Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Турция отваря две нови болници, изградени за пациенти с Ковид-19

Турция отваря тази седмица две нови болници, изградени на летищата в Йешилкьой и Санджактепе в Истанбул, за да приемат пациенти с Ковид-19, съобщава турската частна телевизия НТВ.

В петък, 29 май, ще започне да функционира новата болница в Санджактепе, а два дни по-късно, на 31 май, ще заработи и болницата в Йешилкьой.

Болницата в Санджактепе е построена на площ от 184 хиляди кв.м. и има РЗП от 70 хиляди кв.м. Тя се състои от осем блока, разделени на два сектора. Всяка от стаите в болницата е подготвена като единична, а в случай на необходимост може да бъде превърната в стая за интензивна грижа.

Лечебното заведение разполага с лаборатории, ангиографска зала, ултразвук, хирургични отделения, кабинети за триаж (разпределяне на болните според състоянието им) и пр. и е оборудвано с най-съвременна техника.

За пациентите са осигурени различни удобства, така че да се чувстват удобно, включително телевизор, кресло за посетители и баня.

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган, който се разпореди за изграждането на двете болници, уточни, че макар създадени във връзка с пандемията от коронавирус, не се предвижда те да бъдат демонтирани на по-късен етап.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев спечели наградата за фоторепортаж в конкурса Web Report 2025

В осмото издание на конкурса за чиста журналистика на интернет портала Dir.bg - Web Report 2025, фоторепортерът на Радио Варна Румен Сарандев спечели специалната награда за фоторепортаж. Призът е споделен с украинския му колега Олександър Барон. Репортажът, който е премиран носи заглавието "Винаги верни: Един ден с Морската пехота на Украйна". Снимките..

публикувано на 21.05.25 в 20:22

Фестивал на лавандулата ще се проведе през юни в Генерал Тошево

Национален Фестивал на лавандулата ще се проведе за единадесети път на 21 юни на площад “Бялата лястовица” в Генерал Тошево, съобщиха от общинската администрация. Организатори са местната администрация и Национално сдружение на производители на лавандула. Празникът ще започне с пешеходен преход до лавандулови насаждения и дестилерия в околностите на..

публикувано на 21.05.25 в 19:30

Биткойнът достигна рекорден връх на фона на оптимизма по отношение на законодателството на САЩ

Биткойнът достигна рекорден връх на фона на оптимизма по отношение на законодателството на САЩ Биткойнът достигна рекордно високи стойности, воден от вълната от оптимизъм по отношение на законодателството за криптовалутите в САЩ. Най-популярната криптовалута в света нарасна и достигна исторически връх от 109 499,80 долара, надминавайки предишния си..

публикувано на 21.05.25 в 19:25

Възстановено е движението по ул. "Кракра"

Автобусите по линия 39 на Градски транспорт Варна вече се движат по утвурдения си маршрут, съобщават от общинския превозвач.  По-рано днес движението в района на ул. "Кракра" бе преустановено двупосочно заради потушаването на пожара, който пламна в подпокривното пространство на сградата на бившия дом за сираци "Княгиня Надежда". 

публикувано на 21.05.25 в 19:06

Емил Милев: Няма да има ветрогенератори в Черно море, увери държавата

Няма да се изграждат ветрогенератори в Черно море – това е уверението, което представители на рибарския и туристическия бранш са получили от държавната администрация на среща в Министерството на земеделието. Срещата бе инициирана заради опасения около приетия на 8 май Закон за енергията от възобновяеми източници. „Може би за първи път..

публикувано на 21.05.25 в 18:16

Автобусите по линия 39 не обслужват спирки по ул. "Кракра" двупосочно

Ул. "Кракра" от кръстовището с бул. "Христо Ботев" във Варна е затворена за движение. Автобусна линия 39 не обслужва спирки "Тодор Влайков", "Елин Пелин" и "Христо Ботев" - двупосочно, съобщават от Градски транспорт ЕАД. 

публикувано на 21.05.25 в 18:03

Кметът на Варна поиска държавна подкрепа за повишаване на заплатите в "Градски транспорт“

  Синдикалните организации КНСБ и КТ "Подкрепа“ застанаха зад искането на Община Варна за отпускане на 6,5 млн. лв. от държавния бюджет с цел повишаване на възнагражденията на служителите в Градски транспорт ЕАД – Варна. Това стана ясно след вчерашната срещата между представители на синдикатите и ръководството на общината.  Председателят на..

публикувано на 21.05.25 в 17:45