55 години от подвига на старшина I степен Димитър Ат. Димтров се навършват днес.
Военноморският музей във Варна публикува на фейсбук страницата си спомен за моряка-герой Димитър Атанасов Димитров (3 ноември 1943 – 6 март 1965).
От всички доблестни героични прояви през 60-те години на миналия век ярко се откроява неговият подвиг.
Старшина Димитър Димитров е роден в село Сушица, община Стражица, и започва наборната си военна служба на 23 октомври 1962 г. в школата за химици в Горна Оряховица. След успешното й завършване служи като командир на отделение химици на голям преследвач на подводници с бордови № 17 в Първи отделен дивизион противолодъчни кораби – Варна. На 24 септември 1963 г. е произведен в звание старши матрос.
По време на учение в открито море на 4 март 1965 г. матрос по невнимание прострелва кутия със снаряди и в погреба на кораба възниква опасност от пожар.
Гъст, отровен дим изпълва тясното помещение с оръжия и взривни материали. В погреба слизат главен старшина Васил Вачев, старшина II степен Васил Ангелов и командирът на отделение химици Димитър Димитров.
Най-дълго устоява на задушливия дим младежът от Сушица. Той ползва противогаз, но окулярите му се замъгляват от гъстия дим и е принуден да го свали. Успява да открие и подаде навън димящия сандък, който е изхвърлен зад борда. Опасността е отстранена.
Екипажът – общо 57 души, и корабът са спасени.
Отровните газове обаче поразяват белите дробове на старши матрос Димитър Димитров. Откаран е по спешност за лечение във Военноморска болница, но два дни след инцидента (6 март 1965 г.) умира от белодробен оток. Погребан е с военни почести в родното си село Сушица.
С указ № 324 на Президиума на Народното събрание от 30 април 1965 г. за „спасяване на боен кораб и екипажа му“ е награден посмъртно със златна звезда, званието „Герой на социалистическия труд“ и орден „Г. Димитров“. Отличията, както и холандката на Димитър Димитров, са част от постоянната експозиция на Военноморския музей.
В село Сушица родната къща на моряка е превърната в музей и е изградена паметна плоча в негова чест.
На старши матроса посмъртно е присвоено звание „старшина І степен“.
Със заповед № 143 министърът на отбраната на 15 май 1965 г. го зачислява завинаги в екипажа на спасения военен кораб - преследвач на подводници и разпорежда паметни плочи в чест на героя да бъдат издигнати в родното му село Сушица и в района на рейдовия пост във Военноморска база Варна.
Паметникът във Военноморската база във Варна е открит тържествено на 6 март 1966 г. Командващият на Флота посмъртно присвоява на старши матроса звание „старшина първа степен”.
Проектант на композицията е арх. Камен Горанов, автор на бюста - скулпторът Любомир Чакъров. Надписът на паметника гласи: „Старшина I степен Димитър Атанасов Димитров, герой на Социалистическия труд, роден на 1 XI 1943 г. С цената на живота си спасил от гибел своите другари и кораба, на който служи. Починал на 6 III 1965 г.“
В село Сушица родната къща на моряка е превърната в музей и е създаден Моряшки парк, носещ неговото име. През 1978 г. построеният 3240-тонен военен транспорт е наречен „Старшина І степен Димитър Атанасов Димитров“.
6 март е обявен за Ден на матроското другарство и героизъм в мирни дни. Морално отличие на името на старшина I степен Димитров се връчва ежегодно на матросите - отличници в бойната подготовка.
Две кражби и вещи от моторни превозни средства са регистрирали полицаите от Районното полицейско управление в Девня и Първо районно във Варна. В първия инцидент 36-годишен жител на Девня е задигнал две акумулаторни батерии от паркиран влекач. В другия случай 20-годишен варненец е счупил предно дясно стъкло на лек автомобил и е извършил кражба на CD,..
Пешеходци, хора с увреждания и майки с детски колички не могат да преминават свободно в подблоковото пространство на блок 27 в района на Автогарата във Варна, тъй като там, въпреки поставените ограничителни колчета, преминават товарни бусове на намиращи се в близост магазини за мебели. Проблемът е от 2023 г., когато заради поставяне на нова асфалтова..
Пътищата във Варненска област са проходими при зимния условия. Това съобщи дежурният в Областната администрация. В община Аксаково всички населени места вече имат електрозахранване. Без ток са три села в община Долни чифлик – Булаир, Голица и Солник. Електрозахранването е прекъснато още от снощи в село Булаир в община Долни чифлик,..
Всички пътища в област Добрич са отворени и проходими при зимни условия. Натрупаната снежна покривка е 12 см. През нощта на терен са работили 27 машини, информират от Областното пътно управление. Почистването е подновено тази сутрин в 3.30 часа. Няма данни за бедстващи хора. След сигнали, подадени до полицията за снегонавявания в община Добричка, са..
След Консултативния съвет за национална сигурност при президента Румен Радев днес формациите от управляващото мнозинство ще се съберат отново на Съвет за съвместно управление. В него участват представители на партиите от парламентарното мнозинство, подкрепящи правителството, съобщава БНР. Днес те ще обсъдят бюджета и управленската програма на..
В родния град на Апостола на свободата Карлово ще бъде отслужена Света литургия и панихида в памет на Левски, ще бъде открита тематична изложба и ще бъде връчена ежегодната награда на карловския комитет „Васил Левски“. От 18.00 ч. започва възпоменателната церемония на площад „Васил Левски“, а след това - традиционният спектакъл на ученици..
В община Аксаково част от село Доброглед остава без ток, поради повредени трансформатори. Припомняме, че снощи цялото село беше без ток , към момента електрозахранването частично е възстановено. Това съобщи за Радио Варна дежурният в Областна администрация. Без ток от снощи са и три села в община Долни чифлик - Голица, Солник и..