Пощенски услуги в българските земи има още поне от османското владичество.
Националните пощенски услуги в България са организирани след Освобождението на България (1878), когато Временното руско управление предава на българските власти всички пощенски и телеграфни станции с целия им инвентар и съоръжения.
На 1 май 1879 години, а по нов стил на календара 13 май, е пусната в употреба първата българска пощенска марка и се създава Пощенското управление. Така вече 141 години има Български пощенски съобщения - отбелязват се годишнините от създаването на Българските съобщения и от пускането в обращение на първата българска пощенска марка.
Още на 22 януари 1878 година са открити първите български пощенски станции в градовете Свищов, Велико Търново и Габрово.
През 1889 г. е приет закон, с който се създава Главна дирекция на пощите и телеграфите, просъществувала до 30 декември 1947 г. На 31 март 1997 г. „Български пощи“ ЕООД се преобразува в акционерно дружество.
Компанията е монополист в страната в предоставянето на универсална пощенска услуга до 2006 г.
Към края на 2018 г. "Български пощи" имат 2 980 пощенски станции, като 639 са градски, а 2 341 се намират в селата. От тези в селата 270 са в селища с население под 150 жители, 1 302 са в населени места с население над 150 и под 800 жители, а 769 са в селища с население над 800 жители.
Според данни на Eurostat за 2018 година, 1, 8 милиона души работят в пощенските служби на територията на Европейския съюз. Това се равнява на почти 1% от населението на ЕС. 60% от заетите в пощенските структури са мъже – почти 1,1 милиона. Спрямо данните за работещите в сектора през 2008 година, заетостта е намаляла с 12,5%. Показателите за България сочат, че 37 на всеки 10 000 човека са заети в сферата на пощенските услуги.
Още тази седмица започва поредицата от пролетни празници (в събота - 12 април е Лазаровден, а неделя - 13 април е Цветница) и остават точно 10 дни до най-големия от тях – Великден (20 април). С наближаването на тези светли празници съвсем естествено възникват и въпросите кога точно ще се почива и има ли възможност да се направи подходяща комбинация за..
В навечерието на Лазаровден - този петък, 11 април, Етнографският музей в Бургас, заедно със самодейната група за автентичен фолклор „Еркечко наследство“, ще представят обичая „Лазари“. Уникална възможност за посетителите да научат „от извора“ повече за лазаруването в планинското село Еркеч, което има своите уникални различия, лазарски песни и хорá...
Балансираният хранителен режим, който дава предимство на растителни храни като пълнозърнести храни и бобови растения, като същевременно ограничава червеното месо и преработените храни, може да изиграе ключова роля за намаляване на риска от рак. Въпреки че ракът се влияе от няколко фактора – диета, генетика и околна среда – здравословният начин на живот..
От 10 до 22 април 2025 г. включително басейн „Юлиян Русев“ в ПК „Приморски“ ще бъде затворен за планирана ежегодна профилактика, съобщават от ОП „Спорт-Варна“. Дейностите са съгласно Инструкция №34 за хигиената на спортните обекти и екипировка. От общинското предприятие информират още, че във връзка с предстоящия празник Възкресение Христово на..
Капитан Тодор Тодоров е българската номинация за носител на наградата за проявена изключителна храброст на море. Тя се връчва от Международната морска организация /IMO/. Номинацията на капитан Тодоров е по иницатива на капитан далечно плаване Александър Александров – посланик на добра воля в IMO. За морското предаване Александров уточни, че..
Самотен розов пеликан събира погледите на минувачите на Морска гара във Варна. От няколко дни птицата се радва на голямо внимание и на вкусна почерпка от рибарите. Много от тях казват, че това е старият им познайник Стойчо, който миналата година се превърна в атракция и намери много приятели. Днес необезпокояван отново направи разходка на зоната за отдих..
Войната в Украйна, започнала преди повече от три години, принуди милиони да напуснат страната си и да търсят спокоен и мирен живот в други държави. Десетки хиляди са украинците, преминали през област Добрич за този период. Част от тях, предимно жени, деца и възрастни хора успяват да се установят там, да намерят работа и места в училищата, където децата..