Отново сме в село Гроздьово – селото с близо 2 400 души население, с богата история и много паметници, за които разказахме в първата част на предаването "На село" миналата събота. Днес ще чуете за църквата, детската градина, училището и уникалната ботаническа градина на Иван Иванов. Ще чуете и автентична песен от гроздьовския край, която изпяха жените от пенсионерския клуб. Ще разберем защо църквата е изключително важна за селото, какво най-много липсва на местните жители и защо децата на село по нищо не отстъпват на тези в града. Как се приготвя курбан по гроздьовски и колко вино и ракия се изпива в една къща?
Първата ми среща е със семейство Костадин и Кера Налбанчеви. Те са поели грижата за местната църква от деня, в който се връщат да живеят на село – някъде през 2009 година. Преди това са живяли и работили във Варна. Костадин Налбанчев е родом от Гроздьово. Приема членуването в църковното настоятелство като кауза. Първо дядо му е бил в настоятелството на църквата, след това вуйчо му, сега е неговият ред. Полага специални грижи за храма „Светите апостоли Павел и Петър”. Църквата е строена през 1873 година. От 1900 година до днес гроздьовчани редовно са избирали църковно настоятелство с председател свещеник. Особено ценни за местните жители са запазените в църквата стари книги, в които се водят всички родени в селото, всички кръстени в църквата и тези, които са се венчали там. През 2009-та година храмът е бил в много лошо състояние, разказва Костадин Налбанчев, а в разговора постепенно се включва и съпругата му Кера Налбанчева.
След църквата отидох в детската градина, където вече ме очакваше Димитричка Андреева, старши учител от 1987година. Напълно обновена сграда, ново мебелно оборудване и ремонтирани детски площадки – така изглежда детската градина „Щурче”, в село Гроздьово, община Долни Чифлик. Но докато материалните придобивки се увеличават, децата стават все по-малко, споделя загрижено Димитричка Андреева. Градината е основана през 1974 година и материалната база днес е в отлично състояние. Проблем е, че младите хора заминават от селото и днес от 6 групи градината има само три, защото и децата стават все по-малко, каза още учителката. Тя е родом от Варна, но любовта я отвежда в Гроздьово.
Иновациите са важни дори и за най-малкото училище в най-малкото село в България. А Гроздьово е от големите села, с деца, които играят в свободното си време. Децата на село по нищо не отстъпват на тези в града. Те също знаят кои са най-известните ютубъри и следят видеата им. И за тях голяма част от детството преминава във виртуалната реалност.
И още от живота в село Гроздьово разказват жените от Пенсионерския клуб, които пеят и автентични песни от техния край.
На финала на предаването за село Гроздьово отивам в едно уникално и красиво място - ботаническата градина в селото. Уникална е с това, че в нея са събрани растения от шестте континента на земята, като най-голям брой са от Средиземноморието и южните части на умерения климатичен пояс. Градината се казва "Маргарита" и носи името си от голяма група цветя, дървета, храсти и кактуси по целия свят, които се казват така. Първият камък в нея е положен през 1999 година, което може да се приеме за начало на създаването й. А неин създател е Иван Иванов от Гроздьово, който казва за себе си, че се занимава с отглеждането на растителни видове откакто се помни. Завършил е специалност “История и география” в Шуменския университет. Защитава дипломна работа на тема „Климатични предпоставки за отглеждане на субтропични плодни дървета в България”. Автор е и на книгата „Отглеждане на цитруси на открито в България”. Иван живее и в Гроздьово и в САЩ.
Обнадеждаващо е когато младите виждат шанс в българското село, когато кацайки със самолета от чужбина се прибират в къща с двор, а не в апартамент в големия град, когато здраво държат на корена си и знаят, че трябва работа и я вършат. Така завършва предаването за село Гроздьово. Селото, което има шанс да се развива.
Г радската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна отбелязва 75 години от създаването си. Експозицията "Художниците в галерията" ще бъде открита от 18 часа днес. Тя е разположена на два етажа на историческата сграда на ул. "Любен Каравелов" 1. Историята на Градската художествена галерия Борис Георгиев във Варна започва през 1943 година,..
Голям празник предстои в Балчик на 22 февруари от 13.00 часа на централния площад. Организаторите от местния Исторически музей канят не само местните, но и жителите от региона и страната. „Защото тогава ще ни гостува спектакълът „ТЕ ИДАТ... КУКЕРИТЕ“ на НЧ “Просвета-1928”, с. Чарган, Ямбол. Кукерската група е част от фестивала “Кукерландия”,..
Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..
Православната църква почита на днешния ден паметта на св. Фотий. Патриарх Фотий се е борил против изопачаванията на християнството и често влизал в разногласие с византийските императори. В зависимост от курса на тяхната политика той бил свалян и пак възстановяван на патриаршеския престол. С неговото име и ревностен християнски дух е завинаги свързана и..
Тази година към инициативата „Дари книга, подари любов“ се присъединява и Народно читалище „Паисий Хилендарски – 1870“ в Балчик, съобщават от културния център. Осмата книгодарителска кампания в България е под наслов „Дари книга, подари любов“. Чрез нея страната ни отново е част от международните инициативи в чест на International..
От тази седмица в екипа на Община Балчик е младши експерт "Младежки медиатор" по Националната програма "Активиране на неактивни лица". За целта е обособено работно място в информационния център на администрацията, гише № 6. Сред функциите на младежкия медиатор е да комуникира с кметовете на населените места, директори на училища, читалища,..
Учени откриха мистериозни дупки на дъното на Атлантическия океан, чийто произход остава загадка, съобщава БГНЕС. По време на експедиция на Националното управление за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA), изследователи попаднали на серия от подредени дупки на океанското дъно. Те са разположени близо до Азорските острови на дълбочина от 2500..