Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

130 години метеорология

| обновено на 01.10.20 в 08:57

Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) отбелязва тази година два юбилея – 130 години от създаването на национална метеорологична служба и 100 години от установяването на регулярни хидроложки наблюдения.

НИМХ е една от най-старите хидрометеорологични служби в Европа, която днес съчетава две дейности – на водеща научна организация и на оперативна служба.

Дългата история на хидро-метеорологичната дейност в България започва в далечната 1887 г., когато на 1 февруари се открива първата метеорологична станция с регулярни инструментални наблюдения, провеждащи се без прекъсване цели 105 г. (до 1992 г.).

Прогнозите са едно от нещата, които хората търсят и гледат най-често.

Мобилно приложение, което да дава информация за прогнозата за времето от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) ще заработи до броени месеци. За него разказва директорът на варненския филиал на института Иван Иванов.

Това беше ниша, която по-осведомени хора се опитаха да използват, обясни Иванов популярните сега приложение, които се ползват най-често. Но те публикуват математически изчисления и вероятности. Те не са на базата на метеомодели, затова и много често по законите на физиката трябва да стане така, обаче то не се случва.


Прогнозите по телевизиите и радиостанциите са от метеоролозите, но се презентират от други хора, припомни Иванов.

Това приложение ще съдържа стандартните елемети, които влияят върху живота на хората - температура на въздуха и морската вода, атмосферно налягане, влажност, вятър, валежи, облачност, вероятност за поява на опасни атмосферни явления.

Чуйте още за метеоприложенията в звуковия файл:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

С видеорегистратори охранителни фирми ще следят за нарушители по варненските пътища

Три охранителни фирми са се присъединили към платформата срещу нарушителите на пътя, създадена от Областната дирекция на МВР във Варна, в партньорство с неправителствени организации. Това съобщи съобщи старши комисар Красен Торимацов - директор на Областната дирекция на полицията в морската столица. С видеорегистраторите от автомобилите си тези фирми..

обновено на 11.09.25 в 19:38

Протестиращи в столицата настояват за оставката на Даниел Митов

Членове на Гражданско движение "Боец", депутати от "Продължаваме промяната" и десетки граждани са се събрали пред сградата на Министерството на вътрешните работи в столицата с искане за оставка на министър Даниел Митов заради  случая в Русе и позицията на Министерството, съобщава БНР.   И зключително засилено е полицейското присъствие в района...

публикувано на 11.09.25 в 19:21

До първия учебен ден приключва ремонтът на пътя от разклона за "Галата" до разклона за Боровец

До първия учебен ден - 15 септември, ще приключи работата по първия участък от пътя към квартал "Галата" - от разклона за "Галата" до разклона за местност Боровец. Това съобщи заместник-кметът Димитър Кирчев по време на заседание на Постоянната комисия  по благоустройство и комунални дейности към Общинския съвет във Варна днес.  В събота започва..

публикувано на 11.09.25 в 17:38
Ахмед Доган

Ахмед Доган създава нова партия - "Алианс за права и свободи"

Ахмед Доган създава нова партия след разцеплението в ДПС. Името на втория му политически проект е "Алианс за права и свободи".  Вече е сформиран инициативен комитет за регистрация на формацията. За председател на Инициативния комитет е избран Танер Али, негов заместник ще бъде Димитър Николов, а секретар - Танзер Юсеинов.  Днес се проведе..

публикувано на 11.09.25 в 16:41

Община Балчик поема автогаровото обслужване, новата автогара все още не е лицензирана

Община Балчик изпълнява процедура за поемане на автогаровото обслужване, съобщи кметът на Белия град Николай Ангелов.   До лицензирането на новата автогара, Общинският съвет определи адресът и на ул. „Варненска“ 1 да бъде обявен като автоспирка, която да е начална, междинна и крайна спирка по маршрута на междуселищните автобусни линии. Тя ще се..

публикувано на 11.09.25 в 16:01

Варна се включва в кампанията "Да изчистим България заедно" на 20 септември

На 20 септември (събота) на две локации в града ще бъдат поставени отново специални контейнери на „Кроношпан България“ за събиране на дървесни отпадъци, образувани от домакинствата – дървесни плоскости, мебели (шкафове, гардероби, маси, столове – без текстилна част), врати, дървесни опаковки. Местата са: район „Приморски“ - паркинг пред УМБАЛ „Света..

публикувано на 11.09.25 в 15:30

Нов бус осигуриха за Дневния център "Св. Йоан Златоуст" във Варна

Община Варна осигури чисто нов бус за Дневния център за деца и младежи с умствена изостаналост „Св. Йоан Златоуст“, съобщиха от общинския пресцентър.  Новото превозно средство разполага със 17 стоящи места.  Дневният център за деца и младежи с умствена изостаналост „Св. Йоан Златоуст“ е в навечерието на празника по случай своето създаване. Той е..

публикувано на 11.09.25 в 15:17