Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

„Градски транспорт“ отчита значителни загуби заради кризата с COVID-19

„Градски транспорт“ отчита значителни загуби заради кризата с COVID-19
Снимка: Общински съвет-Варна

Около 3 млн. лева вероятно ще бъдат загубите на „Градски транспорт“  във Варна за периода на извънредното положение, ако то приключи на 13 май. Това съобщи изпълнителният директор на дружеството инж. Злати Златев по време на онлайн заседание на ресорната комисия към Общинския съвет. „От 13 март ситуацията в дружеството доста се усложни. Приходите намаляха до 20% от постъпленията за предходни периоди. Бяхме стигнали дотам, че постъпленията ни бяха около 11 000 лв. в делнични дни и 6 000 лв. – в празнични“, добави инж. Златев.

До 10 април загубите на дружеството са в размер на 1,9 млн. лева. „През март 2019 г. приходите от билети са били 1,7 млн. лева, а този март са само 718 000 лв. Наред с това имаме загуби и от нереализираната кампания за продажба на карти на преференциални цени. От ученически карти загубите са около 280 000 лева и около 300 000 лв. от тримесечните карти за пенсионерите“, допълни директорът на „Градски транспорт“.

От началото на извънредното положение в автобусите на общинския превозвач са раздадени 30 000 маски. Предпазни средства вече не се предлагат, но пътници без маски ще бъдат сваляни от превозните средства, предупреди инж. Златев и допълни, че това се прави по разпореждане на Регионалната здравна инспекция.

Взети са всички мерки за защита на пътниците и служителите на дружеството. „Във всички автобуси има дезинфектанти, осигурили сме предпазни средства за шофьори и кондуктори. Купихме дори безконтактни дрегери“, добави инж. Златев. По думите му въпреки драстично намалелия брой пътници автобусите в час пик се движат с редовно разписание.

В отговор на въпрос на общински съветници директорът на „Градски транспорт“ заяви, че загубите на дружеството за миналата година са около 3,37 млн. лева. Те са само с 244 хил. лева повече спрямо предходната година въпреки ръста на разходите за заплати с около 1,4 млн. лева.

През последните години е направена сериозна оптимизация на разходите по всички направления. Единственото увеличение е на фонд работна заплата. Повече от три пъти са се увеличили разходите за възнаграждения през последните години при запазване на цената на билета от 1 лв., бе изтъкнато по време на днешното заседание.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

152 години от гибелта на Васил Левски отбелязваме на 18 февруари

В родния град на Апостола на свободата Карлово ще бъде отслужена Света литургия и панихида в памет на Левски, ще бъде открита тематична изложба и ще бъде връчена ежегодната награда на карловския комитет „Васил Левски“. От 18.00 ч. започва възпоменателната церемония на площад „Васил Левски“, а след това - традиционният спектакъл на ученици..

публикувано на 18.02.25 в 06:50
Снимката е илюстративна

Без ток са все още села във Варненско

В община Аксаково част от село Доброглед остава без ток, поради повредени трансформатори. Припомняме, че снощи цялото село беше без ток , към момента електрозахранването е частично с възстановено. Това съобщи за Радио Варна дежурният в Областна администрация. Без ток от снощи са и три села в община Долни чифлик - Голица, Солник и Булаир са без..

публикувано на 18.02.25 в 06:30

В Североизточна България снежната покривка е от 20 до 25 см, в Добричко 10 см - пътищата са отворени

През нощта валежите и по Северното Черноморие преминаха в слаб сняг. Слаб дъжд вали само в Бургас и на Емине. В Североизточна България снежната покривка е от 20 до 25 см, само в Добрич 10 см. За Варна атмосферно налягане 1023 хПа – по-високо от нормалното за месеца, слабо ще се колебае около тази стойност; относителна влажност на въздуха 94..

публикувано на 18.02.25 в 06:18

Пътят Варна - Бургас е затворен

Пътят Варна – Бургас е затворен по искане на Областно пътно управление /ОПУ/ - Бургас, съобщи за Радио Варна дежурният в ОПУ-Варна.  За всички МПС е затворен участътък от пътен възел Старо Оряхово до Бургас.   Тежкотоварните автомобили изчакват на място.  Настилката между Обзор и Слънчев бряг се обработва и почиства. Обходният път е през..

публикувано на 18.02.25 в 06:16

Планови спирания на тока днес

Без ток днес ще са следните адреси в обхвата на дейност на електроразпределителното дружество за регион Варна: ·   На  18.02.2025  г. В периода  9:00  ч. до  17:00  ч. Поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в районите на: с. Осеново –..

публикувано на 18.02.25 в 06:15
Зимна прелест

Валежи от дъжд и сняг и във вторник

Днес ще е облачно в Североизточна България с валежи от сняг и там снежната покривка ще се увеличава. По Черноморието валежите ще са от дъжд и сняг. Ще духа слаб до умерен, на места по Черноморието временно силен североизточен вятър. Дневните температури ще останат близки до сутрешните - от минус 4° до минус 1°, по Черноморието от 2 до 5, за Варна..

публикувано на 18.02.25 в 06:11
Снимката е илюстративна.

Аварирал тир затвори пътя Варна - Добрич на Аксаковска панорама

Усложнява се пътната обстановка във Варненско. Пътят Варна - Добрич е затворен поради аварирал ТИР в района на Аксаковска панорама. Специализирана техника работи на терена на произшествието, за да бъде извлечен тежкият камион. Очаква се до час пътят да бъде отворен за движение, съобщават от Областна администрация.  Към 21 часа пътят е още затворен..

публикувано на 17.02.25 в 20:28