Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фармацевтите: Не ни е страх

| обновено на 13.04.20 в 10:26

От днес в 12.00 ч. в аптеките в страната, във времето на задължителната дезинфекция, фармацевтите ще бъдат пред аптеките за 15 минути, с  жълти жилетки  и плакати "НЕ ни е страх".

Това информира в специална декларация Българският фармацевтичен съюз в подкрепа на председателя проф. Асена Стоименова.

Акциите в подкрепа на председателя на БФС ще протичат при строго спазване на инструкциите за безопасност на Оперативния щаб за отстояние на 2  метра и използване на лични предпазни средства.

Магистър-фармацевтите ще покажат във времето за дезинфекция, че НЕ ГИ Е СТРАХ и ще продължат да разясняват на пациентите, защо не може и не бива да се отпускат препарати  без рецепти, какви са ползите от генеричната замяна и защо лекарите трябва да предписват генерично, особено във времето на извънредното положение в страната.

Регионалните фармацевтични колегии в страната продължават да изпращам подкрепата си включително и със свои декларации  като Кърджaли, Враца, Стара Загора, Добрич  и др.

     В края на миналата седмица председателят на българския фармацевтичен съюз проф. Асена Стоименова получи  обвинение заради нейни интервюта по Националното радио и Националната телевизия. За това съобщи сама тя в мейл до медиите, в който уточнява, че обвинението ѝ е по чл. 326, ал.1, който предвижда затвор до две години за предаване по радио, телефон или по друг начин на неверни повиквания или заблуждаващи знаци за помощ, злополука или тревога.

За обвинението съобщиха и от прокуратурата.

Разследването се води от Софийската районна прокуратура, а Стоименова е с мярка за неотклонение 20 000 лева. От държавното обвинение информират, че тя е обвинена заради серия от изявления, будещи неоснователна тревога у гражданите, в условията на въведено извънредно положение, а високият размер на гаранцията е заради "високата обществена опасност на деянието, изразяващо се в отправяне на неоснователни твърдения за очаквана липса на медикаменти".

В мейла си Стоименова декларира, че всяко едно послание, твърдение и предположение в интервютата ѝ за БНР и БНТ почива на 25-годишния ѝ опит във фармацевтичния сектор, придобит в производството, търговията и маркетинга на лекарства, лекарствената безопасност и държавната администрация




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

ОбС одобри отпускането на 720 хил. лева за домакинството на две европейски първенства във Варна

С пълно мнозинство Общински съвет – Варна гласува отпускането на 720 хил. лв. в подкрепа на две големи спортни събития, които ще се проведат в града през 2026 г. – Европейското първенство по волейбол за мъже и Европейското първенство по художествена гимнастика. Предвиденото финансиране ще бъде включено в общинския бюджет за следващата година, след като..

публикувано на 31.07.25 в 15:58

Пет центъра за деца с увреждания във Варна ще бъдат оборудвани с фотоволтаични системи

Сгради на социални услуги във Варна ще бъдат оборудвани с фотоволтаични системи по проект. С пълно единодушие местният парламент даде съгласието си администрацията да кандидатства с проектно предложение за инсталиране на фотоволтаици по процедура чрез директно предоставяне на средства от Механизма за възстановяване и устойчивост. Тази мярка ще доведе до..

публикувано на 31.07.25 в 15:38

Борисов: КПК спаси Коцев от това, което стана в София, от "дриймтийм" остана само "дрийм"

Антикорупционната комисия спаси кмета на Варна Благомир Коцев от позора, който щеше да изживее. Това, което се случи в София - че арестуваха зам.-кметове за корупция и всички други избягаха, щеше да се случи във Варна само след няколко месеца.  Всички заместник-кметове и партньори напуснаха кмета Васил Терзиев, останаха само знамето и той.  Това..

публикувано на 31.07.25 в 12:50
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов.

Бойко Борисов няма да е кандидат за президент

Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов заяви,  че няма да се кандидатира за президент, но смята, че  има кандидати, които биха събрали подкрепа от три-четири партии, за да спечелят президентските избори. Този въпрос ми се задава откакто съм се родил, и винаги отговорът ми е такъв и действията са ми го доказали, каза още той. Борисов даде добра..

публикувано на 31.07.25 в 12:41

През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море"

През Дюлинския проход ще минава трасето на АМ "Черно море".  Това е дългоочакван проект, който трябва да бъде реализиран през идните години, тъй като този път е връзка между Европа и Азия. Това каза министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов. Той, заедно с председателя на парламентарната Комисия по регионална политика,..

публикувано на 31.07.25 в 12:35

В Балчик регламентират тротинетките с общинска наредба, автогарата скоро отново заработва

Изменение и допълнение на Наредбата за обществения ред ще бъдат внесени на заседанието на Общинския съвет в Балчик на 1 август, след като по-рано бе създадена временна комисия за изготвяне на проект. Целта е да се въведат ясни правила и забрани относно движението, паркирането и безопасната експлоатация на индивидуални електрически превозни средства..

публикувано на 31.07.25 в 11:45

Община Варна внесе жалба срещу наложените ѝ запори

Административен съд – Варна образува дело по жалба на Община Варна срещу налагането на запори на сметките й поради  предявен иск от собственик на имот за 2.7 млн. лева за пропуснати ползи. Сметката на общината не запорирана от частен съдебен изпълнител единствено до размера на иска по изпълнително дело — 2 698 156,87 лв. С останалата наличност..

публикувано на 31.07.25 в 10:54