Размер на шрифта
Българско национално радио © 2026 Всички права са запазени

Пандемията като възможност? Мисия възможна

Снимка: БГНЕС

Само за броени седмици, а на места по света и дни, хората започнаха и дори свикнаха да носят маски, да отменят социални и бизнес събирания, да отменят планове за пътувания и да работят от домовете си и да разчитат все повече и повече на технологиите.

Със сигурност следите от тези навици, провокирани от пандемията от коронавирус, ще останат и след него. Ще се променят начините на работа и обучения, начините за доставки, снабдителните вериги. Сред най-засегнатите ще са освен малките и средни производители и търговци, но и туристическият сектор. В световен мащаб, той и свързаните с него индустрии дават работа на един от всеки десет души.
В България туристическият бизнес обяви за срив и поиска помощ от правителството, а според Асоциацията на българските туроператори и туристически агенти, почти 60% от фирмите са обявили, че ще съкращават персонал, до 75% е спадът в записванията за екскурзии и почивки, над 90% достигат анулациите на направени резервации, над 70% спад в продажбите отчитат хотелиери и ресторантьори.

Затова браншът предлага отсега държавата да вземе мерки, за да се ограничат последствията. Сред предложенията са държавата да поеме от 1 април за 12 месеца осигуровките на работещите в туристическия сектор, за да се запазят работните места. Също се предлага с година да се отложи плащането на дължимия ДДС, както и местните данъци и такса смет и да се отложи за година влизането в сила на Наредба 18.

Всяка криза обаче е и възможност. В конретния случай за тестване на системи за автоматизация, за повече дигитализация, за нови форми на заетост или комуникация в туристическия сектор, убеден е зам.ректорът на Висшето училище по мениджмънт във Варна проф. Станислав Иванов.

Цялото интервю с него може да чуете в звуковия файл.







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Теодор Славев

Теодор Славев: Оттеглянето на бюджета е рефлекс, основан на страх

Оттеглянето на Бюджет 2026 и реакцията на Бойко Борисов е рефлекс, основан на страх. Той знае до какво може да доведе гнева на хората по улиците. Има несполучлив опит от минали години. Това коментира в предаването на Радио Варна POST FACTUM политологът Теодор Славев. Според него в решението не може да се намери нова управленска логика. Славев..

публикувано на 27.11.25 в 20:25
Лидерът на социалистите Атанас Зафиров.

БСП преосмисля участието си в управлението?

БСП може да преосмисли участието си в управлението. Това заяви лидерът на социалистите Атанас Зафиров на извънреден брифинг на Позитано 20,  предаде БНР. Българската социалистическа партия изрази сериозно безпокойство от решението за отлагане на бюджетната процедура за 2026 година. След съвместно заседание на Изпълнителното бюро на партията и..

публикувано на 27.11.25 в 18:15
Исторически парк в с. Неофит Рилски

Прокуратурата привлече 7 обвиняеми за организирана престъпна група, свързана с "Историческия парк"

Софийска градска прокуратура (СГП) привлече към наказателна отговорност 7 лица за организирана престъпна група, свързана с корупция (чл. 321, ал. 3 НК), и постанови задържането им за срок до 72 часа., предаде БГНЕС. Обвинението спрямо тях е, че от началото на месец януари 2013 г. до 26.11.2025 г. на територията на гр. София, гр. Варна и други части на..

публикувано на 27.11.25 в 17:39

Пуснаха кмета на Варна Благомир Коцев под парична гаранция от 200 000 лева

Състав на Варненския окръжен съд измени мярката за неотклонение на кмета на Варна Благомир Коцев в по-лека, като го пусна на свобода под парична гаранция в размер на 200 000 лева. Сумата  трябва да бъде платена в 7-дневен срок. Десетки симпатизанти на Коцев очакваха произнасянето пред сградата на Съдебната палата, те скандираха "Свобода" и "Победа"...

публикувано на 27.11.25 в 17:13
Министърът на земеделието д-р Георги Тахов

Земеделският министър Георги Тахов: Няма да има забавяне на плащанията към стопаните

2025-а година е една от най-тежките в последните 30 години, нуждаем се от кардинални промени в напояването и поземлените отношения, каза по време на откриването на 13-ия национален агросеминар, организиран от Националната асоциация на зърнопроизводителите с участието на МЗХ, председателят на организацията Илия Проданов.  Форумът в курорта Албена до..

публикувано на 27.11.25 в 16:23

Съдът ще се произнесе по мярката на Коцев в 17,00 часа

Състав на Варненския окръжен съд ще се произнесе в 17,00 часа по мярката за неотклонение "задържане под стража" на кмета на Варна Благомир Коцев. Защитата на Коцев - адвокатите Ина Лулчева и Николай Владимиров, поискаха мярка "подписка" като заявиха, че разследването е приключило и Коцев няма как да повлияе, ако е на свобода.  След пледоариите на..

публикувано на 27.11.25 в 15:50

Общинският съвет на Варна отложи искането за повече средства за премахване на опасни постройки

Общински съвет – Варна одобри компенсирани промени по бюджета на общината за 2025 г., продиктувани от непланирани разходи и възникнали нови обстоятелства. Корекциите се извършват в рамките на утвърдените бюджетни параметри, като средствата се пренасочват от дейности, които няма да бъдат реализирани през тази година. Според решение на..

публикувано на 27.11.25 в 15:36