През тази седмицата в online платформата на Театрално-музикален продуцентски център Варна „Споделени представления“ на 2 април, 19.00, ще бъде излъчена постановката на Държавна опера Варна „Княз Игoр“ от Александър Бородин. Диригент-постановчик Борислав Иванов. Диригент Кръстин Настев. Режисура и сценография Кузман Попов. Костюмография Лора Маринова. Хореография Светлана Тоншева. Диригент на хора Цветан Крумов. Асистент-режисьор Сребрина Соколова. Фотография Росен Донев.
Действащи лица и изпълнители:
КНЯЗ ИГОР - Иво Йорданов; ЯРОСЛАВНА - Линка Стоянова; ВЛАДИМИР - Арсений Арсов; КНЯЗ ГАЛИЦКИ - Гео Чобанов; КОНЧАК - Евгений Станимиров; КОНЧАКОВНА - Михаела Берова; ОВЛУР -Христо Ганевски; ЕРОШКА - Димитър Илиев; СКУЛА - Петър Петров; НЯНЯ - Силвия Ангелова; ПОЛОВЕЦКА ДЕВОЙКА - Лиляна Кондова; Оркестър, хор и балет на Държавна опера Варна.
Видеозапис на Анна Ралчева от 31.05.2019 г.
Руската оперна класика „Княз Игор“, позоваваща се на древноруския епос „Слово за полка на Игор“ от XII век, разказва за самоотвержения владетел, тръгнал на поход срещу нашественика, въпреки лошата поличба – слънчево затъмнение. Високият патриотизъм в името на отечеството е основното послание, което Бородин е искал да отправи към своите съотечественици. Неслучайно пише цели 18 години тази своя кардинална творба, останала в крайна сметка незавършена. След кончината на Бородин неговите близки приятели Н. Р. Корсаков и А. К. Глазунов работят над увертюрата и оркестрацията на операта, чиято величава история за политика, любов, коварство, агресия и патриотизъм, продължава да звучи съвременно и днес.
Вдъхновен от руския и азиатския фолклор, Бородин сътворява не само мащабно оперно платно, а и отделни образци като темпераментните „Половецки танци“, прочутата ария на Княз Игор "Ни сън,ни покой за измъчената ми душа" или арията на страдащата по своя съпруг Ярославна, които принадлежат на световната оперна съкровищница.
„Княз Игор“ заема специално място в историята на Варненската опера. С постановката на Маестро Борислав Иванов от 1977 г., в която участват големите наши певци Гена Димитрова – Ярославна, Сабин Марков - Княз Игор, Стоян Попов – Галицки и Стефан Циганчев – Кончак, екипът на оперния театър жъне феноменален успех на международния фестивал в Палма де Майорка и това става повод за поредица български гастроли там през следващите години.
Именитият Маестро Иванов е диригент постановчик и на най-новата варненска трактовка на „Княз Игор“ от 2019 г., в която той работи за пръв път с талантливия млад диригент Кръстин Настев, и за пореден път със съмишленици и утвърдени творци като режисьора Кузман Попов и художничката Лора Маринова. Кузман Попов, в амплоато си освен на режисьор и на сценограф, създава оригинална визия, свързана с автентичен иконопис от XII век, точно от мястото, в което се развива действието. Сценичната среда се асоциира с манускрипти и свитъци от онова време, от които героите сякаш излизат и оживяват. Костюмите на Лора Маринова и хореографията на Светлана Тоншева внасят особена пластична красота в зрелищния спектакъл.
„Княз Игор“, освен прекрасно заглавие, е и лукс за всеки театър, който може да си позволи средствата, певците и костюмите, необходими за такава мащабна постановка. Екипът на Държавна опера Варна е щастлив, че може да поднесе на публиката своя „Княз Игор“ във видеозапис от представлението на 31 май 2019 г., под вдъхновената диригентска палка на Кръстин Настев и с великолепните изпълнения в главните роли на Иво Йорданов – Княз Игор и Линка Стоянова - Ярославна, които певчески и актьорски са в дълбока психологическа връзка със своите персонажи.
Следете "Княз Игор" в Споделени представления на 2 април 2020. 19.00.
Съхранете духа и здравето си, останете у дома и споделете с нас любовта към изкуството!
Липсата на комуникация с Община Варна е причината Асоциация "Българска книга" да откаже участие с "Алея на книгата" тази година във Варна. Локацията на събитието е била променена от страна на Общината без съгласуване с организаторите, съобщи пред Радио Варна председателят на Управителния съвет на Асоциация "Българска книга" Петя Господинова-Йончева...
Графити с облика на Капитан Петко войвода и неговите съратници преобразиха подлеза край Районния съд във Варна. Реализирането на проекта е по инициатива на Община Варна с участието на графити агенцията на артиста Николай Чакъров от Стара Загора. Художници изрисуваха подлеза на Районния съд "Решихме да направим нещо хубаво за нашия град",..
Съветниците от Постоянната комисия „Култура и духовно развитие“ към варненския Общински съвет подкрепят провеждането на „Алея на книгата“ във Варна, но не са органът, който може да определи къде ще се проведе изложението. Това каза на днешното заседание председателят на комисията Димитър Чутурков, след обсъждане на отказа на организаторите на..
Духове, обсебване, група приятели, борещи се със злото в тъмна къща - сюжет, който присъства в множество холивудски хорър продукции. Не, това не е поредната екранизация по Стивън Кинг, а първият детски хорър филм, носещ името "Таласъм". Режисьорът Валери Лилов се заема с предизвикателството да създаде филм, който не просто плаши, а задържа..
По повод 70-годишната на Университетската ботаническа градина (УБГ) в Балчик на 25 юли от 18.00 часа ще се проведе тържествено събитие. На тази дата ще бъдат почетени и 85 години от възвръщането на Южна Добруджа в пределите на България. В продължение на три дни мястото ще се превърне и в сцена на вдъхновение, творчество и музика. Датите на "Арт..
Община Варна издаде разрешение за разполагане на 20 шатри на изложението „Алея на книгата“ в центъра на града - пешеходната част на бул. „Княз Борис I“. Събитието, което традиционно се провежда в началото на август, ще бъде подкрепено и финансово от общината чрез бюджета на дирекция „Култура и духовно развитие“, съобщиха от общинския пресцентър...
Констелационен театър "Звездни хора" гостува във Варна с представлението "Искам, но Трябва" на 19 юли в Арт салона на Радио Варна. В него през играта на Аватари, се разкриват вътрешните драми на Човека, които изпиват енергията му. За петима души от публиката, избрани на случаен принцип, ще бъдат изиграни пет етюда, в които чрез езика на тетралната..