Днес отбелязваме Международния ден на танца. Как започва всичко за най-малките в света на танцовото изкуство? Отговор ни дава Слава Тобак - ръководител и хореограф на балетната школа "Вива денс" към ЦПЛР - ОДК Варна.
Балет „Вива Денс“ е основан през 2014 г. В школата се изучават класически, характерен, модерен танц, както и танци на народите. Към школата е създаден и мажоретен състав. Малките и пораснали балеринки участват в многобройните концерти и фестивали, с които е изпъстрен богатият културен календар на Варна.
"Честит празник на всички танцьори и на всички онези, които искат да се занимават с танц", подчерта Слава Тобак.
Малките, разказва тя, когато влязат за първи път в балетната зала, в началото се плашат от силната музика. Постепенно обаче започват да се отпускат, защото чуват познати мелодии - я от детски песнички, я от модерна музика, която им е пускана у дома. Плавно и полека, децата се впускат в света на танца чрез играта и опита на професионалистите. А те - хореографите, понякога дори използват техни хрумки в танците.
"Аз не настоявам децата в нашата школа да са послушни. Те стават такива, когато пораснат. Малките много импровизират - важно е да се забавляват", допълни Слава Тобак.
Тя пожела на всички, които празнуват днес, "да се държат, да тренират вкъщи, да танцуват и да не забравят никога аромата на балетната зала".
Покритието със задължителни ваксини в България става все по-добро през последните години, сочи публикация на Института за пазарна икономика. В нея се цитират данни на Националния център по обществено здраве и анализи, които показват, че нивата на ваксиниране с основните задължителни ваксини у нас приближават 95% от населението и се възстановяват до..
2.2 млн. лв. за археологически проучвания и теренна консервация на обекти е одобрил Министерският съвет с постановлението за изпълнение на държавния бюджет. Парите ще бъдат преведени като допълнителен трансфер към общините, на чиято територия са обектите, съобщава "Сега". Това става ясно от публикувания на сайта на МС текст на постановлението за..
Ученици от Училището по изкуства „Св. Климент Охридски“ в Добрич се научиха как да правят ръчно изработени свещи. Желанието на децата е всички заедно, точно в 12 часа, по време на празничната обедна великденска трапеза да запалят свещичките в домовете си и да пожелаят с тях здраве и светлина за себе си и своите близки. В уютното пространство на..
На Велика събота в храм "Св. Архангел Михаил" във Варна деца боядисваха яйца. Момичетата, които присъстваха, се оказаха срамежливи, но по-малките момчета с охота застанаха пред микрофона на репортера ни Ваня Славова и споделиха своите размисли за вярата и за Бог: Към храм "Св. Архангел Михаил" във Варна от 2003 г. действа..
На Велика събота вярващите трябва да избягват суматохата. Не е време за забавления, шумни приказки и кавги. Особено важно е да следите речта си: псувните и грубите думи се считат за голям грях. Смята се, че на този ден не бива да се извършва тежък физически труд, да се работи в градината, да се чисти и пере. По-добре е да завършите всички..
Валентин Георгиев и Давид Валентинов са баща и син. Родом са от село Чернево, община Суворово. Имат собствен бизнес и много работа, но отделят от личното си време, за да правят добро за хората. От 2006 година всяка година даряват козунаци за Великден на жителите на две села – Чернево и Николаевка. От тази година добавят и живеещите в..
"Където и да ходим по големия свят, ние трябва да си останем българи! Не ни пречи да сме българи и да сме космополити! Не ни пречи да сме българи и да живеем в чужбина. Защото всеки трябва да има своя корен, за да има и хубави, мощни, големи крила." Това каза в интервю за Радио Варна Илиана Илиева-Дъбова, директор на Българското..