"Някога, някога, толкова някога, когато" във Варна имаше панорамен ресторант "Галатея"...
Може би така вече, поне понякога, ще започват разказите за времето - не толкова отдавна, разбира се, когато ресторантът, залепен за някогашния фар "Галата", се смяташе за един от символите на Варна.
Построен през 1968 г., панорамният ресторант "Галатея", кръстен по името на морската нимфа Галатея, в която бил влюбен циклопът Полифем (еднооко чудовище), според древногръцката митология, имаше около 30 години живот. През пролетта на 1997 г. долната тераса на панорамния ресторант падна в морето. Бетонът, излят върху малката площ, липсата на канализация в съчетание със свлачищния район, доведе до многократно активиране на свличанията. Няколко месеца по-късно - през февруари 1998 г., заедно с горната тераса на ресторанта, в морето започна да се свлича и фара.
Според историята, това е вторият най-стар фар по крайбрежието ни. Първият фар с това име е построен седем години след този в Шабла. Работел е с газ, а светлината му била еквивалентна на 1000 свещи. В началото на XX век се оказал недостатъчен за навигационното обслужване на трафика във Варненския залив и бил преустроен. Това станало по инициатива на Карел Шкорпил през 1908 г., а малко след това обслужването на фаровете било поето от българската държава. През 1912 г. на 100-тина метра от този фар бил построен втори. Именно до него беше разположен и панорамният ресторант "Галатея".
След пропадането на ресторанта и фара, беше изграден и настоящият. Официално той работи от 2001 г.
Още малко ноември. Още малко кротки следобеди, погалени от есенен вятър. Още малко време между слънцето и снега. Още малко до онези завладяващи моменти, когато ще пишем желания, ще се радваме на коледните светлинки, ще планираме празнични вечери и сърцата ни ще тръпнат в очакване на следващото преживяване, следващия житейски епизод, следващото..
Центърът за настаняване от семеен тип "Владиславово А" е социална услуга от резидентен тип, част от Комплекса за социални услуги за деца и младежи, лишени от родителска грижа. Центърът работи от 2015 година и е дом на 11 деца и младежи със специални потребности на възраст от 3 до 25 години. Скоро очакват и нов член на семейството си. Всички те са..
Традиционно през месец ноември Радио Варна кани всички малки творци да се включат в конкурса за рисунка. Тази година темата е „Моята Коледа”. Това е деветата поредна година, в която медията приканва всички деца на възраст от 6 до 16 години да проявят своя талант в артистичния конкурс. По традиция една от избраните рисунки ще бъде..
На 25 ноември отбелязваме Международният ден за елиминиране на насилието срещу жени. Въпреки напредъка, дикриминацията и насилието над жени продължава да е един от основните проблеми на обществото. Едва през април тази година (2024 г.) Европейският парламент одобри първите в историята на ЕС правила за борба с насилието над жени и домашното насилие...
Свети Климент Охридски е средновековен български учен и първият епископ, проповядвал на старобългарски език. Основател е на Охридската книжовна школа. Православната ни църква го тачи като един от светите Седмочисленици. Първият съвременен университет в България – Софийският университет „Свети Климент Охридски“ , е наречен на негово име при..
Войната в Сирия продължава вече 13 години. Милиони сирийци се превърнаха в бежанци. Един от тях е Рустом Абдулкадер. Той е на 42 години. Избира живота на бежанец. Едната причина е, че не иска той или синовете му да се бият за някоя от воюващите страните и да избиват сънародници. Втората и по-важната – има болно дете. Засега семейството е в България, в..
Едно от най-старите читалища в област Добрич – това в село Гурково, е заплашено от затваряне заради лошото състояние на сградата. То е построено в периода от началото до средата на миналия век с доброволния труд на местни хора. Заради дългогодишно неглижиране и липса на достатъчно финансиране се стига до момента, в който от Регионалната здравна..