Обществен център за околна среда и устойчиво развитие (ОЦОСУР) предизвиква варненци да мислят положително в трудната ситуация на извънредно положение.
Нека си представим как искаме да изглежда любимото ни място за разходки, градинката пред блока, нашата улица, призовават от гражданската организация. „Как изглежда ЕкоВарна“ е част от инициативата "Активни за устройване на обществени пространства" и ще продължи, докато бъдат събрани минимум 12 предложения. Те трябва да отговарят на следните условия:
- да осигуряват баланс между природните и антропогенните фактори и да създават предпоставки за устойчиво развитие на Варна;
- да съдържат кратка обяснителна част за местонахождението на обществената територия, сегашното й състояние и визия за бъдещото й развитие;
- да бъдат придружени с визуализация - снимка на настоящото състояние, снимка от Гугъл карти и цветна скица, схема на бъдещото;
- да са придружени с кратко CV на автора;
- да са изпратени на ел. поща: ecovarna.info@gmail.com.
Проектите ще бъдат публикувани на сайта ecovarna.info.
След приключването на инициативата ще бъдат внесени в Съюза на архитектите - дружество Варна, като се потърсят възможности за превръщането на най-добрите в архитектурни проекти.
Всички 12 идеи „Как изглежда ЕкоВарна“ ще бъдат представени официално в изложба по време на гражданския форум „Конференция по демокрация 2021“, който се провежда ежегодно в последната събота на февруари.
Инициативата "Активни за устройване на обществени пространства" се реализира чрез Центъра за споделяне и подпомагане на работещи граждански инициативи, който беше открит в началото на тази година на ул. „Сава Радулов“ 14 във Варна. Целта е да се насърчи създаването на по-добра градска среда с участието на местните общности. Чрез инициативата ОЦОСУР подава ръка на варненеца Антон Богдев, инженер – проектант по професия, който се обърна към Центъра с предложения за преустройване на определени градски територии чрез изграждане на зелена инфраструктура. Две от тях са и първите в инициативата „Как изглежда ЕкоВарна“ – островен парк на бул. „Ал. Стамболийски“ и парк „Лист по лист“ в кв. „Чайка“.
"Активни за устройване на обществени пространства" се организира по проект "Подобряване на общественото познание за ролята на гражданската организация за общността". Основната цел на проекта е подобряване информираността на гражданите за ролята на неправителствените организации в обществото. Проектът се изпълнява с финансовата подкрепа на Исландия, Лихтенщайн и Норвегия по линия на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство (ЕИП). 1
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..