С около 30-40% по-ниски добиви от пшеница се очакват тази година в област Добрич в сравнение с миналата година. Причината е в лошото състояние на посевите заради екстремното засушаване на почвата и големите температурни амплитуди. Състоянието на зърнено-житните култури е най-тревожно в морските общини Шабла, Балчик и Каварна, където има и разорани площи. Според експертите от Добруджанския земеделски институт до голяма степен добивите ще са ниски и заради недооценяване на ситуацията и неправилен подбор на семена от земеделските производители.
Според доц. Галина Михова от Добруджанския земеделски институт лошото състояние на пшеницата в Добруджа се дължи не само на сушата, но и на грешен избор на сортове от земеделските производители.
Негативно влияние на пшеницата са оказали и високите температурни амплитуди през пролетта, затова и българската селекция е разработена за висока студоустойчивост, допълва доц. Михова.
Проф. Иван Киряков сподели, че добивите в Добруджа ще се редуцират до 30-40%.
Проф. Киряков изрази и резервите си по отношение на изнесените данни от Консултативния съвет към Министерството на земеделието.
Тази година предвижданията на експертите са и за по-ранна жътва, която се очаква да започне през третата десетдневка на юни месец.
Подробностите чуйте в репортажа на кореспондента ни Мая Щърбанова:
Катастрофа на слизане от Аспарухов мост в посока район „Аспарухово“ е възникнала в 19 часа тази вечер. Автомобил се е блъснал в електрическо табло, захранващо осветлението на входа и изхода на района. Поради тази причина участъкът ще остане известно време без осветление, съобщи районният кмет Ивайло Маринов. Той призовава шофьорите да карат..
Изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), д-р Светлозар Патарински, изпрати писмо до животновъдните асоциации в България във връзка с тежката епизоотична обстановка, причинена от заболяванията шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Той призовава животновъдните асоциации да организират срещи..
Водата от язовир „Тича“ остава мътна, показват последните проби на Регионалната здравна инспекция в Шумен. Пробите показват, че жителите на Шумен, Велики Преслав и селата Панайот Волов, Дибич и Белокопитово не трябва да пият водата от чешмите и да готвят с нея. В пробите, които са взети след 2 януари, се съдържа и остатъчен хлор, който е в границите..
Втората част на разследването на Фондация „Антикорупционен фонд“ (АКФ), посветено на аферата "Чирен", разкрива политически назначения, уютни постове за роднини на висши държавни чиновници и конфликти на интереси в редиците на държавното дружество "Булгартрансгаз". Разследването беше публикувано вчера, а в идеото, озаглавено „Газ, роднина,..
Заради запалени отпадъци се е образувал гъст дим след Аспаруховия мост във Варна. Пожарът е възникнал в южната част на Варна, след съоръжението. Два противопожарни екипа са на място, а огънят вече е овладян, съобщиха за Радио Варна от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. Димът е видим от различни части на града. Няма пострадали.
Актуалната информация за издаване на безплатните карти за градския транспорт трябва да бъде поставяна по автобусите и край пунктовете, а не да се публикува само в интернет и да се излъчва в медиите. Това коментираха за Радио Варна чакащи на централния пункт за издаване на превозни документи до Средно училище "Димчо Дебелянов" във Варна. Защо след нова..
Демонтажът на неработещите павилиони на ул. „Д-р Пискюлиев“ и ул. „Дрин“ приключи днес, съобщи заместник-кметът по обществения ред и сигурността Илия Коев. Премахването на бараките бе извършено във връзка с изпълнението на инвестиционен проект за основен ремонт на улицата в отсечката от ул. „Ангел Кънчев“ до бул. „Христо Ботев“. Преместваемите обекти..