Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Може ли бойкотът на големите компании да убие Фейсбук

Бойкотите могат да бъдат много ефективни, както разбраха от Фейсбук, пише Би Би Си.

Кампанията Спрете омразата с цел печалби (Stop Hate for Profit) е поредното движение, което използва бойкотът като политическо средство.

Кампанията твърди, че Фейсбук не прави достатъчно, за да премахне от платформата расисткото и изпълнено с омраза съдържание.

Спрете омразата с цел печалби успя да убеди цяла редица големи компании да спрат рекламите във Фейсбук и няколко други социални мрежи.

Последните включили се бяха Форд, Адидас и ЕйчПи (HР), който последваха примера на Кока-Кола, Унилевер и Старбъкс.

Същевременно други платформи, като Редит и Туич обявиха редица мерки за борба с расисткото и изпълнено с омраза съдържание.

Въпросът е, може ли бойкот като този да събори интернет гиганта Фейсбук? Краткият отговор е "да". Основните приходи на Фейсбук идват точно от реклами.

Дейвид Къминг от инвеститорската компания Авива казва за Би Би Си, че загубата на доверие и усещането за липса на етичен кодекс, може да "унищожи бизнеса".

В петък акциите на Фейсбук паднаха с 8 процента и теоретично, собственикът Марк Зукърбърг стана със 7,5 милиарда долара по-беден.

Марк Зукърбърг

Но дали заплахата може да е по-голяма от това, да представлява реална опасност за бъдещето на Фейсбук? Тук картината не е толкова ясна.

На първо място, това не е първият бойкот срещу някой от интернет гигантите. През 2017 г. редица водещи брандове обявиха, че спират да рекламират в най-популярната платформа за видеосподеляне ЮТюб (YouTube).

Причината беше много подобна - техни реклами бяха слагани до расистки и хомофобски видеа в платформата.

Днес този бойкот е почти изцяло забравен. ЮТюб пренастрои алгоритъма за реклами и компанията-собственик Гугъл се развива чудесно.

Освен това, има и други причини да се смята, че бойкотът на големите фирми няма да е толкова тежък за Фейсбук, колкото си мислим.

Първо, големите брандове обявиха бойкот само за един месец - през юли. Второ, което може би е основното, повечето от приходите на Фейсбук от реклами идват от малки и средни компании.

Според репортаж на Си Ен Ен, 100-те компании, които харчат най-много за реклама във Фейсбук, генерират 4,2 милиарда долара приходи за фирмата на Зукърбърг. Това са едва 6 процента от общите приходи.

Засега, много голям процент от средните по размер компании не са се присъединили към бойкота.

Мат Морисън, основен маркетингов стратег на рекламната агенция Диджитал Уиски (Digital Whiskey) казва за Би Би Си, че огромен брой малки бизнеси "не могат да си позволят да не рекламират във Фейсбук".

Тези компании нямат толкова пари, че да рекламират по телевизиите. По-евтини и по-фокусирани върху конкретните клиенти платформи като Фейсбук са решаващи за тях, обяснява Морисън.

От една страна, Фейсбук изглежда като компания, пред която е лесно да лобираш за нещо. Структурата й дава огромна власт на създателя Марк Зукърбърг. Ако поиска нещо, ще го получи. Необходимо е лобирането само пред един човек.

Но същата тази структура работи и в обратната посока. Притежателите на акции не са способни да окажат натиск върху Зукърбърг, както е в други компании. Ако той не иска да действа, няма да го направи.

Засега Марк Зукърбърг показва признаци, че ще предприеме някои ходове в резултат на бойкота. В петък Фейсбук обяви, че ще слага специален етикет на съдържание, което може да се интерпретира като омразно. Очаква се и още едно изявление по-късно през седмицата./БГНЕС


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варна

В неделя - топло и слънчево

Ще преобладава ясно и слънчево време. Ще духа слаб вятър от юг, по крайбрежието слаб до умерен от юг-югоизток. Минимални температури между 6° и 11°, по поречието на р. Дунав до 14°, максимални от 24° до 29°, по Черноморието ще останат по-ниски – 14°-19°. За Варна минимална температура 10°, максимална 16°. Вълнение на морето 1-2 бала,..

публикувано на 03.05.25 в 17:15

Президентските избори - срещу какво ще гласуват румънците

Обединението на леви и десни партии в Румъния е една от причините за стопирането на борбата срещу корупцията по високите етажи на властта, коментира в предаването „Позиция“ на Радио Варна журналистът Владимир Береану. Това се случи след като един от символите за борбата срещу корупцията в Румъния Лаура Кьовеши замина в..

публикувано на 03.05.25 в 14:23
Красимир Каракачанов

Каракачанов: От приемането на еврото ще спечелят управляващите, ще се разпредели валутният резерв

Приемането на еврото ще се отрази най-добре за управляващите, тъй като с отпадането на валутния борд, резервът, който досега служи като гаранция за стабилността на лева, ще бъде разпределен в проекти, а голяма част от парите ще бъдат откраднати. Това коментира председателят на ВМРО Красимир Каракачанов. По думите му няма достатъчен дебат по темата за..

публикувано на 03.05.25 в 12:10

Най-честите нарушения на трудовите ни права

Възлагане на работа, която не е свързана със задълженията в длъжностната характеристика, както и неизплащането на допълнително възнаграждение при извършването на работа на отсъстващ колега. Това са две от най-честите нарушения на трудовите права в страната, каза за БНР националният секретар на КНСБ Величка Микова. Когато..

публикувано на 03.05.25 в 10:36

Земеделски производители от Аврен с позиция против ветрогенераторите

Земеделски производители от община Аврен обявиха позицията си против изграждането на ветрогенераторен парк в горите на общината. В нея те посочват, че строителството на перки ще нанесе необратими щети върху производството, което е техният поминък и в което са направили сериозни инвестиции. Изсичането на толкова много горски площи ще увеличи..

публикувано на 03.05.25 в 10:23

Слънчево в събота

Днес ще преобладава слънчево време, следобед само във вътрешността на района ще има временни увеличения на облачността. В началото на деня вятърът ще е слаб от западна четвърт, по-късно ще е до умерен от юг-югоизток. Максималните температури ще са между 22° и 27°, по Черноморието от 15° до 20°, за Варна около 19°. Вълнението на морето ще спадне до 2..

публикувано на 03.05.25 в 07:40

Военните унищожиха бойна граната край Приморско

Откриха бойна граната на устието на Дяволска река в района на Приморско, съобщиха от ВМС. На мястото е изпратен специализиран екип от Военно формирование - Бургас за да обезвреждането на невзривения боеприпас.

публикувано на 02.05.25 в 19:18