Погледнете клавиатурата си. Вероятно гледката, която виждате, не е най-приятната, която някога сте виждали.
Можете да забележите трохи между клавишите. Или пък мазно петно бог знае от какво.
Може би ще видите само тънък слой прах при по-внимателна проверка. Дори не хвърляйте поглед към екрана - вероятно напомня на местопрестъпление с толкова много пръстови отпечатъци.
Но сега, когато романът коронавирус влезе в живота ни, повечето от нас обръщат много внимание на повърхностите, които докосваме. Въпреки че здравните експерти не са много сигурни за това дали можем да се заразим с коронавирус чрез повърхности, Световната здравна организация съветва хората да поддържат изключителна чистота, след като обяви, че вирусът може да може да оцелее на определени повърхности за няколко часа или дори до няколко дни.
Така че, ако смятате, че клавиатурата и екранът ви изглеждат малко зацапани, ето какво трябва да направите.
След като оцените щетите, запретнете ръкави за изпитан метод: разклатете, изчеткайте и издухайте. Преди да започнете, уверете се, че компютърът ви е изключен - напълно.
Първо внимателно обърнете клавиатурата надолу и я потупайте нежно няколко пъти или внимателно я разклатете, за да видите какви забравени съкровища са скрити там. Миналоседмичен геврек за закуска? Проверете. Кичур коса? Проверете. Ако това е достатъчно, за да ви притесни, отидете по-дълбоко.
Вземете мека четка, стара чиста четка за зъби или пухкава четка за грим (не трябва да се хвърлят) и я пъхнете между празнините на клавиатурата си, за да премахнете останалите трохи. Можете също така да смените четката с някои специални почистващи електрониката субстанции.
След това идва следващата стъпка: издухайте я, но не с прахосмукачка. Много хора се обръщат към изсмукващи средства, мислейки, че ще бъдат много ефективни, но това създава само статично електричество, което може да причини сериозни щети на клавиатурата. Най-сигурно ще бъде да купите кутия сгъстен въздух. Друг съвет е да наклоните клавиатурата си настрани, когато правите това, за да предотвратите падането на отпадъците обратно в нея или да ви ударят по лицето.
С всички сухи отпадъци навън, сега е времето за течностите. Ако забележите мазен филм върху клавишите или видите някакво пожълтяване и петна, ще ви трябва влажна, универсална кърпа. Може да напръскате някои дезинфектанти върху кърпата, за да премахнете вируса от повърхността, но винаги се консултирайте с книжното ръководство на производителите, за да не съжалявате по-късно.
Въпреки че някои препоръчват да опитате неортодоксалния и също така дързък метод да поставите клавишите на механична клавиатура в съдомиялна машина (макар и без да използвате сапун и топла температура и без изсушаване), за да осигурите пълна хигиена, експертите предупреждават, че остатъците от водата сами по себе си могат да причинят проблеми в окабеляването.
И чудесен полезен съвет като цяло: Преди да започнете почистването, направете снимка. Не само ще бъде чудесно да сравните преди и след, но и ще ви помогне да поставите клавишите на правилните места.
Що се отнася до екрана, това е още по-просто: кърпа без мъх и малко мека сапунена вода.
Използвайте суха и мека кърпа за почистване от микровлакна и след това я намокрете с някаква течност за измиване или с мек сапун и вода. Изстискайте я добре, докато не остане само влажна и без прекалено голям натиск избършете екрана си отвън навътре, за да се отървете от белезите и праха, събрани върху него. Ако го направите от центъра, рискувате да остане мръсотия встрани на екрана.
Освен това никога не използвайте гъби или кърпи с груби повърхности или хартиени кърпи, за да избършете екрана си. Хартиените материи могат да надраскат дисплея, тъй като съдържат дърво. /БГНЕС
Знаете ли как с магнезиев прах можете да изперете и да дезинфекцирате своите дрехи? А знаете ли как изхвърлените дрехи водят до замърсяване на околната среда? Знаете ли как може да се рециклира текстил или пък да се направи салфетник от стари дискове? Всички тези въпроси намират отговор в рамките на ЕкоФест Варна, който се провежда днес на площада пред..
Сдружение „Будни граждани“ и Местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в Добрич ще проведат днес събитие в памет на убития тази година в градския парк Живко Борисов. Събитието има за цел да обедини усилието на местните институции в осигуряването на безопасна среда за живеене в областния център. На..
Военен ритуал по случай църковния празник Архангелова Задушница ще се проведе днес от 11:00 часа на Международното военно гробище Мирча вода, област Констанца Румъния. Събитието се организира за втори път по инициатива на Министерството на отбраната и със съдействието на посолството на Република България в Букурещ. На военния..
С официална церемония пред паметника на Отец Паисий в Алеята на Възраждането в Морската градина във Варна беше отбелязан Денят на народните будители. Венци и цветя поднесоха кметът на града Благомир Коцев, председателят на Общинския съвет Христо Димитров, областният управител проф. Андрияна Андреева, представители на официални институции, много..
Сред редицата събития по повод 1 ноември - Деня на народните будители, в Балчик е поетичният поклон на членовете на литературен клуб „Йордан Кръчмаров“ при читалище „Паисий Хилендарски 1870“. Събитията по този повод не спират до тук. На 6 и 7 ноември творческата организация кани за участие в курс по творческо писане с Камелия Кондова- от 1 5.00..
На 1 ноември честваме Деня на народните будители. За първи път той е отпразнуван в Пловдив през 1909 година. Дотогава, на тази дата се е празнувал денят на Свети Иван Рилски по стар стил. В този ден се отдава почит на делото на книжовниците, просветителите, борците за национално освобождение , съхранили през вековете духовните..
Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) присъди изключително висока оценка при програмната акредитация на професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“, област на висшето образование “Технически науки” на Варненския свободен университет - 9,28 – една от най-високите в страната. Оценката поставя ВСУ „Черноризец Храбър“..