Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата с коронавируса влоши състоянието на хората със сърдечна недостатъчност

Снимка: Архив

Заради страха от зараза те спряха да посещават своите лекари, имат повече оплаквания, чувстват се по-зле. Всеки ден или през ден в кабинетите ни идват точно такива пациенти. Изводът е на лекарите е от проведената он-лайн среща на общопрактикуващи лекари и кардиолозипо темата: „Пътят на пациента със сърдечна недостатъчност – проблеми и решения“. Предстои поредица от дискусии по инициатива на Института за здравно образование, а първата беше със специалисти от Варна.

Да има амбулаторна процедура за отпимизиране на лечението на сърдечната недостатъчност, за да не се налага излишен прием в болница; да се разширят критериите на Здравната каса за включване на пациенти в нови терапии; личният лекар да има правото по-често да изпраща тези пациенти на високоспециализирани изследвания – напр. ехокардиография, бяха само част от предложенията на варненските медици за подобряване пътя на пациента със сърдечна недостатъчност.

Другите бяха свързани с обучението на пациента за неговото заболяване, за поставяне на конкретни задачи, така че той да се чувства ангажиран да следи състоянието си, както и включване на по-млади членове на семейството в този процес.

През летните месеци пациентите често спират или намаляват дозите, в които приемат предписаните им медикаменти, което води до влошаване на оплакванията на тези болни. Пациентите със сърдечна недостатъчност трябва да се придържат към дадените препоръки за лечение и съвети относно начина на хранене и физическата активност. При появата на следните симптоми: кашлица, подуване на стъпалата, задух, намалена диуреза (по-малко отделена урина) трябва незабавно да се обърнат към своя лекар.

Предложенията ще бъдат предоставени на Дружеството на кардиолозите в България, за да се позиционира сърдечната недостатъчност като ключов здравен приоритет.

Един от кардиолозите, участвали в първата дискусия е д-р Ирена Русинова, кардиолог с амбулаторна практика във Варна. За Радио Варна тя сподели, че много често сърдечната недостатъчност е резултат на нелекувана хипертония, затова е много важно да се правят профилактични прегледи:

Информация за заболяването и данни за Област Варна

Негативното влияние на сърдечната недостатъчност върху отделния индивид и върху общественото здраве е съизмерима, а в някои случаи превишава това на онкологичните заболявания. Сърдечната недостатъчност заема водещо място в общата смъртност от сърдечно-съдови заболявания. Около 50% от пациентите със сърдечна недостатъчност умират до 5 години след поставяне на диагнозата. Основното предизвикателство, пред което са изправени институциите и лицата, отговорни за предоставянето на здравни грижи и определянето на политиката, е как да се удължат годините на живот в запазено здраве. Нужна е по-добра информираност на пациентите и техните близки за сърдечната недостатъчност и живота с нея. Инвестициите в нови здравни технологии, които доказано намаляват смъртността и удължават преживяемостта, водят до подобряване както на  здравните, така и на демографските показатели в национален план.

Болните със сърдечна недостатъчност се диспансеризират при личен лекар или кардиолог. В Област Варна това са 6700 души, като по-голямата част от тях се проследяват при своите лични лекари. 90% от болните със сърдечна недостатъчност са над 60 години. Мъжете и жените са разпределени почти поравно – 3086 мъже срещу 3577 жени. През 2019 г. варненски болници отчитат 4660 случая на приети пациенти по повод Сърдечна недостатъчност.

Близо 89 000 хоспитализации и 324 млн. лв. от бюджета на НЗОК – това са данните за лечението на сърдечната недостатъчност в болнични условия за миналата година. Данните са предоставени от НЗОК на Института за здравно образование и се отнасят за всички области на страната. Най-много хоспитализации са отчетени в болниците в София и Пловдив, а най-малко – в областите Добрич, Видин и Търговище.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Адресите без ток

На 11.04.2025, от 9:00 до 13:00 , поради оперативни превключвания на съоръженията за доставка на електроенергия, са възможни смущения в района на гр. Варна - Западна промишлена зона. На 11.04.2025, от 9:00 до 16:00 , поради профилактика на съоръженията за доставка на електроенергия, ще бъде прекъснато електрозахранването в района на гр...

публикувано на 11.04.25 в 05:00
Снимката е илюстративна

Във Ветрино и Суворово без ток заради бурята

Във Ветрино и в няколко селища в община Суворово са без ток заради разразилата се буря, съобщават от Областна управа-Варна.  Около 21,00 часа тази вечер оперативният дежурен в Областна администрация е бил информиран, че голяма част от община Ветрино е останала без ток. Прекъсването на електрозахравнването е възникнало вследствие бурния вятър и..

публикувано на 10.04.25 в 22:09
НИК 421

Лошото време забавя пристигането на НИК "Св. св. Кирил и Методий" с няколко часа утре

Лоша метеорологична прогноза ще забави пристигането на Научноизследователския кораб "Св. св. Кирил и Методий", с който се осъществи 33-тата антарктическа експедиция. Той трябваше да акостира на Морска гара Варна в 10,00 часа утре. Сега се очаква корабът да влезе във Варненския залив в 16,00 часа. Това съобщи флотилен адмирал проф. Калин Калинов,..

публикувано на 10.04.25 в 20:03
Морската градина във Варна

Над 5000 датчани са посетили Варна миналата година

5500 датски туристи са посетили Варна през 2024 година. Тази година очакваме по-засилен интерес. Това стана ясно по време на среща между кмета Благомир Коцев и посланика на Кралство Дания Н.ПР.  Флеминг Стендер. На срещата присъстваха още и заместник-кметовете  Снежана Апостолова с ресори туризъм, социални дейности и здравеопазване и Илия Коев с..

публикувано на 10.04.25 в 19:09

Вицепрезидентът Илияна Йотова идва във Варна за посрещането на НИК „Св. св. Кирил и Методий“

На 11 април, петък, вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в церемонията по посрещане на първия български военен Научноизследователски кораб  „Св. св. Кирил и Методий“  (НИК 421) от третата му експедиция до Антарктида. Церемонията е от 9.30 часа на Морска гара – Варна. 

публикувано на 10.04.25 в 18:43

От 180 къмпинга у нас само 50 са законни, 95% от тях са с по една звезда

Необходими са промени в законодателната и регулаторната рамка, които да гарантират устойчивото развитие на къмпинг туризма у нас с грижа към природата, стана ясно по време на срещата между министъра на туризма Мирослав Боршош и председателя на Асоциацията на къмпингите в България Веселин Вълев. 180 от познатите и посещавани къмпинга в България едва 50..

публикувано на 10.04.25 в 16:53

Най-голямото международно летище в Румъния ще има нов терминал

Най-голямото международно летище в Румъния "Хенри Коанда" ("Отопени") ще има нов терминал, съобщават от Националната компания за летища в Букурещ в информация, изпратена и до редакцията на БТА. Проектът, оценяван на 40 милиона евро, е определен като най-големия и най-сложния за летищната инфраструктура в страната.  Новият терминал трябва да бъде готов..

публикувано на 10.04.25 в 16:20