Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Варненски танцьори в подкрепа на петицията "Да отворим залите"

Петиция "Да отворим залите!"
Снимка: Фейсбук/ Димо Алекандров

Да продължим да танцуваме, но и да спазваме стриктно правилата за дезинфекция и дистанция. Да слушаме заедно музика и да се движим, но да бъдем заедно в залата. Защото наред с физическото здраве, не по-малко важно е психическото и емоционално такова. След отмяната на извънредното положение, да бъде разрешено залите да заработят при строго спазване на мерките, съгласувани с Министерството на здравеопазването.

Това са част от исканията и емоциите, които задвижват работещи в танцови, творчески и музикални зали у нас. Те се обединиха в петиция, адресирана до премиера, Националния оперативен щаб, до министрите на културата и здравеопазването и омбудсмана на Република България с искане за работна среща за разрешаване на проблема.

"Да отворим залите" - петицията, разпространявана главно във Фейсбук, набира все по-голяма популярност, и часове след стартирането е подписана от над 5 хиляди души.

Началото идва отново в социалната мрежа, със създаването на групата "Фолклор по време на пандемия", спомня си един от инициаторите на петицията - Димо Александров от танцов състав "Шарена гайда" във Варна:

"В тази група колеги от бранша се събрахме, за да обменяме добри практики и взаимопомощ по време на извънредното положение. Впоследствие към нас се присъединиха доста хора, дори такива от друг вид изкуства, които също не упражняват дейност - модерен и класически балет, спортни танци и т.н. В инициирана среща в Zoom се обединихме около общата идея, че искаме залите, в които репетираме, да бъдат поетапно отворени. Това считаме, че ще повлияе добре в психологически и емоционален, а и здравословен план на хората, които ги потребяват. Ние не искаме за себе си повече от това, което искат собствениците на басейни, фитнес зали и др., просто останахме някак встрани! Съобразяваме се категорично и отговорно с обстановката и не подлагаме под съмнение предприетите здравни мерки! Напротив - готови сме да ги приложим в дейността си! Винаги сме вярвали, че наред с физическото здраве, не по-малко важно е психическото и емоционално такова".
Засега танцьорите и хореографите се въздържат от това точно какви ще са правилата, които трябва да се спазват, ако залите отворят. "Ние не сме експерти, а и тези правила са общовалидни. Ще се съобразим с всичко, което ни кажат отговорните институции и ще действаме адекватно. Съзнаваме прекрасно сериозността на положението. Идеята на тази петиция е танцовите зали да не бъдат оставяни на заден план", подчерта Александров.
В петицията се предлага поетапно отваряне на залите - от 14 до 21 май разрешаване на индивидуални занятия по график и при засилени хигиенни мерки, а от 22 май - разрешаване и на занятия по групи, в зависимост от квадратурата на залите, при спазване на регламентираното отстояние на хората и дезинфекция на помещенията.
Танцьорите от танцовия състав "Шарена гайда" във Варна не спират срещите си и днес. Те продължават да танцуват и да си спомнят с клипчета и снимки за свои предишни участия. Всичко се случва, благодарение на възможностите, които им дава интернет.
Разговора с Димо Александров за предаването "Улица "Събота" по Радио Варна чуйте в прикачения звуков файл:







Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт

Община Варна обяви конкурс за старши юрисконсулт към дирекция „Правно-нормативно обслужване“. Минималните и специфични изисквания към кандидатите за заемане на длъжността са: степен на завършено образование – магистър в професионална област право. Необходим е още 1 година професионален опит или придобит ранг IV младши.  Конкурсът за заемане на..

публикувано на 03.02.25 в 19:39

Лесна работа: И торта с моркови

Бих казала, че днешният ден е много приятен, въпреки народните вярвания, че Зимният Симеон е един от най-лошите дни. Какво толкова може да се обърка? Да не чуете алармата. Да закъснеете за работа. Да разясните на шефа защо все на вас се случват подобни неща. Първото кафе да е като деня – горчиво и пълно с неосъществени планове. В порива си да..

публикувано на 03.02.25 в 17:00

Липсата на велопаркинги във Варна – резултат от лошо управление?

Част от велопаркингите, които бяха изградени във Варна по проект „MOBISEC - мобилни инициативи за устойчиви европейски общности" на Черноморската Регионална Агенция за Развитие на Енергията, са демонтирани, установи проверка на Радио Варна.  Става дума за четири от тях, разположени до Двореца на културата и спорта, Икономически университет,..

публикувано на 03.02.25 в 14:12

Честни избори - мисия (не)възможна

Институтът за развитие на публичната среда проведе днес кръгла маса, по време на която бяха обсъдени предложенията за промени в Изборния кодекс. Пет партии в парламента направиха предложения за промени в изборното законодателство, които включват създаване на преброителни центрове, отпадане на хартиеното гласуване, въвеждане на оптични сканиращи..

публикувано на 03.02.25 в 14:05

За 27 път ще се проведе конкурсът за домашно вино във Варна

Предстои да се проведе най-старият конкурс за домашно вино във Варна, за 27-ми пореден път през тази година. На 16 февруари ще бъдат отличени победителите в различните категории.  Но още от вчера кандидатите за участие дават своето вино под формата на мостри за оценка.  Това каза за Радио Варна организаторът на конкурса през последните..

публикувано на 03.02.25 в 14:01

3 февруари - Зимен Симеоновден

На 3 февруари, ден след Сререние Господне (2 февруари), Православната църква почита Свети Симеон Богоприимец и Анна пророчица.  Според легендата Симеон бил един от 70-те преводачи на старозаветния текст на Библията от еврейски на гръцки, които египетският цар Птоломей ІІ Филаделф (285-246 г. пр. Хр.) назначил. Според фолклорната традиция днес е зимният..

публикувано на 03.02.25 в 08:18
Доцент Илиан Минков, ИУ-Варна

Опубличената култура на висшите училища в България

В нарастващата конкуренция и динамична образователна среда за висшите училища става все по-наложително да търсят нови подходи за собственото им популяризиране. Един от тях е организационната култура. С нея съответния университет се "визуализира" в академичните среди в страната и чужбина, а също и в обкръжаващата среда – сред потребители на..

публикувано на 01.02.25 в 10:29