За да ни припомни за прополиса и неговите лечебни свойства ни потърси балчиклията Славчо Колев – доайен на пчеларите в Балчик, посветил 50 години от живота си на пчеларството. В условията на пандемията от COVID-19 и нуждата от подсилване на имунитета, неговият категоричен съвет е да се обърнем към аптеката на пчелите.
Прополис, мед, прашец – човек трябва да ги има през цялата година до себе си, убеден е той, след като за пореден път е разтворил старите книги. Осем години е учил за професията пчелар.
"Прополис означава защита. Лечебните му свойства са уникални, помага при лечение на рани, язви, гастрити, синузити, проблеми с венците, грип, пневмонии. Ще ви дам примери. Ако килийките на пчелната пита не са почистени и полирани с прополис, пчелната майка не снася яйца. Когато бях стажант в София (осем години съм учил за пчелар), д-р Павлина Починкова (автор на книги за пчелните продукти в медицината) ни даваше разяснения какво да правим с прополиса, как да го използваме. Даде ни много ярък пример. В Пирогов постъпва дете с изгаряния, чиято кожа не се съединява от приложеното лечение. Преди да се пристъпи към пластика, тя препоръчва прополисови превръзки, и така на седмата превръзка кожата се съединява", казва Славчо Колев.
Давал съм прополис на много хора и никой не се е оплакал, но като количество много малко се получава, казва пчеларят от Балчик. Лично от неговите 200 кошера събира за една година около килограм.
Прополисът се цени навсякъде. Неслучайно през 1972 г. конгресът на "Апимондия", световната пчеларска организация, е с една единствена цел – прополиса и неговите лечебни свойства.
„Използва се много при лечение на рани. Един човек ми сподели, че баща му имал язва и щели да го оперират. Започнал да пие прополис. Когато отишъл на втория преглед, язвата я нямало. Това е уникално средство. Профилактично го пия, лично съм стигал до 3000 капки, приети за месец – два, въобще не съм боледувал, спя в студена стая, с открит прозорец“, споделя своите методи за подсилване на имунитета Славчо Колев.
Като предпазно средство срещу вируси той си е изобретил двуслойна маска, която се отваря като плик. В нея той поставя марля, потопена в прополисова тинктура. Вярва, че този филтър е сигурна защита и я препоръчва на съгражданите си. Всеки може да си я ушие сам от подходящ памучен плат. Задължително маската трябва да се мине с гореща ютия, а прополисът да се търси от пчелар.
„Препоръчвам на съгражданите да си направят маска като моята, макар и малко да цапа. Не твърдя категорично, че може да спре коронавируса, но може да предпази от други болести. Отново разтворих старите си книги, в които пише, че прополисът възпира всякакви вируси, бактерии, болестотворни организми. Човек трябва да има през цялата година под ръка прополис, мед, прашец – аптеката на пчелите“, препоръчва пчеларят. Той си гради личната защита, като приема три пъти дневно, един час преди храна по 30 капки клеев разтвор.
Тинктурата от прополис може да се закупи готова от аптеката или при пчелари. Дозировката зависи от килограмите на човек. Как да я приемате или приготвите сами, може да се посъветвате с вашия пчелар, фармацевт. Трябва да се има предвид, че има малка категория хора, които страдат от алергични реакции към пчелните продукти.
Подробностите чуйте в звуковия файл:
Православната църква чества днес света мъченица Юлия. Тя е родена в Картаген, в християнско семейство, но като момиче е била пленена от персите и продадена в робство в Сирия. Тя вярно служила на господаря си езичник, но живеела благочестиво, спазвала постите и усърдно се молила на Бога. Веднъж, на път за Галия, корабът на господаря ѝ, натоварен..
Годишната конференция на Асоциацията на българските училища в чужбина (АБФСЧ) ще се проведе от 22 до 24 юли 2025 г. в гр. Велико Търново. "Учим, играейки. Играем, учейки!" е мотото на форума, който ще събере ръководители и учители на български просветни средища от цял свят за равносметка на изминалата учебна година и за очертаване..
В горещата юлска вечер 10 отбора се включиха в надпреварата в новата интерактивната градска игра Play БНР Радио Варна . Участниците преминаха през 10 различни локации и трябваше да отговорят на различни по трудност въпроси. Всяка една от загадките беше на емблематично за варненци място в Морската градина. Съобразителност, наблюдателност и досетливост..
Вечният спор между варненските плажове отново се разпали. За да разберем кой печели лято 2025, анкетирахме почиващи и на двата плажа и установихме какви се предпочитанията им. В разгара на сезона на Южния плаж във Варна изплува дълбокият проблем за замърсяването, както и допълнителното неудобство от уличните животни. Според думите на една от..
От днес в народния календар започват Горещниците – трите най-горещи дни през лятото. В тези дни обичаите повеляват хората да не ходят пеша, да не се изнася огън от къщата, да не се работи на нивата, защото ожънатите снопи се запалват от гръмотевици и светкавици, а жените не перат и не вършат къщна работа. Всеки един от дните е покровителстван от..
Какво още не сме казали за лятото? Всъщност винаги има още нещо хубаво, което сме пропуснали предния път и всяко следващо лято е още по-забележително. И ето ни през юли. Вярвам, че с повечето от нас е така: следваме доброто лятно настроение, фокусираме се върху вдъхновяващите мигове, решени да ги увеличаваме, оцветяваме, украсяваме и ценим...
Общобългарски комитет „Васил Левски“във Варна организира поредица от събития по повод 188-годишнината от рождението на Апостола на Свободата, в партньорство с РУО – Варна, Държавен архив – Варна и Музея на Възраждането към Регионален исторически музей – Варна. На 18 юли, петък, в 9.30 ч. в градинката пред сградата на Държавния архив започват..