Вдъхновени от красотата на Варна двама млади графични дизайнери създадоха проект, целящ да предаде усещането за Варна чрез изкуство. Получават се интелигентни, любопитни и много забавни версии на сувенири със стилизирана версия на чайки, море, вълни, варненски изгреви, вкл. така характерните за Варна днес котки. Техните, обаче харесват морето. Авторите наричат концепцията си Varna Buddies. Чуйте 25-годишни варненци Цветелина Стойнова и Александър Христов (на снимката), завършили графичен дизайн в София при доц.Илия Кожухаров и художника Чавдар Гюзелев.
А.Х.: Нещо просто и базово, като името на града и „buddies“, което означава приятел, другари, дружки, което е нарицателно и за нас и за всички хора, които са наши последователи и хора, които се интересуват от бранда, защото те също са част от това нещо.
Ц.С.: Ние тръгнахме малко на шега честно казано. Да видим какво ще се случи, дали ще има интерес. Всъщност интересът се оказа доста голям, което нас даже малко ни уплаши в началото. Започнахме само с тениски и стикери, след това включихме платнени торбички.
Част от идеята ви да създадете тези сувенири, е и да дадете алтернатива на житейските произведения.
Ц.С.: Да, абсолютно всичко се прави в България. Няма нищо, което да поръчваме извън страната, било то от Китай или другаде. С това, колкото и малко да е, се подпомага производството в България. Защото тук имаме много качествени материали и изработки.
Символите – разкажете ни за тези котки, за чайките. Как решихте да са те?
Ц.С.: Това са едни жители на нашия град, с които се сблъскваме всеки ден. Дали чайки или гларуси, това е много дълъг спор (смее се). Но те ни будят сутрин, кога приятно, кога не. Те са по някакъв начин съпоставени с жители на града, както реални, така и не. Чайките ни са по-веселяшки настроени. А морските котки... Всички знаят, че котките не са любители на водата. Има и такива варненци, които не могат да плуват, дори (смее се). Опитахме се да вкараме и реални образи.
А.Х.: Просто искахме да вкараме малка доза хумор и да забавляват хората, които си ги поръчат и гледат. И се получава за момента.
Ц.С.: Самите надписи са на български написани, на кирилица. Нещо, което напоследък много рядко се вижда. В общи линии всички залагат на латиницата, на популярни изрази, които не са български и много липсват наши неща.
Има ли други образи, които сте решили, че ще направите?
Ц.С.: Има, да. Т.г. планираме да обновим продуктовата гама. Има неща, които вече в време да ги пуснем да си отлетят.
Ще продължите ли с животните и с тези различни, на пръв поглед незабележими символи на Варна, или ще обхванете и някои от емблемите?
Ц.С.: Имаме проекти, които включват например Спортна зала.
А.Х.: Като цяло да включим емблематични сгради и архитектурата на града. И варненци да видят града си като туристите, които идват тук.
Вие как се чувствате – като турист или като местен, живеейки в София сега?
А.Х.: Живея там, но все още се чувствам част от този град и не се чувствам турист. Никога не ми стига времето и искам още. Точно затова виждам неща, които преди въобще не са ми правили впечатление.
Българският феномен по яденето на люти чушки Николай Филипов доказа, че граници пред човешката издръжливост няма. В поредния си огнен подвиг Филипов се опита да подобри три световни рекорда, свързани с яденето на една от нaй-лютите чушки в света. „Поставих си за цел три рекорда“, сподели рекордьорът пред Радио Варна. Един от тях –..
Красимир Симеонов споделя, че написването на тази книга е повлияно от последните 40 години, през които кара мотори – традиция, наследена от баща му и дядо му. Авторът признава, че през годините много от приятелите му са го подканвали да събере всичките си разкази на тази тема под едно заглавие, което впоследствие се превръща в книгата..
В първата самостоятелна изложба на Владимир Ванков акцентът е поставен върху индивидуалния път на всеки човек и личностната автономия, на която се крепят изборите и отговорите на екзистенциалните въпроси, пред които е изправен. Изложбата набляга именно на възможностите, които се съдържат във въпроса „А сега накъде?“, подканващ посетителите да..
Интервю с Pi Stoffers (LORD OF THE LOST) В екстремните жанрове на музиката е рядкост някой артист да се изправи пред предизвикателството на тройния албум. Примери има, но издаването на трилогия е много рисково начинание. И в същото време се изисква доза смелост и дързост да го направиш в времена, в които албумите все повече губят значението си...
Според бившия министър на икономиката и настоящ депутат от ПП/ДБ, в момента управлява коалицията Борисов - Пеевски. В обзорното предаване на Радио Варна "Позиция", той заяви, че тази коалиция ще работи докато бъде постигната абсолютна диктатура, за да наложат стария модел. „Разбраха, че с нас не могат да го наложат“- каза народният представител...
Разследването срещу кмета на Варна тепърва започва. Това обяви в ефира на обзорното предаване „Позиция“ депутатът от ГЕРБ/СДС Бранимир Балачев. Той заяви, че според информацията, с която разполага, има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група. Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов..
Интервю с Andreas Kisser (SEPULTURA) 40 години отминаха от момента, в който няколко невръстни младежи от Бразилия направиха немислимото - събраха група и я кръстиха SEPULTURA. 40 години по-късно споровете коя е истинската SEPULTURA продължават. Дали тази SEPULTURA, която съвсем скоро ще достигне края на пътя, е автентичната? Какво значение има,..