Космическият кораб "Союз МС-16" с трима души екипаж ще излети в четвъртък от космодрума "Байконур" на ракетата "Союз-2.1а" до Международната космическа станция (МКС). Това ще бъде първият пилотиран старт от началото на годината.
Стартът е насрочен за 11:05 българско време. Скачването с МКС се очаква в 17:15 часа българско време.
На пилотирания космически кораб са космонавтите от Роскосмос Анатолий Иванишин и Иван Вагнер, както и астронавтът на НАСА Крис Касиди. Този състав на екипажа на новата експедиция беше одобрен от държавната комисия в сряда. За техни двойници бяха посочени руснаците Сергей Рижиков и Андрей Бабкин, както и от американеца Стивън Боуен.
Касиди ще бъде командир на новата експедиция до МКС, а този полет ще бъде трети в кариерата му на астронавт. Иванишин също ще излезе на орбита за трети път. Вагнер все още няма опит в космическите полети. /БГНЕС
Според актуализирания Интегриран национален план в областта на енергетиката и климата на Република България се предвижда изграждането на офшорни вятърни електроцентрали у нас, а проектите са за 21 мащабни ВЕИ централи в Североизточна България. Това заяви за предаването "Море и бряг" на Радио Варна Стоянка Димитрова, председател на сдружението с..
Авария на оптичен кабел възпрепятства свързването с телефонната централа на Университетската болница за активно лечение "Св. Марина" във Варна. (052 302 851 до 54). При необходимост за връзка с централата, можете да се обадите на: 0887 25 71 03, 0885 107 710 и 0889 174 411, съобщават от лечебното заведение.
Протест срещу въвеждането на еврото в България ще се проведе н а 31 май (събота) във Варна. Събитието е част от национална протестна инициатива, подкрепена от политическа организация „Възраждане“, и ще започне в 12:00 ч. на площад „Независимост“, до Часовниковата кула. Оттам ще се състои шествие по централните улици на града, съобщиха от пресцентъра..
Общинският съвет във Варна прие Годишната програма за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост. Документът отразява намеренията на администрацията относно общинската собственост през 2025 г. Програмата е обвързана с бюджета на Община Варна и служи като базов инструмент за планиране на приходите и разходите, произтичащи от управлението на..
Политическото говорене за еврото е изключително неподредено, объркано и всички упреци по тази тема са налице. Нормална кампания не се състоя и това е най-големият проблем, защото се даде възможност да се спекулира с темата. Това мнение изрази за предаването "Пост Фактум" президентът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов. Два са полюсите при обсъжданията..
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов обсъди с кмета на Варна Благомир Коцев исканията на работещите в "Градски транспорт" ЕАД до правителството за увеличение на заплатите, за което са необходими 6.5 милиона лева, както и подобни искания на работещите в обществените медии и в здравеопазването. Той каза също, че подобни искания могат да..
Четири от общо 43-те градски чешми, за които отговаря Община Варна, са със сериозни технически проблеми - тези зад Летния театър, под Пантеона, в градинката до Драматичния театър "Стоян Бъчваров" и на Шишковата градинка. Това съобщи за Радио Варна ресорният заместник-кмет Димитър Кирчев. Две от чешмите в Морската градина са с прекъснато..