Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ТУ-Варна втори по сила в програмирането сред университетите у нас

Технически университет - Варна се утвърди като втори по сила сред университетите у нас в състезателното програмиране и зае трето място от 28 отбора на ХХХІІ Републиканска студентска олимпиада по програмиране. Студентите от Варна се наредиха в крайното класиране с 9 решени от общо 12 задачи веднага след двата отбора на СУ "Св. Климент Охридски". Бъдещите инженери от Варна изненадаха корифеите от журито и с много ефективно решение на една от най-трудните задачи, различно от решението, което предложи комисията.

Тази година домакин и основен организатор беше Американският университет в Благоевград, а състезанието се проведе дистанционно на 9 май чрез платформата www.hackerrank.com. Основният принцип на олимпиадата е да се провежда по правила максимално близки до международното състезание International Collegiate Programming Contest, организирано всяка година от престижната Асоциация за изчислителна техника (Association for Computing Machinery - ACM). Всеки университет може да участва с повече от един отбор. Крайното класиране е по университети и се определя от позицията на най-добре представилия се тим на съответното висше училище. Всеки отбор се състои от трима студенти, които по регламент при провеждане на живо имат на разположение само един компютър в рамките на пет часа за решаване на определен брой задачи. Тази година бяха дванадесет. Поради извънредните обстоятелства, свързани с пандемията от COVID19, това правило беше променено и всеки студент тази година имаше възможност да работи на личния си компютър у дома. Допуска се всеки университет да участва с повече от един отбор, а крайното класиране е по университети и се определя от мястото на най-добре класиралия се отбор на висшето училище. Технически университет - Варна и на това издание на състезанието спази традицията да участва с два отбора в надпреварата - включиха се шестима студенти-бакалаври от специалност "Софтуерни и интернет технологии" и магистър от "Софтуерно инженерство". Ръководители на двата отбора и тази година са ас. инж. Ивелин Ковачев от „Смарт софт“, ас. инж. Нели Калчева от катедра „Софтуерни и интернет технологии“ и доц. д-р инж. Венцислав Николов от катедра „Компютърни науки и технологии“.

"За решаване на задачите състезателите използват езиците за програмиране C++ или Java, а право на участие в олимпиадата имат само университети които обучават студенти в направления 4.6. Информатика и компютърни науки и 5.3. Комуникационна и компютърна техника. Според регистъра на висшите училища в Република България броят на потенциалните участници е двадесет и четири университета - десет от тях взеха участие тази година. Задачите тази година бяха трудни и след тежка борба отбор TUV_1 в състав Станислав  Железов - магистър от спец. Софтуерно инженерство, Александър Георгиев и Даниел Атанасов - двамата четвъртокурсници от спец. "Софтуерни и интернет технологии" успя да се представи отлично и нареди варненския университет на второ място в крайното класиране и за пореден път на първо място сред техническите университети у нас, както и сред всички варненски университети" - споделя инженер Ивелин Ковачев, преподавател в катедра "Софтуерни и интернет технологии" в ТУ-Варна и ръководител на състезателите по програмиране. Чуйте цялото интервю в звуковия файл:


Състезанието започва да се провежда в България в началото на 80-те години на 20 век като Национална студентска олимпиада по програмиране. До 1989 г. са проведени девет състезания, след което олимпиадата се преустановява. След около десет години състезанието е възстановено като Междууниверситетски турнир по програмиране. Той има седем издания и от 2005 г. негов приемник става Републиканската студентска олимпиада по програмиране.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Новият ден" на 4 февруари

На Балканите започна бойкот на големите вериги магазини. Протестът е срещу високите цени и ниския стандарт на живот в Северна Македония, Черна гора, Хърватия и Босна и Херцеговина. Какво се случва с цените в България? По темата работи Емилия Николова. Сигнали за задушлива миризма във въздуха получаваме редовно от наши слушатели, които живеят в..

публикувано на 04.02.25 в 06:02

На 3 февруари в "От другата страна" по Радио Варна

На 3 февруари в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Adrian Thessenvitz (AD INFINITUM). Представяне на дебютния миниалбум на варненците THE ELEPHANT’S FOOT "Choice" – разговор с Илия Григоров, Дмитрий Тума и Недко Карталов. Антон Андонов за новия сингъл на MALTWORM "To Serve In Silence". Представяне на новата песен на..

публикувано на 03.02.25 в 14:25

НА СВЕТЛО на 3 февруари с Мариела Димитрова

Отменят грипната епидемия във Варна и областта от 5 февруари, сряда. Това реши, заради резкия спад на заболеваемостта, Областната оперативна комисия за ръководство, координация и контрол в борбата с грип и остри респираторни заболявания. Учениците, обаче се връщат в класните стаи на 10 февруари, понеделник. Кои ограничение отпадат от сряда –..

публикувано на 03.02.25 в 13:30
Chart

#795 ТОП 20 (31.01-07.02.2025)

публикувано на 31.01.25 в 18:53

НОВИЯТ ДЕН на 31 януари с Мариела Димитрова

Бензиностанциите да изписват номерата на автомобилите на всяка касова бележка, за да няма измами с данъци, предлага депутатът от ГЕРБ Делян Добрев. С тази мярка се очаква в хазната да влязат четвърт милиард лева. Какви са реакциите на шофьорите и на бранша? Репортаж в8.10 часа. Тема с продължение – безопасността на газифицирания дом. Твърдения..

публикувано на 31.01.25 в 05:56
На брега

НА СВЕТЛО на 29 януари с Валерия Василева

Парамедиците предлагат помощта си в училищното здравеопазване там, където има недостиг или изобщо няма медицински персонал . Анкета с родители и учители „за“ и „против“ онлайн обучението по време на усложнена епидемична обстановка и с идеи за неочакваната тридневна междусрочна ваканция във Варна. Екип от петима студенти разработва идея..

публикувано на 29.01.25 в 13:45

НОВИЯТ ДЕН на 28 януари с Мариела Димитрова

След взрива на газова инсталация в Банкя, който взе човешки жертви и разруши сградa, стана ясно, че всяка година потребителите трябва да получат удостоверение  от лицензирана фирма, че газовите им съоръжения са годни за безопасна експлоатация. Но, също и че контрол на контрола трябва да има според Наредбата за безопасна експлоатация на газови..

публикувано на 28.01.25 в 06:05