Започваме присъствено новата учебна година на 15-ти септември. Това заяви в Стара Загора, където бе на посещение просветният министър Красимир Вълчев, предаде БГНЕС.
Все още ситуацията е твърде несигурна, но от министерството са готови с няколко варианта за старт на учебната година в зависимост от ситуацията с COVID-19 на есен.
Вълчев участва в среща на ректорското ръководство при Тракийския университет, представители на бизнеса и ръководството на общината, на която бяха набелязани допълнителни ангажименти за подготовка на кадри в областта на IT технологиите. Осем нови специалности са разкрити в старозагорската Алма Матер от тази година, учебните програми са разработени с помощта на експерти от столичния Технически университет и БАН.
Според министър Вълчев продължава да съществува тежкият проблем със застаряването на учителския състав, средногодишно от „оборот“ заради пенсиониране излизат около 4500 преподаватели.
Най-тежка е ситуацията с учителите по математика, физика и химия. Това е наложило да се предложи нова месечна стипендия от по 100 лв. на студенти, които ще завършат и педагогика. Поне още 10 години ще съществува този проблем, прогнозира Вълчев, който призна, че електронното обучение заради коронавирусната пандемия е задълбочило недоброто познаване на българския език сред децата от ромските общности./БГНЕС

Започнаха ходовите изпитания на първия от двата многофункционални модулни патрулни кораба за Военноморските сили (ВМС) в района на Варненския залив и определените райони в Черно море. Те са поредният етап от изпълнението на договора между Министерството на отбраната на Република България и германската корабостроителна компания "Naval Vessels..
Обществена поръчка за строително-монтажни работи, включващи комплекс от планирани и икономически ефективни дейности за изграждане на приют за безстопанствени кучета в Балчик обяви Общината. Срокът за подаване на оферти за участие е 3 декември 2025 година. Предмет на процедурата е строителство на сграда от 218,09 кв.м и зона за игра и разходка на..
Подмениха участък от 3,5 км от магистралния водопровод Девня-Варна, захранващ Белослав, Девня, Аксаково. Това е един от трите обекта по подмяна на части от деривацията "Китка – Варна", по която се довежда водата за Варна и областта от язовир "Камчия", съобщават от Областна управа-Варна. Стойността само на този изграден нов водопровод е 9 780 000..
Управляващите не предвиждат промени във вече оповестения проект на държавен бюджет за догодина. Това стана ясно след среща на лидерите на КНСБ и на КТ "Подкрепа" Пламен Димитров и Димитър Манолов с председателя на партия ГЕРБ Бойко Борисов, предаде БНР. В срещата участваха още председателят на парламентарната социална комисия Деница Сачева и..
Три онлайн информационни дни през ноември за кметовете на кметства и кметски наместници от различни райони на страната относно въвеждането на еврото като официална валута в България от 1 януари 2026 г. организира Националното сдружение на общините в Република България. Информационният ден за Югозападен и Южен Централен район за планиране е на..
През май следващата година се очаква да приключи напълно големият ВиК-проект във Варна, общата стойност на който е над 136 милиона лева. Това съобщи ръководителят му Сава Коев, който направи своеобразен отчет на извършеното досега. Над 94 процента от строително-монтажните работи са завършени и с разрешение за ползване. Дейностите, касаещи..
Напредва проектът за създаването на нов археологически комплекс около южната порта на древния Одесос. Обектът се намира в градинката на ул. "Цар Симеон", където преди близо шест години бяха разкрити крепостни стени и основи от римски и византийски период. Това съобщи за Радио Варна и предаването "Новият ден" археологът Валери Йотов. Южната порта е..