Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненско училище вече 20 години е носител на международната награда "Зелен флаг Екоучилища"

За 21а поредна година ОУ „Христо Ботев“ -  Варна отбелязва Международния ден на Земята – 22 април. През настоящата учебна година традицията е спазена, но по нетрадиционен начин - в условия на коронавирус и социална изолация, ботевчетата отбелязват празника във виртуална среда. Деца, учители и родители се включиха в поредица от онлайн и дистанционни инициативи по случай 20 години участие в голямото международно семейство на Екоучилищата.

Голяма част от възпитаниците в прогимназиален етап се включиха с интересни, впечатляващи, нестандартни, любопитни и увлекателни занимания, за които учениците работиха по много практически упражнения, които им бяха предложени както по повод Международния ден на Земята, така и в часовете за дистанционното обучение по природни науки. "Наблюдаваха живата природа през прозорците на домовете си – растения, животни, птици, насекоми. Правиха снимки на флората и фауната, откриваха и обобщаваха информация, която вписваха в „Дневник на наблюденията“. Участваха в обявен конкурс с различни категории - фотография, рисунка, гатанка, приказка, разказ, стихотворение, музикално произведение и други творби, свързани с природата и нетипичната ситуация около нас." - разказва преподавателят по природни науки и главен учител в училището, Росица Недева. - "Децата направиха хранилки за птици, които поставиха в дворовете си. Засадените от учениците цветя и тяхното покълване, растеж и развитие бяха фотографирани и описани старателно и с проявено търпение. Наблюдаваха растенията у дома и им направиха QR паспорт. Направиха мониторинг за използване и пестене на питейната вода у дома. Изготвиха и оформиха книжки със здравословни рецепти. Кухнята на мама се превърна в домашна лаборатория, където малките изследователи правиха домашни опити и засвидетелстваха с видеа и фотографии. Дъгата става тези дни символ на „Всичко ще е наред!“, затова седмокласниците направиха дъги от морска сол, оформени естетически." Още за инициативите и работата с децата онлайн - чуйте в интервюто на Валерия Василева.

Всички дейности по Международната програма „Зелен флаг Екоучилище“, се координират за България от БД „Син флаг“, за което изключително им благодарим." Информация за всички инициативи и поректите на децата можете да разгледата в сайта на ОУ „Христо Ботев“- Варна. След края на пандемията, всички  ученически творби, създадени по време на дистанционното обучение ще бъдат включени в изложба, представена пред ученици, родители, общественост и медии.

В условия на извънредно положение и детската вокална група "Раковина" при ОУ "Христо Ботев"- Варна не спира да работи и твори. Онлайн от домовете си момичетата от шести клас - "раковинките", както ги наричат, продължават да радват своите съученици и учители. Под ръководството на своя художествен ръководител Мария Кулева те записаха новата си песен „Променена реалност“, в която изразяват отношението си към днешната ситуация. От домовете си малките изпълнители призовават „Живота трябва днес да съхраним“ и ни напомнят колко важно е сега да бъдем единни и да спазваме наложените ограничения. Песента е по текст и музика на Мария Кулева, аранжимент на Минко Минков, бивш преподавател в училището. Записът е дело на вокална група "Раковина".







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39

Лесна работа: И торта с моркови

Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..

публикувано на 03.02.25 в 17:00

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05

За 27 път ще се проведе конкурсът за домашно вино във Варна

Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории.  Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка.  Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..

публикувано на 03.02.25 в 14:01

3 февруари - Зимен Симеоновден

На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.  Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..

публикувано на 03.02.25 в 08:18
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29