Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да повишим защитата си срещу коронавируса с прополис, мед и пчелен прашец

За да ни припомни за прополиса и неговите лечебни свойства ни потърси балчиклията Славчо Колев – доайен на пчеларите в Балчик, посветил 50 години от живота си на пчеларството. В условията на пандемията от COVID-19 и нуждата от подсилване на имунитета, неговият категоричен съвет е да се обърнем към аптеката на пчелите.

Прополис, мед, прашец – човек трябва да ги има през цялата година до себе си, убеден е той, след като за пореден път е разтворил старите книги. Осем години е учил за професията пчелар.

"Прополис означава защита. Лечебните му свойства са уникални, помага при лечение на рани, язви, гастрити, синузити, проблеми с венците, грип, пневмонии. Ще ви дам примери. Ако килийките на пчелната пита не са почистени и полирани с прополис, пчелната майка не снася яйца. Когато бях стажант в София (осем години съм учил за пчелар), д-р Павлина Починкова (автор на книги за пчелните продукти в медицината) ни даваше разяснения какво да правим с прополиса, как да го използваме. Даде ни много ярък пример. В Пирогов постъпва дете с изгаряния, чиято кожа не се съединява от приложеното лечение. Преди да се пристъпи към пластика, тя препоръчва прополисови превръзки, и така на седмата превръзка кожата се съединява", казва Славчо Колев.

Давал съм прополис на много хора и никой не се е оплакал, но като количество много малко се получава, казва пчеларят от Балчик. Лично от неговите 200 кошера събира за една година около килограм.

Прополисът се цени навсякъде. Неслучайно през 1972 г. конгресът на "Апимондия", световната пчеларска организация, е с една единствена цел – прополиса и неговите лечебни свойства.

„Използва се много при лечение на рани. Един човек ми сподели, че баща му имал язва и щели да го оперират. Започнал да пие прополис. Когато отишъл на втория преглед, язвата я нямало. Това е уникално средство. Профилактично го пия, лично съм стигал до 3000 капки, приети за месец – два, въобще не съм боледувал, спя в студена стая, с открит прозорец“, споделя своите методи за подсилване на имунитета Славчо Колев.

Като предпазно средство срещу вируси той си е изобретил двуслойна маска, която се отваря като плик. В нея той поставя марля, потопена в прополисова тинктура. Вярва, че този филтър е сигурна защита и я препоръчва на съгражданите си. Всеки може да си я ушие сам от подходящ памучен плат. Задължително маската трябва да се мине с гореща ютия, а прополисът да се търси от пчелар.

„Препоръчвам на съгражданите да си направят маска като моята, макар и малко да цапа. Не твърдя категорично, че може да спре коронавируса, но може да предпази от други болести. Отново разтворих старите си книги, в които пише, че прополисът възпира всякакви вируси, бактерии, болестотворни организми. Човек трябва да има през цялата година под ръка прополис, мед, прашец – аптеката на пчелите“, препоръчва пчеларят. Той си гради личната защита, като приема три пъти дневно, един час преди храна по 30 капки клеев разтвор.

Тинктурата от прополис може да се закупи готова от аптеката или при пчелари. Дозировката зависи от килограмите на човек. Как да я приемате или приготвите сами, може да се посъветвате с вашия пчелар, фармацевт. Трябва да се има предвид, че има малка категория хора, които страдат от алергични реакции към пчелните продукти.

Подробностите чуйте в звуковия файл:




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Закуска в библиотеката" продължава и в 2025 г.

„Закуска в библиотеката“ ще има и през тази година. С топъл чай и кафе посрещат своите най-малки читатели и техните родители в Детски и средношколски отдел на Регионална библиотека „Пенчо Славейков“-Варна. Залата за четене и игри е уютна, заредена с нови книги, материали за оцветяване и рисуване. Нови познанства, споделени теми и семейни..

публикувано на 10.01.25 в 08:40

Петима ще са победителите в инициативата „Селфи в музея“

Военноморският музей във Варна се включва в световната инициатива „Селфи в музея“ за втора година и отправя покана към своите посетители да участват и да спечелят награда.  Условието е да си направите селфи в музея и да го публикувате в профила на музея във фейсбук или инстаграм с хаштаг #ВМорскиямузей или #MuseumSelfieDay от днес до 15..

публикувано на 09.01.25 в 15:28

Виктория, която дари косата си за кауза: Щом помогнеш, си на небето от щастие

Виктория Цонева е на 13 години и откакто е на 9 има едно голямо желание - да "отгледа" косата си, за да я дари на нуждаещи се онкоболни жени. Четири години са нужни на момичето да изчака косата си да порасне, но, оказва се, грижите за нея са специални. Тя трябва да се сресва редовно, да се подстригва всеки месец, за да не цъфти. Целта обаче е една -..

публикувано на 09.01.25 в 11:45

Продължава услугата за грижа на самотни възрастни във Варна, подпомагат 417 нуждаещи

Община Варна продължава услугата за почасова грижа в дома на сомотножиеещи възрастни хора. В понеделник, 6 януари, започна проект, продължение на „Грижа в дома в община Варна“, който приключи на 3 януари и по който екип с обща численост над 100 специалисти и помощен персонал предоставиха интегрирани здравно-социални услуги в домашна среда на над 820..

публикувано на 09.01.25 в 08:43

Зоопаркът във Варна кандидатства за евросредства за обновяване на пространството

Зоопаркът във Варна е в етап на подготвяне на документация за кандидатстване за евросредства за обновяване на пространството. Това каза Нора Люцканова, уредник "Зооколекция". Стремим се да направим най-доброто за пространството, с което разполагаме, каза тя и изрази съжалението си, че площта не е голяма, в сравнение с други зоокътове в страната...

публикувано на 08.01.25 в 15:25

Първото бебе на Балчик все още се чака, първият издаден акт е на дете от Полша

142 срещу 132 са издадените актове за раждане през 2024 спрямо предходната година. Това показват справките на дирекция Гражданска регистрация и административно обслужване в община Балчик. Първият издаден акт за раждане за 2025-а е в регистъра от дата 2 януари, но момченцето Николай Асенов е роден на 22 ноември миналата година в Полша. В балчишкото..

публикувано на 08.01.25 в 15:05
Светлана Радева

Продължава тенденцията да се раждат повече момчета във Варна

Новородените в АГ-болницата във Варна са повече момчета (957) и по-малко момичета (924). Тази тенденция се запазва през последните няколко години. С имена Александър, Георги, Иван и Калоян се кръщават най-често момчетата, родени през 2024-та година. А при момичетата в първата част от класацията са: Никол, Александра, Валерия, Виктория и..

публикувано на 08.01.25 в 09:33