Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Симоне Маркова: Между класиката и фолклора избрах по-добрия вариант за мен!

| обновено на 04.05.20 в 14:21
Симоне Маркова
Снимка: YR Studio

Младата народна певица Симоне Маркова е от музикално семейство. Баща ѝ е барабанист, чичо ѝ - кавалджия, и двамата свирят в оркестър "Славяни" от град Стара Загора. Днес Симоне е солистка на популярния сватбарски оркестър от Тракия, като същевременно е и студентка в специалност "Музикална педагогика" в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. Музикалното ѝ детство започва на 5, с желанието да свири на ударни инструменти. Вместо това обаче, родителите ѝ я записват на пиано, а по-късно изучава и класическо пеене в Националното училище по музикални и сценични изкуства “Христина Морфова” в Стара Загора в класа на Нина Димитрова, солистка на Старозагорската опера. Реших да опитам от всички стилове в музиката. Като малка започнах с поп музика, пях във вокални групи, след това реших, че ще пробвам с класическо пеене, но народната музика надделя. На 14 години започнах да се занимавам с фолклорно пеене и така до днес, разказа гласовитата певица в предаването "Съботна трапеза", излъчено на 2 май. 

Симоне МарковаОт бебе слушам Иво Папазов - Ибряма, Петър Ралчев, Иван Милев, всички тези легендарни народни изпълнители. Най-много харесвам Мария Карафезиева, Недялка Керанова, Динка Русева, неописуеми са! Ние, младите изпълнители, се опитваме да се учим от тях. С моето семейство живеем в с. Богомилово, а както знаем, Мария Карафезиева и Иво Папазов също живеят там. И сме близки, допитвала съм се до нея за песни, да ми покаже как и какво да изпея, допълва развълнувано Симоне. А на въпроса къде стои класическото пеене, на което е отдала немалко време, тя отговоря така: Беше ми много трудно, изисква се много, доста гласови възможности, които след като започнах да пея и народна музика, някак си беше трудно да се усвоят, но определно ми даде много. Разви ми доста гласа, разбира се, благодарение на моя преподавател, но няма как, трябва да се избира. И аз избрах със сигурност по-добрия вариант, поне за мен.
За посвещаването си на народната музика и конкретно в народното пеене, Симоне споделя: Процесът беше много дълъг, и той продължава да е, още се уча, още се опитвам да подобря пеенето си, но тогава със сигурност ми беше много трудно. И по-специално за репертоара ми беше по-трудно - текстовете на песните, мелодиите точно как да изпея, но с много слушане се получиха нещата. 
Цялото интервю и песните на Симоне Маркова чуйте в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отиде си Турхан Расиев

На 14 юли на 83-годишна възраст си отиде Турхан Расиев – доайен на българската сатира, един от учредителите на Сдружението на писателите – Варна, и дългогодишен член в редакционната колегия на вестник КИЛ („Култура, Изкуство, Литература“), съобщиха от Сдружението на писателите във Варна.  Турхан Расиев е роден на 28 януари 1942 г. в с. Генерал..

публикувано на 15.07.25 в 08:00

Носителят на Грами Louie Vega с ексклузивен DJ сет на плажа във Варна

По покана на плажен бар Кубо със съдействието на Love & Happiness Music - лейбъла, който развива независимата музикална култура в града, за ексклузивен сет на 24 юли във Варна пристига една от най-големите икони на световната клубна сцена: легендарният продуцент и диджей Louie Vega! Събитието обещава да се превърне в незабравимо изживяване за всички..

публикувано на 14.07.25 в 11:57

Във Варна представиха проекта Balkan Moods

Във Варна и България премиерно беше представен проектът  Balkan Moods („Балкански настроения“) по време на Международния музикален фестивал „Варненско лято“ в Археологическия музей в града. В него участие взеха Теодосий Спасов – кавал, Георги Василев – китара, Димитър Иванов – 10-струнна китара, Атанас Уркузунов – китара, и Ирина-Калина Гудева –..

публикувано на 12.07.25 в 12:00

Представят комикса "Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г."

На 15 юли (вторник) от 18 часа в Галерия „Аспарухово арт“ на читалище „Просвета 1927“ в квартал „Аспарухово“ ще бъде представен комиксът „Битката при Варна. Битка на народите през 1444 г.“ Комиксът ще бъде експониран на изложбени пана, които придружават печатното издание. Документалният комикс на авторите Елена Владова (сценарист) и Николай Русев..

публикувано на 11.07.25 в 08:45

Балетните спектакли "Катарина, или Дъщерята на разбойника" и "Лебедово езеро" представят във Варна

Два грандиозни балетни спектакъла очакват зрителите на фестивала Опера в Летния театър – Варна 2025 през юли. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ ще се играе на 15 юли, а на 23 юли публиката ще се наслади на балета на балетите – „Лебедово езеро“. „Катарина, или Дъщерята на разбойника“ е внушителна възстановка на забравения за почти два века балет на..

публикувано на 10.07.25 в 16:50

Излагат артефакти от Несебър в Париж

Седем артефакта от музей "Старинен Несебър" са включени във временна експозиция "По вълните на Черно море през хилядолетията". Изложбата ще бъде представена на сесия на Комитета за световно културно наследство на ЮНЕСКО в централата на организацията в Париж. Събитието във френската столица е организирано от Република..

публикувано на 06.07.25 в 16:01

Три четвърти от обектите от световното наследство на ЮНЕСКО са застрашени

Близо три четвърти от обектите, включени в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, са застрашени, сочи доклад на Института за световни ресурси и Организацията на обединените нации за образование, наука и култура. Причината - недостиг или излишък на вода. 73% процента от 1172 неморски обекта, класифицирани като световно..

публикувано на 06.07.25 в 10:09