Светът претърпява шесто масово изчезване на животински видове, оповестиха учени. За разлика от други масови изчезвания, причинени от изригвания на вулкани или удари на астероиди, за това сме виновни само ние – хората, казва проф. Герардо Кебалос от Националния университет на Мексико в Мексико Сити пред Би Би Си. 515 вида животни, които сега наброяват 1 000 или по-малко екземпляра вероятно ще изчезнат много скоро, прогнозира проф. Крис Джонсън от университета в Тасмания. А глобалното затопляне принуждава много животни да бягат от местообитанията си към полюсите. Събирайки данни от 258 партньорски проучвания, изследователите сравняват над 30 хиляди промени на местообитанията на повече от 12 000 вида бактерии, гъби, растения и животни. По този повод за Радио Варна екологът Димитър Попов от природозащитната организация "Зелени Балкани" коментира:
Промяната в климата е сериозен проблем. По-критичното и притеснителното е, че за съжаление има политици на високо ниво, които го отхвърлят. Но всъщност единият от видовете, който най-много ще пострада е именно нашият вид човешкият. Повече от 10 години херпетолозите алармират за проблемите със земноводните, при които масово се развиват нови заболявания. И то пандемии които са много по-тежки, вкл. от настоящата за човечеството от Covid-19 и гъбични заболявания, които водят до масово заболяване и измиране на тези видове, точно в резултат на повишаване на температурите в определени зони на Земята. За съжаление в човешката история случаите с изчезнали видове са изключително много и то някои от тях не са просто косвени жертви, както в случая ще се случи с много от видовете от климатичните промени, които са резултат от човешката дейност. Те са били обект на масово и целенасочено изтребване. За много хора сигурно е емблематичен случаят с бизоните в Северна Америка, но не по-различна е и ситуацията с океаните. Китоловът като човешка интензивна, икономическа и печеливша дейност в големи мащаби, е спрял не защото хората са започнали да оценяват ролята на китовете в Световния океан, а просто защото е загубила своята икономическа стойност. Същото се отнася и за делфинолова в Черно море. Свръхуловът на риба е довел до това, че всяка нова година, ние виждаме нови видове да се предлагат на пазара. Просто защото популациите на традиционните видове видове риба, които са намерили място на нашата трапеза намаляват все повече и повече.
Новина от последните дни подсказва подобна насока - хиляди животински видове бягат към полюсите. Едно изместване на естествените местообитания както на сухоземни, така и на земноводни, вкл. и на видове в океаните. При червеногушата гъска, ако погледнем този застрашен вид, зимуващ в България, възможно ли е тя да започне да избягва страната ни и да остава по на север за гнездене през зимата, освен другите прогонващия ефект на бракониерството и изчерпване на ресурсите за храна тук?
Абсолютно, да. Това го наблюдаваме, именно през последната зима причината за изключително ниската численост на червеногуши гъски, които дойдоха в България беше, че зимата беше незапомнено мека. Тази висока зимна температура намали миграционния път на гъските и те си останаха на север. Останаха в Украйна, Крим, някои стигнаха до Румъния, но само единични птици стигнаха и прекосиха политическата граница между Румъния и България. Това само по себе си вероятно ще има малко благотворен ефект върху такъв далечен мигрант, какъвто е червеногушата гъска, но за по-слабо подвижни видове, като случаите със земноводните, особено пък за растителните, които няма как да се преместят току така, това ще бъде доста тежък период. Той ще доведе до масово измиране, най-вероятно и само най-адаптивните ще успеят да се нагодят към новите условия.
Видеорегистраторът трябва да бъде част от задължителното оборудване на автомобилите, а записите да служат като доказателство в съда. Това мнение изрази Ивайло Желязков от Европейския център по транспортни политики. Според него е необходимо въвеждането на изискване за наличие на устройството в колата, както за аварийния комплект, тъй като това ще има..
До 10 – 20 % ще са щетите по овощните дръвчета заради снеговалежа и ниските температури през април. Това прогнозира агрометеорологът Мирослав Ганчев, който работи във варненския филиал на Националния институт по метеорология и хидрология. По неговите думи във Варна няма да има унищожена реколта, но в Силистра и Търговище, където снегът е..
В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците. Сега на лице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт. Авиокомпаниите редовно..
Седем души са включени в Управителния съвет на новосформираната Асоциация на инфлуенсърите у нас. Целта им е да дават добър пример на подрастващите, а и на по-възрастните си последователи. С дейността си те планират организиране на кампании за показване на историческата памет на България, за популяризиране на красивите местности у нас, за необходимостта..
Като опит за привличане на вниманието, така беше определен вота на недоверие към кабинета Желязков от варненския депутат Деница Николова. Според народния представител на ГЕРБ/СДС, вотът на недоверие е един от най-силните инструменти на опозицията да изрази своето несъгласие с управлението. По думите и това е тяхно право, но в целия дебат е..
Държавните институции продължават да не предоставят инвестиционния план на „Холдинг Варна“ за Алея първа, който е приложение към договора между Областна администрация и дружеството за покупко- продажба на имотите по крайбрежната. Това заяви народният представител от ПП/ДБ Стела Николова. Тя отправи серия питания и искания към институциите..
Като „изключително лобистки“ определи варненският депутат от „Възраждане“ Коста Стоянов приетия на първо четене Закон за енергията от възобновяеми източници на брифинг в Народното събрание. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“, той заяви, че закона преди всичко задоволява интересите на частни инвеститори за сметка на националния..