Всяка криза е едновременно изпитание и възможност. Това, което в момента изглежда страшно, всъщност е шанс за човечеството да се върне към ценности, които е загърбило. Така мисли и един от видните български психиатри – проф. д-р Георги Ончев, ръководител на Катедрата по психиатрия и медицинска психология при Медицински университет – София и главен редактор на „Българско списание за психиатрия”.
Чета това интервю, в което откривам много интересни факти, които ще коментираме с познатия от ефира на Радио Варна психолог Венета Иванова.
Очевидно е, че когато загубим нещо, го ценим повече. Защо е така?
Страхът е полезен, паниката – не.
Страхът мобилизира и търси решения, паниката води до дезорганизация и безпомощност.
Как влияят отрицателните емоции у човека като тревога и тъга и как се разждат положителни емоции, отключени от страх?
Масово харата се щадят от отрицателни чувства, все едно са опасен вирус. Независимо от трагичните измерения на COVID-19, мисля, че ефектът му върху психиката може и да е добър, да ни върне към нормалност, потвърждава думите на проф. Ончев и психологът Венета Иванова.
Всеки в този момент преминава през три осовни състояния: на отрицание и невярване, на гняв и на търпение.
Да четем книги, да слушаме музика, да бъдем по-близо да своите любими хора и да се наслаждаваме на времето с тях, съветва още Иванова.
Всяко зло за добро, стените на нашия дом са нашата крепост, ето така трябва да гледаме на сегашното положение, а не като време на отнета свобода, категоричен е психологът.
Цялото интервю на Нина Милошевич може да чуете в прикачения звуков файл:
Днес е Международният ден на екскурзовода, а денят ще бъде отбелязан във Варна с тематична конференция, която започва от 10 часа в зала 4 на Фестивалния и конгресен център. Това е трето издание на форума, на който ще се дискутират различни теми, свързани с професията на екскурзоводите, които мнозина определят като лицето на туризма ни...
Интервю с Borisz Sarafutgyinov (FLESHCRAWL) За повече от 30 години в дет метъл ъндърграунда FLESHCRAWL издават девет алблума. И всички те са издържани в духа на 90-те. Голяма част от първите два ще прозвучат на живо от сцената на „Grind Over Sofia 2025“на 28 феврурари в клуб „При черепите“. Организаторите от „Autumn Souls of Sofia“съдействаха за..
Държавата трябва да има по-строг контрол върху качеството на стоките, които се предлагат в търговските вериги. Това мнение изрази за предаването "Новият ден" по Радио Варна доц. д-р Йордан Иванов, преподавател в Икономическия университет във Варна. По думите му не би могъл да се наложи таван на цените. "Това е едно популистко понятие, което няма как да се..
Интервю с Jarda Haž (JIG-AI) JIG-AI са чешка грайнд кор банда, силно повлияна от културата и живота на Япония. Триото бруталисти има четири албума за близо 20-годишната си кариера. Групата работи по пети, но преди това ще стане част от поредната танцувална веречинка „Grind Over Sofia“ на 28 февруари. Със съдействието на организаторите от..
Особеностите на исландския риболов добре е опознал Петер Скуг - наполовина българин, наполовина исландец. Роден е във Варна, но от 8-годишен живее в столицата на ледената земя и гейзерите - Рейкявик. На 13 години започва да се занимава с музика - диджей e по партита, познат е и на клубната сцена във Варна. От два месеца обаче изучава дълбините на..
Безплатни профилактични прегледи за нарушения на слуха организира за четвърта година МУ-Варна, по повод предстоящия „ Световен ден за защита на здравето на ушите и слуха “ или накратко Ден на слуха 3 март. Ц елта на подобни инициативи е да се насочи вниманието на обществеността към грижата за слуха при всички възрасти – универсален скрининг..
27-ото издание на конкурса за домашно вино се проведе на 16 февруари във Варна. Участниците предоставиха над 160 проби, а от тях най-много на червени вина – 68, белите са били 65, а розе – 29. До финалния кръг достигнаха 47 проби, като за най-добро червено вино беше отличен Орлин Банков. Той получи и специалната награда за българския сорт..