат винце, та дори и от по-прости съдове и чаши.
Традиционното събитие "Алея на книгата" няма да се проведе тази година. Това съобщиха организаторите от асоциация "Българска книга". Причината, допълват те, е че Експертният съвет по устройство на територията към Община Варна не е разрешил събитието да се проведе на обичайното му място. През последните 15 години „Алея на книгата“ се провеждаше по..
Община Варна припомня на гражданите, че функционира площадката за разделно събиране на отпадъци, генерирани от домакинствата. Жителите на Варна имат възможност да предават напълно безвъзмездно различни видове битови отпадъци. Площадката е с адрес: гр. Варна, район „Владислав Варненчик“, ул. „Перперикон“ №11, с работно време: всеки ден от 9:30 до..
Промяна на Закона за въвеждане на еврото в Република България предвижда срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати да бъде удължен до 30 октомври 2025 г. Това са част от промените, предложени от правителството, които вече са внесени в Народното събрание и ще бъдат разгледани преди 8 август т.г., съобщиха от пресцентъра..
Най-много трябва да разчитаме на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на конференцията „Ние и еврото: научни факти срещу митове“. Форумът се провежда в Икономическия университет –..
Пожар е възникнал при 73 км на магистрала „Тракия“ в посока Бургас. Огънят е в близост до бензиностанция. 5 пожарни коли са на място и работят за погасяването на пожара. Няма пострадали хора, няма опасност за населението, предаде бТВ. ОТ Агенция "Пътна инфраструктура" призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Заради..
Министерството на образованието и науката публикува второ класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката. Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в което са..
Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечен отпуск, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията, ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов, съобщава БНР. До това се стигна заради приетите в началото..