Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Златни монети и нови подови мозайки откриха археолози в Девня

Още златни монети и нови подови мозайки откриха археолози в района на девненската болница, където миналата есен започна проучването на късноантично жилище, опожарено от хуните. При проведените в края на февруари и началото на март разкопки в археологическия резерват "Марцианополис" бяха разработени допълнителни площи от античната сграда.

Новите римски подови мозайки в историко-археологическия резерват "Марцианополис" , както и още 3 златни монети, са били открити при разкопки на 6-и и 7-ми март в късноантичното жилище до болницата, опожарено от хуните. От неговите руини миналата есен археолозите изкопаха 16 златни и куп бронзови монети.

 









Обектът се охранява с камери за видеонаблюдение и е добре осветен. Паралелно с това кметът е предприел и мерки за съхраняването на подовите мозайки, които сега са на открито и трябва да бъдат защитени от неблагоприятни метеорологични условия. Златните монети, общо 19, ще бъдат изложени в Музея на мозайките, допълни кметът.


"С усилията, които полагаме, и резултатите, които постигаме, сме на път да превърнем Девня в атрактивна туристическа дестинация. Благодаря на археолозите и техния ръководител д-р Христо Кузов за отличната работа!", написа кметът Свилен Шитов.



Намереното в предишния сезон златно съкровище, състоящо се от 16 солида (късноантични златни монети) на императорите Теодосий II и Валентиниан III, бе допълнено с още 3 златни монети, които заедно с досега откритите ще обогатят музейната експозиция през новия туристически сезон.
Голям успех археолозите пожънаха на пода на едно от помещенията на късноантичната сграда. Сантиметър по сантиметър дневната светлина огря запазените в продължение на хилядолетия в девненската земя прекрасни римски мозайки. Кметът Свилен Шитов бе един от първите, видели тяхното великолепие. Предварителната датировка на мозайките е в първата половина на IV век от н.е.

"Надеждите ни са свързани с възможността да получим финансиране от Министерството на културата за редовно проучване през есента" - коментира научният ръководител на археологическата експедиция д-р Христо Кузов.
"Предстои уточняването на планировката на сградата, предназначението, строителните периоди в нейното съществуване и ситуирането ѝ в структурата на античния град. Това означава много работа", каза той.
Не на последно място стои въпросът за опазването и експонирането на вече откритото. До неговото окончателно решаване мозайките, открити в Девня, ще бъдат покрити със специална материя, която да ги запази до бъдещото им консервиране и реставрация, заяви кметът на Девня Свилен Шитов.
Информацията е от пресслужбата на Община Девня.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Асоциация "Българска книга": Тази година "Алея на книгата" във Варна няма да има

Традиционното събитие "Алея на книгата" няма да се проведе тази година. Това съобщиха организаторите от асоциация "Българска книга".   Причината, допълват те, е че Експертният съвет по устройство на територията към Община Варна не е разрешил събитието да се проведе на обичайното му място. През последните 15 години „Алея на книгата“ се провеждаше по..

публикувано на 21.07.25 в 17:33

Как и кога можем да изхвърляме едрогабаритни отпадъци във Варна? (ГРАФИК)

Община Варна припомня на гражданите, че функционира площадката за разделно събиране на отпадъци, генерирани от домакинствата. Жителите на Варна имат възможност да предават напълно безвъзмездно различни видове битови отпадъци. Площадката е с адрес: гр. Варна, район „Владислав Варненчик“, ул. „Перперикон“ №11, с работно време: всеки ден от 9:30 до..

публикувано на 21.07.25 в 16:43

Предлагат да бъде удължен срокът за бележките в евро и лева от таксиметровите шофьори

Промяна на Закона за въвеждане на еврото в Република България предвижда срокът за обозначаване в лева и евро на бележките от таксиметровите апарати да бъде удължен до 30 октомври 2025 г. Това са част от промените, предложени от правителството, които вече са внесени в Народното събрание и ще бъдат разгледани преди 8 август т.г., съобщиха от пресцентъра..

публикувано на 21.07.25 в 16:33

Министър Вълчев: Да говорим с факти срещу митовете за еврото

Най-много трябва да разчитаме на гласа и експертизата на учените по отношение на процесите и икономическите перспективи пред страната ни от въвеждането на еврото. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев при откриването на конференцията „Ние и еврото: научни факти срещу митове“. Форумът се провежда в Икономическия университет –..

публикувано на 21.07.25 в 14:43

Пожар затвори магистрала "Тракия"

Пожар е възникнал при 73 км на магистрала „Тракия“ в посока Бургас. Огънят е в близост до бензиностанция. 5 пожарни коли са на място и работят за погасяването на пожара. Няма пострадали хора, няма опасност за населението, предаде бТВ. ОТ Агенция "Пътна инфраструктура" призовават шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост. Заради..

публикувано на 21.07.25 в 14:35

Излезе второто класиране за прием в осми клас

Министерството на образованието и науката публикува второ класиране за прием в 8. клас. Проверката става в системата https://infopriem.mon.bg/ с входящ номер и идентификационен код, съобщиха от пресцентъра на Министерството на образованието и науката.  Записването на класираните ученици ще продължи от 22 до 24 юли включително в училището, в което са..

публикувано на 21.07.25 в 14:32

Заместник-председателите поемат ръководството на ВАС

Днес е последният работен ден на Георги Чолаков като изпълняващ функциите ръководител на Върховния административен съд. От утре той излиза в двумесечен отпуск, а до избора на нов временен ръководител, начело на институцията, ще са заместник-председателите Мариника Чернева и Любомир Гайдов, съобщава БНР.  До това се стигна заради приетите в началото..

публикувано на 21.07.25 в 14:12