Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Varna Buddies-усещане за Варна чрез изкуство

| обновено на 20.02.20 в 09:32

Вдъхновени от красотата на Варна двама млади графични дизайнери създадоха проект, целящ да предаде усещането за Варна чрез изкуство. Получават се интелигентни, любопитни и много забавни версии на сувенири със стилизирана версия на чайки, море, вълни, варненски изгреви, вкл. така характерните за Варна днес котки. Техните, обаче харесват морето. Авторите наричат концепцията си Varna Buddies. Чуйте 25-годишни варненци Цветелина Стойнова и Александър Христов (на снимката), завършили графичен дизайн в София при доц.Илия Кожухаров и художника Чавдар Гюзелев.

А.Х.: Нещо просто и базово, като името на града и „buddies“, което означава приятел, другари, дружки, което е нарицателно и за нас и за всички хора, които са наши последователи и хора, които се интересуват от бранда, защото те също са част от това нещо.

Ц.С.: Ние тръгнахме малко на шега честно казано. Да видим какво ще се случи, дали ще има интерес. Всъщност интересът се оказа доста голям, което нас даже малко ни уплаши в началото. Започнахме само с  тениски и стикери, след това включихме платнени торбички.

Част от идеята ви да създадете тези сувенири, е и да дадете алтернатива на житейските произведения.

Ц.С.: Да, абсолютно всичко се прави в България. Няма нищо, което да поръчваме извън страната, било то от Китай или другаде. С това, колкото и малко да е, се подпомага производството в България. Защото тук имаме много качествени материали и изработки.

Символите – разкажете ни за тези котки, за чайките. Как решихте да са те?

Ц.С.: Това са едни жители на нашия град, с които се сблъскваме всеки ден. Дали чайки или гларуси, това е много дълъг спор (смее се). Но те ни будят сутрин, кога приятно, кога не. Те са по някакъв начин съпоставени с жители на града, както реални, така и не. Чайките ни са по-веселяшки настроени. А морските котки... Всички знаят, че котките не са любители на водата. Има и такива варненци, които не могат да плуват, дори (смее се). Опитахме се да вкараме и реални образи.

А.Х.: Просто искахме да вкараме малка доза хумор и да забавляват хората, които си ги поръчат и гледат. И се получава за момента.

Ц.С.: Самите надписи са на български написани, на кирилица. Нещо, което напоследък много рядко се вижда. В общи линии всички залагат на латиницата, на популярни изрази, които не са български и много липсват наши неща.

Има ли други образи, които сте решили, че ще направите?

Ц.С.: Има, да. Т.г. планираме да обновим продуктовата гама. Има неща, които вече в време да ги пуснем да си отлетят.

Ще продължите ли с животните и с тези различни, на пръв поглед незабележими символи на Варна, или ще обхванете и някои от емблемите?

Ц.С.: Имаме проекти, които включват например Спортна зала.

А.Х.: Като цяло да включим емблематични сгради и архитектурата на града. И варненци да видят града си като туристите, които идват тук.

Вие как се чувствате – като турист или като местен, живеейки в София сега?

А.Х.: Живея там, но все още се чувствам част от този град и не се чувствам турист. Никога не ми стига времето и искам още. Точно затова виждам неща, които преди въобще не са ми правили впечатление.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Експерт: Не мисля, че би могъл да се наложи таван на цените

Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..

публикувано на 20.02.25 в 08:00

Jarda Haž (JIG-AI): Изкуството не трябва да бъде ограничавано

Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..

публикувано на 20.02.25 в 07:10

Петер Скуг или как един диджей стана рибар в Исландия

Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..

публикувано на 19.02.25 в 08:35

Проф. д-р Милков: Без апаратче при намален слух се увеличава рискът от деменция

Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..

публикувано на 18.02.25 в 09:20

Майстори на домашното вино

27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..

публикувано на 18.02.25 в 09:00

Ученичка от НУИ "Добри Христов" във Варна стана младши студент в Грац, Австрия

София Иванова е ученичка в Националното училище по изкуствата "Добри Христов" във Варна. Св ири на флейта и се занимава с класическо пеене. И през тази година София продължава с успешните си изяви, като заслужи две награди "Златна Лира"  в Пловдив по време на ежегодния международен конкурс за музикално, танцово и изобразително изкуство "Орфееви..

публикувано на 17.02.25 в 08:35
доц. Огнян Боюклиев

Огнян Боюклиев, БАН: Ниското качество на храните е по-голям проблем от високата им цена

Ниското качество на храните в България е по-голям проблем от тяхната висока цена. Това мнение изрази в предаването „Позиция“ на Радио Варна доц. Огнян Боюклиев от Института за икономически изследвания към БАН. Според него, бойкотът на хранителните супермаркети е знак за сериозен проблем в системата. Решението на проблема обаче не е в подобни..

публикувано на 15.02.25 в 13:58