Пролетта дойде в Университетската ботаническа градина в Балчик с аромата и багрите на първите цъфнали лалета в колекцията от над 90 сорта, съобщи на БТА ландшафтният архитект на парка Мариана Димитрова.
Атракцията е открило холандското "Концерто", разтворило чашка в бяло.
Нискостеблените лалета вече красят алеите на парка в жълто и бледорозово до червено.
Очаква се в средата на април да настъпи и пикът в цъфтежа на близо 50 000 луковици, каза ландшафтният архитект.
Тогава ще бъде и премиерата на новия сорт от божуровидните лалета - "Бастия", с двойна чашка, обагрена в оранжево-жълто. "Мечтано докосване" ще се впише в палитрата с тъмнолилав цвят с бяло ръбче на листенцата.
В Ботаническата градина тази пролет ще ухаят 54 000 стръка цветя - не само лалета, но и зюмбюли, нарициси, фритилария, мускари и други видове. Поради епидемичната обстановка достъпът до парка за посетители е преустановен, но с фотоси и видеоклипове в интернет ботаниците се надяват любители на природата от цялата страна да станат свидетели на цветните пейзажи в парка.
30 млрд. лв. са нужни, за да бъде подменена остарялата ВиК мрежа в България . Това коментира пред bTV Владимир Бибов , член на управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“, цитирайки данни от анализ на Световната банка. „Български ВиК Холдинг“ беше създаден след водната кризата в Перник с капитал от 1 милиард лева. Според Бибов..
Обеца-н аушник от XIV век – по всяка вероятност направена от злато, извадиха от женски гроб в средновековния некропол на Калиакра археолозите от екипа на доц. Бони Петрунова (НИМ). Това съобщават във Фейсбук страницата си от Archaeologia Bulgarica. След почистването експертите от лабораторията на Националния исторически музей ще..
Светослав Арабов е ученик от 9 клас на Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" във Варна, той беше част от националния отбор на България от Международната олимпиада по астрономия и астрофизика, която се провед от 11 до 21 август в Момбай, Индия. Арабов спечели златен медал, а отборът ни се представи отлично, въпреки голямата конкуренция от..
16-дневната гореща вълна, която Испания преживя този месец, е „най-интензивната, регистрирана досега“. Това съобщи Държавната метеорологична агенция на страната (AEMET), предаде АФП. Термометрите в югозападния град Ел Гранадо, провинция Уелва отчетоха 46 градуса по Целзий Предварителните данни за горещата вълна от 3 до 18 август..
Гърция е с рекордни приходи от туризъм през първата половина на тази година. Броят на туристите през първите шест месеца на годината е увеличен, но не драстично, отчита Министерството по туризъм. Приходите в сектора са увеличени с 11% поради повечето разходи, които си позволяват посетилите Гърция. С 20% са се увеличили американските туристи...
Значително влошаване на състоянието на републиканската пътна мрежа у нас през 2024 г., сочат данните на Агенция „Пътна инфраструктура“ (АПИ), предоставени на Института за пазарна икономика. Те класифицират републиканските пътища (в чиито състав не влизат общинските пътища) у нас според състоянието на настилката – добро (с повреди, обхващащи под..
Безводието е проблем не само на България, но и на Европа и са необходими спешни решения и действия, както и законодателни промени по отношение на сондирането и каптажите. Това заяви председателят на ПП ГЕРБ Бойко Борисов при посещението си в Добрич. Според Борисов последните четири години са били загуба на време. Кризата с липсата на..