Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Левски е бил в мир с това, че неговият гроб най-вероятно няма да бъде намерен

| обновено на 19.02.20 в 11:07

"Образът на Васил Левски в родовата памет" – среща – дискусия на тази тема се състоя в Двореца в Балчик между ученици и родственицата на Апостола Христина Богданова – един от 29-те живи родственици по линия на сестра му Яна и зет му Андрей.

Лъвски скок, Освобождението, най-големият герой на България, смелост, борба – така децата отговориха на въпроса какво означава името Левски за вас. Но в родовата памет Левски е не само буен и смел, той е един пъстър човек, любопитен, любознателен, очаквал с огромна страст първия си учебен ден.

147 години след кончината на Апостола на Свободата заръката на неговата прапраплеменница е да помним всяка една дума и постъпка на този човек, защото те са безценни уроци за нас. Част от разказваните истории от поколения в рода и Христина Богданова сподели с Албена Иванова:

Гледам очите Ви – какво са Ви казвали за тях?

Че има много силна прилика, заради синия им цвят, заради формата…Понеже съм и с руси коси, визуалната прилика е поразителна. Това е още една причина да е изключително вълнуващо за мен.

Какво имате да кажете на децата в Балчик за родовата памет и Левски?

Тя ни дава възможност да се докоснем до човека Васил, да видим каква е била атмосферата в това изключително българско семейство, как са възпитавали децата си, как са успели да ги пропият с вярата в човек и в Бог. Това е един от важните фактори, които превръщат човека Васил в националния герой Левски.

Какъв човек е бил той? Кажете ни нещо, което го няма в учебниците.

Той е един пъстър човек, любопитен, любознателен, очаквал с огромна страст първия си учебен ден. Същевременно и буен, смел, куражлия…

Някакъв разказ за него?

Много са разказите…Една от родовите истории е, че – той трябва да е бил на 10-ина години, баща му е бил болен и Васил, като най-голямо дете, е поел мъжката работа. Един ден с майка си, с която имат изключително силна връзка цял живот, отиват да връзват лозята. На връщане са нападнати от заптиета, хулени са и са бити. Прибират се у дома, раните са излекувани. След няколко дни Васил се изправя пред майка си и със сълзи в очите казва: Мале, аз един ден ще отмъстя за това…

От ранна възраст той е бил непримирим към всяка несправедливост, незачитане на човешкото достойнство.

Робство, присъствие, владичество?

Хората от онази епоха са го приемали като робство, те са се борили срещу робството. Не знам как от позицията на времето днес ние имаме самочувствието да твърдим нещо различно от това, което е било като преживяване за хората тогава.

Един от неизяснените въпроси - къде е погребан Левски?

Всеки път като стане дума за това, в чисто човешки порядък си мисля, че когато на Великден 1864 година той отрязва косите си с този символен акт, отказвайки се и от светския, и от монашеския си живот, той ги дава на своята майка да ги пази със заръката – един ден, ако гробът му не бъде намерен, тя да ги опее и погребе вместо него. Тя ги пази 9 години в своя сандък. Когато научава новината за смъртта на своя син, ги опява, но сърце не и дава да ги погребе. След нейната кончина Яна ги поема и през 1907 година ги дарява, за да напомнят на българите за делото на нейния брат.

Исках да кажа, че някак си Левски е приемал, бил е в мир с това, че неговият гроб най-вероятно няма да бъде намерен.

Цялото интервю може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58

Винен експерт: Родни вина се предлагат и в Мишлен ресторанти, избирайте българското!

Българите преоткриват  позабравените сортове тамянка и димят , особено през пролетта и лятото хората си ги търсят. Навлезе и модерното пенливо вино  П ет-нат (съкращение от Pétillant-naturel (естествено пенливо), което вече се прави на много места у нас. Български производители започнаха да правят много качествени пенливи вина по оригиналната..

публикувано на 14.02.25 в 08:08

Икономист: Бойкотът във варианта, в който се предлага днес, няма да има никакъв ефект

Бойкотът на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, обявен за днес в цялата страна, няма да има никакъв ефект, ако изключим неговото медийно отразяване. Това коментира в предаването "Пост Фактум" на Радио Варна доц. д-р Михал Стоянов - ръководител на катедрата по "Икономика и управление на търговията и услугите" в Икономически..

публикувано на 13.02.25 в 18:12
Иван Кабуров

Зеленчукопроизодител: Държавата спешно да ограничи сивия сектор в покупко-продажбата на плодове и зеленчуци, да има контрол

Големият проблем не е точно това, че веригата продава на определена цена и стоката достига до нея на четвърта ръка. Проблемът е, че между земеделския производител и веригата има едно звено, което купува с кухи фирми, не плаща ДДС, не плаща данъци, не попада в контрола на държавата. С едни бусове се разкарва една продукция, ако не е рентабилно в..

публикувано на 13.02.25 в 11:48

Масово хора от по-малки градове купуват жилища във Варна с готови пари

65% от жилищата във Варна се купуват с цел инвестиция, като половината от тях се препродават по-скъпо.Такъв е и процентът на купувачите, влагащи лични средства. Това каза Явор Николов, брокер - специалист в сферата на недвижимите имоти, и преподавател в Икономически университет - Варна.  63% от купувачите на имоти във Варна заплащат в брой..

публикувано на 13.02.25 в 08:05

Клубът на варненските краеведи очаква своите нови членове

23-ма историци, археолози, културолози, етнографи, хора на перото, архитекти и изследователи на богатото регионално минало на Варна и областта се включиха в новосформирания клуб "Варненски краевед".  Краеведският клуб ще организира своята дейност на територията на Народното читалище "Варненски будители - 1926" по график, като в библиотеката на..

публикувано на 12.02.25 в 08:30