Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Балчик отлагат фестивални прояви

| обновено на 27.03.20 в 12:42

С удължените противоепидемични мерки е сигурно, че първият фестивал за годината в община Балчик – фестивалът Лазаровден на 11 април, няма да се проведе. Чуйте още от репортажа на Албена Иванова:

Обичайно на този празник творчески колективи от цялата община - около 250 души от всички читалища и пенсионерски клубове, се събираха, за да пеят и танцуват в седмицата преди Великден, припомни Елица Стайкова – секретар на читалището – организатор „Васил Левски“ – Балчик.

С голяма въпросителна е и събитието, което открива фестивалния сезон в началото на юни в Балчик.

Замислен като голям празник, десетият международен хоров фестивал „Черноморски звуци“ е с вероятност да не се проведе. Организаторите от сдружение „Музикален свят – Балчик“, хорът домакин „Черноморски звуци“ при читалище „Паисий Хилендарски“ и основният спонсор Община Балчик не са взели все още решение, съобщи директорът на фестивала Валентина Георгиева.

Девет са потвърдилите състави, те са от Естония, Великобритания, Румъния, Русия, Чехия, Финландия, Полша, Германия, запитвания има и от български състави. Някои вече са закупили самолетни билети.

Две големи имена в хоровото изкуство са приели поканата да водят творческите ателиета – работилница за смесени хорове с Масис Гюзбек – младото голямо име от Турция, както гъркинята Рози Мастросава – световен шампион с хоровия си състав. Имена, които заслужава празничното десето издание на хоровия фестивал „Черноморски звуци“ в Белия град.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Костадин Костадинов: Внасяме резолюция в ЕП срещу политическите репресии у нас

В сряда групата на "Възраждане" ще внесе в Европейския парламент за гласуване резолюция, която осъжда ареста на четиримата депутати от партията и "политическите репресии на правителството". Това съобщи във Варна лидерът на партията Костадин Костадинов. С този документ искаме ЕП да осъди политическите репресии у нас, допълни той.  Тази резолюция е на..

публикувано на 10.03.25 в 12:22

ИА "Морска администрация": Промяна в цвета на водата има винаги при затопляне след продължителен студ

Рязката промяна в цвета на морската вода се получава винаги, когато има рязко затопляне със слънчево греене след продължителен студен период. Това обясни за Радио Варна Венета Славова, инспектор по държавен екологичен контрол на корабоплаването в Изпълнителна агенция "Морска администрация" във Варна във връзка с неестествения кафяв цвят на морската вода..

публикувано на 10.03.25 в 12:03

Разследват убийството на 41-годишна жена в Балчик - задържан е мъжът, с когото е живеела

Сигнал за починала 41-годишна жена в дома си в Балчик е подаден на 6 март, около 17:25 часа. На място изпратените полицейски екипи установяват 45-годишен мъж, с когото жената е живеела на семейни начала. Трупът на жената е изпратен за аутопсия в катедра съдебна медицина при МБАЛ Добрич. За извършеното деяние е задържан мъжът. Материалите по случая са..

публикувано на 10.03.25 в 10:45
Борислав Гуцанов

Социалният министър с предложение за великденски добавки за пенсионерите

Социалният министър Борислав Гуцанов ще предложи на Министерския съвет да има великденски добавки за пенсионерите.  Това обяви той преди участието си в организиран от КТ "Подкрепа" международен форум:  "Качествени работни места и достойни заплати във фокуса на синдикалните организации от страните кандидатки за членство в ЕС", съобщава БНР.  "Моето..

публикувано на 10.03.25 в 10:40
ТД на НАП-Варна

НАП пусна предварително попълнените данъчни декларации

Предварително попълнените декларации за облагане на доходите на физически лица вече са достъпни в Портала за е-услуги на Националната агенция за приходите. Потребителите, които имат персонален идентификационен код (ПИК) или квалифициран електронен подпис (КЕП), могат да се възползват от автоматично въведената информация за получени от тях доходи от..

публикувано на 10.03.25 в 10:28

По ваш сигнал: Не достигат автобусите за хора с увреждания във Варна

Само на отиване и връщане - до работното място и обратно, може да се ползва специализираният транспорт за хора с увреждания във Варна - микробуси с места за колички. Текущият правилник ограничава хората в нужда, които трябва да ходят на работа, но и имат нужда да отидат на лекар, до различни институции.  На лекар искам да отида, но те ще ме закарат до..

публикувано на 10.03.25 в 09:50

Главният архитект на Варна с мълчалив отказ за строежа на асансьорна кула на Алея първа

Дело по жалба на "Холдинг Варна" срещу мълчалив отказ на главния архитект на общината е образувано в Административния съд във Варна. Дружеството е подало заявление, с което е поискало съгласуване и одобряване на инвестиционен проект за строежа на асансьорна кула със стълбище, част от проекта за строеж на конгресен център, атракционни и рекреативни зони..

публикувано на 10.03.25 в 09:05