Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Руска музикална и литературна класика в концерт на открито

| обновено на 05.06.20 в 16:04

Опера и театър обединяват усилия и любов към руската музика и литература в музикално - поетичния концерт "Я ПОМНЮ ЧУДНОЕ МГНОВЕНЬЕ". Очаквайте го на 5 юни, петък, от 21:00 ч. на откритата сцена "Зад Театъра". Концертът ще бъде истински празник за ценителите на най-романтичния жанр – романсът. Идеята за този спектакъл е на солиста на Варненската опера Гео Чобанов (бас), който изпълнява песните, в проекта се включва и актьорът Ивайло Иванов, който ще чете стихове от златните страници на руската любовна поезия, написани от Пушкин, Лермонтов и Есенин. Музикалният съпровод на пиано е на Жанет Бенун.

Името си концертът взема от едно от най-великите стихотворения на гения на руската поезия Пушкин „Я помню чудное мгновенье“, посветено на несбъдната му любов към Ана Керн. А историята на романса е свидетелство за това колко неведоми са пътищата на любовта и как се пресичат по най-невероятен начин във времето и в изкуството. Така този романс сплита в един сърдечен трепет стиха на Пушкин с музиката на Глинка, която пък е посветена на дъщерята на Ана Керн - Екатерина. Известна е сентенцията на големия критик Стасов, че Пушкин и Глинка са създали новия руски език – единият в поезията, другият в музиката. И неслучайно концертът ще бъде в навечерието на Международния ден на руския език – рождения ден на Пушкин - 6 юни.

Солистът на Варненска опера Гео Чобанов (бас) разказва за идеята:
Младият актьор от Варненския драматичен театър „Стоян Бъчваров” Ивайло Иванов също споделя любовта си към руската литература:

Жанет Бенун за страстта към романса и музиката въобще:


В програмата:

„Сомнение”, музика – М. Глинка, стихове – Нестор Куколник

„Я встретил Вас”,стихове – Федор Тютчев

„Я помню чудное мгновенье”, музика – М. Глинка, стихове – А. С. Пушкин

„Утро туманное”, музика – В. Абаза, стихове – Н.С.Тургенев

„Ямщик, не гони лошадей”, музика – Яков Фелдман, стихове - Николай фон Риттер

„Нет, только тот, кто знал” /музика – П. И. Чайковски, стихове – Й. В. Гьоте

„Молитва”, музика - М. Глинка, стихове – М. Лермонтов

„Дорогой длинную”, музика – Борис Фомин, текст - Константин Подревский

„Благословляю вас леса”, музика – П. И. Чайковски, текст – Алексей Толстой

„Средь шумного бала”, музика – П.И.Чайковски, текст - Алексей Толстой

„Отцвели хризантемы”, музика – Николай Харито, текст – Василий Шумский

„Очи чёрные”, музика – Флориан Герман, текст – Евгений Гребёнка

„Серенада на Дон Жуан”, музика – П. И. Чайковски, текст – Алексей Толстой

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анатолий Станкулов и приятели благотворително в Балчик за изложбата „Изкуство в помощ на изкуството“

От 10 до 25 юни в галерия „Тихото гнездо“ на Двореца – Балчик ще бъде експонирана изложба, част от Националната благотворителна платформа „Изкуство в помощ на изкуството“. Платформата е проект на Фондация „Имеон-Балкани“ и обединява усилията на едни от най-значимите съвременни български автори в областта на визуалните изкуства в България и главно на..

публикувано на 07.06.24 в 15:42
Двореца в Балчик

Тържествена вечер, посветена на чешката култура в Балчик

Чешките дни на културата, които се провеждат в Балчик от 1 до 9 юни, тази вечер ще бъдат официално закритие от 17.00 часа в галерия „Тихото гнездо“. Приятелството на Държавния културен институт „Двореца“ с Чехия и нейната история е култура е дългогодишно, като през 2024-а се отбелязват десет години от творческото и институционално партньорство със..

публикувано на 07.06.24 в 15:41

Актрисата Весела Бабинова: Щастлива съм с професията, която си избрах

Популярната пиеса „Пистолет в торнадо“ на американската драматуржка Лорън Гъндърсън имаше своята варненска премиера с моноспектакъла на актрисата Весела Бабинова под режисурата на Васил Дуев-Тайг.  В пиесата като ехо звучи Хамлетовият въпрос: „Да бъдеш или да не бъдеш“. Историята ни среща с Анджела, жена на средна възраст в американско градче. Докато се..

публикувано на 06.06.24 в 17:05

Цензурата в изкуството преди и сега

„Цензурата в изкуството преди и сега“ – по тази тема дискутираха участници в Международния театрален фестивал „Варненско лято". Изкуствата от всички епохи се сблъскват с ограничения, които в по-голяма или по-малка степен обществото им налага. Историята на изкуствата ясно ни показва различните граници на артистичната свобода, а религиозната,..

публикувано на 06.06.24 в 14:44

Чешки деца-художници показват сътвореното от пленер в Балчик

 В галерия „Тихото гнездо“ на Двореца в Балчик на 7 юни от 17 часа ще бъдат официално закрити Чешките дни на културата (1-9 юни).  Приятелството на Държавния културен институт с Чехия и нейната история и култура е дългогодишно, а през 2024 г. се отбелязват 10 години от творческото и институционално партньорство със Средното училището по стъкларство,..

публикувано на 04.06.24 в 15:40

Китарното дуо Виктория Парушева и Милица Каменова с награда професионален студиен запис от Радио Варна

Наградата на БНР - Радио Варна за най-добро представяне на 36-ото издание на Традиционния музикален фестивал „Дни на класическата китара” - Варна получи китарното дуо Виктория Парушева и Милица Каменова , 11. клас – възпитаници на НУИ „Добри Христов” – гр. Варна от класа по китара на Севдалин Стефанов . От 31 май до 2 юни 2024 г. се проведе 36-ото..

обновено на 04.06.24 в 15:17

Изложба, посветена на четири жени, представя в Двореца - Балчик внучката на балчишки кмет от Румъния

Октавиан Мошеску – кметувал през румънско в Балчик (20.07.1931 г.-5.02.1932; 12.1938-19.09.1940), неговата съпруга – българката Пенка Добрева, и дъщеря им, която от любов към Белия град кръщават Балчика и единствената, носеща това име, посетителите на Двореца в Балчик могат да видят в архивните фотоси, подредени в Каменна зала до 23 юни. Те са част..

публикувано на 03.06.24 в 13:39