Не можем да очакваме, че цените на бензина ще се променят след като бъде създадена „Държавна петролна компания”. Това коментира за Радио Варна професор Красен Станчев. Според него планът на правителството е неразумен:
"Сега имаме 800 бензиностанции. Ще се построят 100 нови, а това което се строи със средства на данъкоплатците винаги е по-скъпо. Предполагам, че минималната цена на тези държавни бензиностанции би била над 300 милиона лева. Ще бъде много скъпо начинание, което няма да доведе до търсения ефект, особено в година, в която с мои колеги предвиждаме 2.2 – 2.3 милиарда лева дефицит само от отраслите, засегнати в извънредното положение. В крайна сметка единственото нещо, което ще се случи е помпането на бюджетен дефицит. "
Икономистът не очаква пренареждане на пазара на горива, тъй като държавната компания трябва да имат договори за доставка на петрол:
"Не вярвам държавните бензиностанции да станат най-добрите. Те трябва да купуват отнякъде петрол. Ние нямаме залежи, няма предприятие, което да преработва вносен петрол, следователно тези бензиностанции ще бъдат зависими от първичния доставчик – най-големият играч на пазара."
Според професор Станчев държавата не може да се справи да създаде конкуренция на пазара на горива. С този ход признава наличието на картел:
"Приватизационният договор с Лукойл дава доминиращо положение в складовете за горива. Има неясни определения в този договор – какво е склад, какво е тръба и т.н. При това положение единственото нещо, което са се сетили е създаването на държавни бензиностанции."
Комисията за защита на конкуренцията /КЗК/ ще трябва да се бори против картел между частния сектор и правителството. "Когато има държавни компании, КЗК нищо не може да направи, т.е. комисията трябва да се бори срещу сговора между частния и държавния сектор, в частност правителството. Това, което се лансира като идея, е нарушаване на конкуренцията, защото един от играчите ще бъде свързан с правителството."Чуйте повече в прикачения файл:
Митническите служители от отдел „Борба с наркотрафика“ към Териториална дирекция "Митница Варна" откриха близо 50 кг марихуана в соларни панели, превозени с морски контейнер. Контейнерът e пристигнал на Митнически пункт Варна Запад от пристанище Монреал в Канада и е съдържал групажни стоки с различни получатели. След извършен анализ на риска,..
Догодина се очаква възстановяването на Международния балетен конкурс във Варна, който ще бъде със съвсем нов облик и визия за международна сцена. Това съобщи за Радио Варна Светослава Георгиева, директор на общинската дирекция "Култура и духовно развитие" . Възстановяването на балетния конкурс е приоритет, върху който работим няколко месеца...
Полицията в Добрич задържа мъж, изпочупил стъклените витрини на офиса на политическа партия ГЕРБ в центъра на града. Вандалската проява е извършена с брадва. Сигналът за инцидента е подаден на 26 август около 18.30 часа. Извършителят на престъплението захвърля брадвата, с която чупи витрините на офиса на ГЕРБ, на пейка в центъра на града и напуска..
Уейкбордингът е воден спорт, при който участникът използва прикрепена към стъпалата му малка дъска, теглен е с въже от моторница по водна повърхност. Същото изживяване, но без моторна лодка, в контролирана среда осигуряват в едноименния парк на Трета буна във Варна. Уейкбордингът у нас става все по-популярен, а тази година национален..
Временната комисия "Опазване и възпроизводство на околната среда" ще бъде свикана извънредно днес в опит за набелязване на конкретни мерки и действия за предотвратяване на нерегламентираното замърсяване на Варна. Заседанието е предвидено за 15.30 часа и ще се проведе в зала "Пленарна" в Община Варна, съобщи за Радио Варна общинският съветник и..
Церемонията по откриването на фестивала ще води италианската комедийна актриса Емануела Фанели. Той ще започне с италианския филм "La Grazia" на Паоло Сорентино с участието на Тони Сервило и Анна Ферцети, който е в конкурсната програма. В нея има 5 италиански филма от общо 21. Конкуренцията е сериозна и с интересно присъствие на холивудски киноленти..
В края на август по пазари и борси хората се насочват да купуват плодове и зеленчуци за консумация и за консервиране. Чуйте още от репортажа на Ваня Славова от Зеленчуковата борса: 2,50 са зелените чушки, 3 лева-червените; 2,50-патладжан, 2,50-тиквички, тази е цената и на корнишоните, доматите варират от 1,20 лева до 6, 6,50 лева. На..