Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Пенка Петрова: Лекарството хлорохин има токсични странични ефекти

| обновено на 09.05.20 в 16:55
2
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Какво ново откриха българските учени за коронавируса Ковид 19 от началото на пандемията до днес? На крачка ли сме от разработването на ваксина? Как ще бъде прилагана тя и какво ще съдържа? Опасно ли е лекарството хлорохин, което се използва у нас за лечение на вируса и как да продължим живота си след отмяната на извънредното положение? Разговор с доц. Пенка Петрова, директор на Института по микробиология при Българска академия на науките /БАН/, където се разработват ваксина и лекарство срещу Ковид 19.

Този коронавирус е по-различен от останалите, защото се оказа с няколко неприятни качества – дълъг инкубационен период и ниска смъртност, каза за Радио Варна доц. Петрова. Колкото и абсурдно да звучи, ако той имаше висока смъртност отдавна щеше да се е самоограничил като другите по-стари щамове на коронавируси. Но това, че 80% от населението го прекарва без симптоми или с много леки такива, води до неговото много широко разпространение. Смъртността изглежда много голяма в световен мащаб като се погледнат статистиките, но реално не е много по-висока от тази от вирусите на грипа. Но коронавирусът мутира и това прави малко по-сложно търсенето на ваксина.

Другото, което се доказа е, че човек може да се зарази с коронавирус само по въздушно-капков път от пряк контакт с друг човек, който е носител на вируса, категорична е доцентката. Вероятността заразата да се пренася от плотове и предмети не е доказана до сега.

Ваксината

Фактът, че 8 милиарда долара в САЩ са предвидени за борба с коронавируса показва, че е време човечеството да се снабди с антивирусна ваксина, коментира доц. Петрова.

Няма целево финансиране от българската държава към групите в БАН, които разработват ваксина и лекарство срещу коронавируса. Затова в момента българската ваксина се разработва по проект финансиран от Института „Пастьор“ в Париж. До сега нашите учени са получили само парични дарения от парламентарни групи и бизнеса. /бел.ред. - близо 170 000 лв./

Иновативната българска ваксина се създава в Института по микробиология при БАН с поне три нови идеи в нея, които ще бъдат български патент, каза доц. Петрова. Учените са на прага да открият лекарство, което да има антикоронавирусно действие на базата на хлорохинови производни. Друг колектив в БАН разработва серумна терапия, която е особено надеждна за лечение на тежки случаи на коронавирус със серум от преболедували.

Ваксината ще се прилага при здрави хора и ще придава имунитет на човека срещу коронавируса. Приложението й ще бъде или инжекционно или като спрей за гърло. Ваксината ще съдържа само ДНК, която кодира съответни белтъчни последователности от Ковид-19, които да послужат като антигени и да подготвят имунната система за реакция. В нея няма да се съдържа самият вирус.

Лекарството „Хлорохин“

Лекарството Хлорохин помага при лечението на коронавируса, но то има много токсични странични ефекти, коментира доц. Петрова. Хлорохинът се натрупва в организма и около два месеца след лечението не може да се метаболизира. Възможно е пациенти да получат чернодробни усложнения. Затова се търсят различни негови аналози и на това е посветена работата на Института по микробиология при БАН.

Следващи „вълни“ от заразяване

Очкванията патогенът да се самоограничи за 6 месеца не се сбъднаха, въпреки че пикът мина вече в цяла Европа, каза още доц. Петрова. Най-вероятно е нова вълна да има през следващия грипен сезон, но вече е доказано, че коронавирусът не е сезонно заболяване. Затова следващи вълни могат да се очакват, ако прекалено много разхлабим мерките за безопасност, допълни тя.

Най-безопасното лечение

Собствената имунна система може да се пребори с коронавируса и е най-безопасното лекарство, но при пациенти със съпътстващи заболявания това не може да се случи. Възможен е колективен имунитет, но той ще стане само след като бъде открита ваксина и хората, особено тези в рисковите групи, бъдат ваксинирани.

Как да продължим живота си

Редовно миене на ръцете, маски в затворени помещения и социална дистанция, това е начинът да продължим да живеем нормално, коментира още доц. Пенка Петрова.

Целият разговор чуйте в звуковия файл:


Доц. Пенка Петрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Днес решават дали да забранят рекламата на вейпове

Здравната комисия в парламента ще разгледа отложения от миналата седмица проект на решение, според който със закон ще се забранят рекламата, предлагането и продажбата на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози, включително на електронни цигари, вейпове, дъвки, бонбони и шоколади с такива вещества, предаде БНР. Предвиден е..

публикувано на 06.02.25 в 09:00

Присъствие с въпросителни - козирките във Варна

В началото на ноември 15 души загинаха, а десетки бяха ранени, след като бетонна козирка се срути на основната железопътна гара в сръбския град Нови Сад. Последваха многохилядни протести с настояване за оставка на правителството.  Трагичен инцидент с козирка имаше преди години и във Варна. Изминаха 17 години от смъртта на 22-годишната..

публикувано на 06.02.25 в 08:45

Сериозен е интересът на учени към земетресенията на о.Санторини

Учените наблюдават с повишен интерес сеизмичната активност на гръцкия о.Санторини, тъй като подобно явление нито сеизмолозите в Гърция, нито тези в България са наблюдавали досега. Това каза за радио Варна доц.Пламена Райкова, сеизмолог в Института по геофизика, геодезия и география към Българската академия на науките. Тепърва..

публикувано на 06.02.25 в 08:34

Без вода в местности и курорти край Варна

Планирано е спиране на водата за днес и ще засегне живеещите край Варна в местностите "Евксиноград", "Ален мак" и "Кабакум", както и в курортните комплекси "Свети Свети Констанитн и Елена" и "Чайка".  Поради планово изграждане на нови ВиК връзки по главен водопровод "Варна-Златни Пясъци - 1 етап" живеещите в посоченит е места остават без..

публикувано на 06.02.25 в 05:57

Студено със силен вятър край морето

Отрицателни са температурите в почти цяла Източна България и по черноморието. Най-ниската стойност измерена в 5.00 часа е в Добрич – минус 5 градуса, минус 4 градуса е в Разград, минус 3 градуса е в Карнобат. По минус 2 градуса е температурата на въздуха в Русе, Силистра, Шумен, Шабла, на нос Калиакра и във Варна. Минус 1 градус – на..

публикувано на 06.02.25 в 05:54

Адресите без ток

В периода 03.02.2025 - 07.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на с. Дъбравино - клиентите, електрозахранени от ТП 6. На 06.02.2025, от 9:00 до 17:00 , поради неотложни ремонтни дейности на съоръженията за доставка на..

публикувано на 06.02.25 в 05:00
Кораб

Купуваме системата за обмен на данни Link 22 за двата нови патрулни кораба

Комисията по отбрана подкрепи закупуването на комуникационните системи за Link 22 за новите кораби, предаде БНР. Сделката за над два 2 654 000 лева без ДДС влиза в пленарната зала за одобрение в момента, когато се прави бюджетът за 2025 година. И с уверението на министъра на отбраната, че пари за съществуващите проекти има. Спуснаха на вода..

публикувано на 05.02.25 в 19:34